Autor Wątek: Co wybrać???  (Przeczytany 3911 razy)

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Co wybrać???
« dnia: 30 Września 2019, 16:24 »
Witam
Mam mały problem, ponieważ na wiosnę mam już prawie gotowy projekt, który przez zimę chce zrealizować.
Akwarium w okolicach 500l i padło na jednego/parę alfa drapieżników na 90% wężogłowów. Do tego momentu wszystko gładko i prosto.  8)
ALE JAKIEGO wężogłowa wybrać. Na wstępie myślałem o jedym osobniku channa aurantimaculata ale trochę zniechęca mnie jej "zimowanie".
Jakie są jeszcze inne chanki/parachanki które były by względnych rozmiarów (tak żeby nie wrzucać całej "ławicy" ani żeby ogon nie wystawał mu z akwarium  ;) ) i najważniejsze nie trzeba by było ich zimować.

Z racji małej ilości miejsca nie ma szans na późniejszy upgrade.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Września 2019, 17:48 »
Witaj Viper,
Ekstra sprawa z zakładaniem nowego zbiornika - gratuluje, tym bardziej, że pokaźnych rozmiarów szykuje się akwarium,
Z tego co piszesz to zapowiada się wspaniały projekt do zrealizowania - mam nadzieję, że w miarę postępów w pracach będziesz zamieszczał fotorelację

500 litrów to już piękny baniak się zapowiada,
Skoro nie masz możliwości zimowania to pozostają Ci tylko channy tropikalne, tutaj wybór nie jest duży,

Wszystko zależy jakie wymiary będzie miał baniak?
Bo przecież nie wpuścimy pleuro do 100x100x50 ( czyli około 500 litrów ).

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Września 2019, 20:31 »
Dzięki za szybką odpowiedz!  ;D
zbiornik będzie miał mniej więcej 170x55x55 (nie mogę przesadzić z wysokością bo tego strop nie wytrzyma. Filtracja i światło z tego co czytałem nie ma jakiś hitów więc na lajcie zrobimy dwa zew. filtry nie za duże może 600-800l/h x2 jeden na filtracje mechaniczną drugi na biologiczną. Będzie kryształ ;)

Chce też ominąć w jakiś sposób pokrywy standardowe, dać szklaną albo może jakiś inny wynalazek. Może coś poradzicie? :-\


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Września 2019, 20:36 »
Witaj Viper :)

Mam mały problem

Ja lubie i bardzo chcialbym miec taki problem ;)


Wszystko zależy jakie wymiary będzie miał baniak?

To najwazniejsze pytanie.


Zatem do rzeczy.
Szukasz gatunkow tropikalnych.
Mam wiec pytanie.
Czy chcesz tylko wezoglowa/wezoglowy w akwarium czy takze inne ryby?

Stawiajac iz bedzie to akwa o dlugosci 180-200cm to mozna wrzucic gatunek dorastajacy do jakiegos pol metra i niemniejszy niz 25-30cm.
Ciekawi mnie jeszcze szerokosc tego zbiornika bo to tez wazne.
A wiec oto lista ryb pasujacych do takiego akwa:
Channa lucius 50cm
Channa melasoma 30cm
Channa panaw 25-30cm
Channa punctata 30cm (zakres temperatury od 2-40C)
Channa pleurophthalma 50cm (raczej 1 sztuka lub parka bo stadko raczej odpada)
Channa marulioides 70cm (to tylko mozliwosc i tylko 1 sztuka ale wszystko zalezy od wymiaru akwarium)
Parachanna africana 25-30cm
Parachanna obscura 50cm

Osobiscie majac taki zbiornik bym poszedl w jednego duzego i spokojnego wezoglowa plus inne wieksze i spokojne ryby ozywiajace akwarium.
Czyli 1 Channa lucius,1 Channa pleurophthalma lub 1 Parachanna obscura.
Do tego np Polypterusy,Buszowce czy inne duze ale spokojne ryby.
« Ostatnia zmiana: 30 Września 2019, 20:39 wysłana przez Peterek »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Września 2019, 20:45 »
zbiornik będzie miał mniej więcej 170x55x55 (nie mogę przesadzić z wysokością bo tego strop nie wytrzyma.

Czyli Channa marulioides odpada ;)
Reszta gatunkow ktore wymienilem beda pasowac.


Filtracja i światło z tego co czytałem nie ma jakiś hitów więc na lajcie zrobimy dwa zew. filtry nie za duże może 600-800l/h x2 jeden na filtracje mechaniczną drugi na biologiczną. Będzie kryształ ;)

Jesli chcesz same wezoglowy to niebedziesz potrzebowal mocnej filtracji.
Swiatla tez nie no chyba ze bedziesz chcial jakies rosliny.


Chce też ominąć w jakiś sposób pokrywy standardowe, dać szklaną albo może jakiś inny wynalazek. Może coś poradzicie? :-\

Siatka :)

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Września 2019, 20:52 »
Czyli Channa marulioides odpada ;)


Szkoda bo najbardziej wpadł mi w oko ;)
Bardziej myślałem o jednym /dwóch wężogłowach, Ale z kolei dwa duże channy to muszą być dobrane bo jak znam życie pozabijają się...

Z drugiej strony np. obsadzić korzeń masą anubiasów na piaseczku i parkę P.africana wrzucić. Wyglądało by dość spoko

Czy chcesz tylko wezoglowa/wezoglowy w akwarium czy takze inne ryby?

Inne ryby są w innych akwariach co prawda nie w tak dużych ale są mniej więcej biotopowo posegregowane. Więc zależnie jakiego wężogłowa bym wybrał tak bym MOŻE dobierał jakieś ryby.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Września 2019, 23:20 »
Szkoda bo najbardziej wpadł mi w oko ;)

Bo to piekna ryba 8)
Ale bedziesz mial za waskie akwa i takze za krotkie.


Bardziej myślałem o jednym /dwóch wężogłowach, Ale z kolei dwa duże channy to muszą być dobrane bo jak znam życie pozabijają się...

Nawet dobrana parka moze sie pozabijac.
Takie sa wezoglowy.
Nieprzewidywalne.
Jezeli parka wezoglowow to raczej zero innych ryb.
Jesli tylko singielek to mozesz wtedy wrzucic inne ryby jak wezoglow pozwoli oczywiscie ;)


Z drugiej strony np. obsadzić korzeń masą anubiasów na piaseczku i parkę P.africana wrzucić. Wyglądało by dość spoko

Africany sa spokojne jak na wezoglowy(tylko Ojciec z forum ma w posiadaniu africane-demona ;) ).
Moglbys trzymac dobrana parke nawet z innymi rybami.
Jak tak mam ponad 3 lata i zero problemow.


Inne ryby są w innych akwariach co prawda nie w tak dużych ale są mniej więcej biotopowo posegregowane. Więc zależnie jakiego wężogłowa bym wybrał tak bym MOŻE dobierał jakieś ryby.

Rozumiem.
To teraz musisz wybrac gatunek wezoglowa ktory Ci przypadl do gustu i ktory jest dostepny w handlu :)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Października 2019, 08:53 »
Gratuluję zbiornika i zazdroszczę emocji. Gdybyś ograniczył wysokość a dorzucił szerokość i długość to Maruda byłaby najlepszym wyborem ever  :). U Raciczki widziałem podrostki na żywo i jestem oczarowany tym gatunkiem.

Jednak do Twojego zbiornika nabyłbym Luciusa. Jest znacznie aktywniejszy od Obscury. Więc ryba w rozmiarze 40+ będzie widoczna. Czy zaczniesz od grupki czy pojedynczej sztuki to już Twój wybór. Ktoś kiedyś w Polsce trzymał w 240l chyba 3 Luciusy i 3 Ery Ery (Wilczki). Nie wiem co tam dalej zaszło ale pokazuje ten eksperyment, że do rozmiarów 30 cm możesz jakiś mix utrzymać.
« Ostatnia zmiana: 01 Października 2019, 15:25 wysłana przez Tomaso »
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Października 2019, 12:20 »
Gdybyś ograniczył wysokość a dorzucił szerokość i długość to Maruda byłaby najlepszym wyborem ever  :). U raciczki widziałem podrostki na żywo i jestem oczarowany tym gatunkiem.

Tak wyglada ponad 8 letnia maruda(65cm) w akwa 185x75x60cm.
Teraz dostala nowy baniak 210x110x75cm ale wlasciciel powiedzial iz jej bylo takze dobrze w tym mniejszym.




Jednak do Twojego zbiornika nabyłbym Luciusa.

Piekne rybsko 8)
Dorosla sztuka ma zupelnie inna budowe ciala od reszty wezoglowow.
Ma takze niesamowity pysk.
Mialem kiedys bande takich maluchow ale mi wszystkie zdechly :'(
Chyba kupilem jakies chore........



Viper,no to jaki gatunek Ci najbardziej odpowiada poza maruda? ;)

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Października 2019, 12:57 »
Viper,no to jaki gatunek Ci najbardziej odpowiada poza maruda? ;)

Najbardziej odpowiada mi aurantimaculata ALE to zimowanie.... nie będę kupował chłodziarki za miliony monet czy klecił czegoś w garażu co mogło by "wysadzić" mi biuro w powietrze... A z kolei trzymać ryby w piwnicy czy gdzieś to średnio mnie kręci...

Najbardziej z tych wszystkich podoba mi się Aficana ale może być ospała, Lucius średni wyglądowo, poza tym do niego bardziej pasowałoby dark water aniżeli clear...

Zasadnicza cecha jaką chce widzieć u wężogłowa to chce mieć ALFA DRAPIEŻNIKA, może być tylko jeden w akwa ale jak mu wrzucę coś żywego do jedzenia ma być akcja

Mam już parę zbiorników w domu i od zawsze chciałem jakiegoś "killera" a że peacock bass czy arowana i inne tego  rodzaju ryby drapieżne potrzebują bardzo dużej powierzchni do pływania, której niestety nie mogę im dać  :'( to zdecydowałem się na wężogłowa, który i tak zresztą był w mojej top 5 ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Października 2019, 12:35 »
Na filmiku to 2xChanna micropeltes,Channa marulius/marulioides oraz patrzac na budowe ciala Channa lucius.
Watpie zeby te ryby byly ze soba za pare miesiecy.
Obstawiam iz zostanie jedna sztuka.


Zasadnicza cecha jaką chce widzieć u wężogłowa to chce mieć ALFA DRAPIEŻNIKA, może być tylko jeden w akwa ale jak mu wrzucę coś żywego do jedzenia ma być akcja

Africana raczej odpada bo rosnie za mala.
Channa lucius to prawdziwy rybozerca ale jak jej niechcesz to odpada.
A co myslisz o Parachanna obscura lub Channa pleurophthalma?
Ta druga jest teraz na sprzedaz:
https://www.olx.pl/oferta/channa-pleurophthalma-wezoglow-pawi-CID103-IDzJjsO.html#61acbaf9ef

Najwiekszy killer to Channa micropeltes z filmiku ale rosnie kolo 1cm tygodniowo jak nie lepiej wiec szybko Ci wyrosnie z akwa.
No chyba ze masz kogos z basenem zeby ja oddac po jakims czasie jak sie zrobi jej ciasno.
Najtanszy i najbardziej dostepny gatunek.

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Października 2019, 14:53 »
No z tego wszystkiego to Lucius jest najsensowniejszy.
A teraz ktoś coś o nim więcej wie? w stylu czy jest wgl dostępny do kupienia/sprowadzenia czy brać parke do 500l czy jednego jakieś podstawowe info hodowcy.

A teraz pytanie które mi się nasunęło.
Jeśli na mus chciałbym np. aurantemaculate to czy nie wystarczyłoby jej  takie zimowanie jakbym cały czas trzymał ją powiedzmy w 26-28 stopniach a w czasie zimy wyłączył grzałkę i temperatura zeszła by do pokojowej 19-20?

Wojtek G.

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Października 2019, 20:39 »
Jeżeli chodzi o auramanticulaty to są młode na olx po 80 zł/szt. Mógłbyś kupić kilka, może udałoby się dobrać parkę i resztę sprzedać. Gdyby była zgodna to może się nie zabiją w 500 litrów. Zimowanie wg Twoich parametrów nie będzie idealne, natomiast kwestią jest czy istotnie wpłynie to na zdrowie ryb? Tutaj może wypowie się ktoś bardziej doświadczony, ja szykuję się dopiero do pierwszego zimowania w swojej karierze. Też myślałem o różnych sposobach na zapewnienie rybie optymalnych warunków bez wsparcia klasycznej markowej chłodziarki (zbyt duże koszta zakupu). Miałem nawet pomysł żeby zrobić chłodziarkę z dystrybutora wody, wszakże tam też jest sprężarka i parownik. Mojego posta na ten temat powinieneś znaleźć w dziale DIY.  Natomiast trafiła mi się okazja i kupiłem używaną Teco TR10 za 600 złotych na olx i nie żałuję. Może Tobie też dopisze szczęście i znajdziesz coś w dobrej cenie.
Jeżeli kupisz auranti to na pewno się zakochasz. To wg mnie jedne z najładniejszych weżogłowów. Nie wspominam już o ich inteligencji, bo to raczej wspólna cecha wężogłowów. Podobnie jak Ty, chciałem mieć dużą, piękną i temperamentną rybę. Wypróbowałem wiele gatunków ryb i ta jest właśnie tym czego szukałem. A jak się postarasz to będziesz miał jak ja - rybopsa.
Gdy już ją będziesz miał to tak Cie zaczaruje, że nie pożałujesz na nią grosza i kupisz chłodziarkę 😉
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2019, 20:42 wysłana przez Wojtek G. »

Viper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Października 2019, 20:58 »

Gdy już ją będziesz miał to tak Cie zaczaruje, że nie pożałujesz na nią grosza i kupisz chłodziarkę 😉

Myślę że właśnie tak to się skończy...  ;D

A tak serio gry będzie tylko jedna sztuka (bo jednak nie mam aż takiego planu żeby je rozmnażać) czy jej to coś zrobi jak przykładowo pierwszego roku nie przezimuje? a w następnym już przykładowo znajdę coś okazyjnego a jak nie to się wykosztuje i kupie chodziarke i dopiero wtedy przezimuje chanke to chyba nic jej nie bedzie?

A apropo chłodziarki, jeśli piszą że chłodziarka jest np do akwa 100l to znaczy że da rade czy tak jak z filtrami trzeba dobrać coś mocniejszego?

Wojtek G.

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: Co wybrać???
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Października 2019, 21:48 »
Lepiej kupić mocniejszą, natomiast moja jest akurat pojemności szkła i jak na razie jest ok. Pewnie przy minimalnej temp wody, tj. 16 stopni będzie pracować dłużej niż mocniejsza, ale akurat ta była w dobrej cenie.
Słyszałem o ludziach, którzy nie zimują i ryby żyją, ale są też tacy którym chorują z tego względu. Osobiście myślę, że gdybyś trzymał je w 19 stopniach tak jak piszesz, to nie powinno im to zaszkodzić. Tylko pamiętaj, że temperatura to nie wszystko. Ograniczenie długości dnia, czyli modulacja oświetlenia i rzadsze karmienie to też klucze do sukcesu.
Najważniejsze gdybyś kupował ryby to żeby nie było, że ryby jadą z ciepłej wody, w transporcie je przepizga i znowu do ciepłej wody lub z zimnej u sprzedawcy do ciepłej u Ciebie. Musisz wcześniej wszystkiego się dowiedzieć i unikać poczty i innych takich. Najlepiej bezpośredni transport PKS lub Blabla carem. Moja pierwsza auranti przetrąciła kręgosłup w dwudniowym transporcie kurierem i zdechła po kilku dniach. W ogóle najlepiej odebrać ryby samemu.
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2019, 21:50 wysłana przez Wojtek G. »