CHANNIDAE > Parachanna

Parachanna Obscura

(1/165) > >>

Tomaso:
Chciałby tutaj podzielić się spostrzeżeniami odnośnie mojego obecnego faworyta
Parachanna Obscura
Zacznę o suchych faktów  :)
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Chanidae - Żmijogłowate
Zamieszkuje: Afryką: Niger, Kamerun, Senegal, Czad, Sudan, Demokratyczna Republika Konga
Wielkość: Max na wolności 54 cm. W akwariach ok 45 cm.
Pielęgnacja: temperatura: 26-30°C, pH: 6.0 do 7.5
Wielkość akwarium: zapraszam do dyskusji. zakładam 150x50 - powierzchni dna.
Rozmnażanie: w akwariach dosyć często. Mam nadzieje, że opisze proces Ktoś komu się udało.
Odżywianie: kocha pokarm żywy  ryby, dżdżownice), akceptuje mrożonki ale trzeba przyzwyczaić od młodości.
Ciekawostki: Rybka raczej mało aktywna, rozpoznaje właściciela, potrafi błyskawicznie zmieniać kolor. Nie zaobserwowałem uderzania o pokrywę. U mnie w pierwszym okresie życia - tak do 17 cm pływała bardzo aktywnie w toni. Później pojawił się okres skrytości, który trwał tak do 29 cm. Obecnie rybka jest odważna, głodna grozi mi przez szybę. Bywa, że chowa się za korzeniem. Lubi siedzieć w liściach żabienicy. Nie mam zbyt dużo roślin. Żywymi rybami nie karmię bo boję się, że później nie przyjmie pokarmów mrożonych. Rybka atakuje nawet 1 cm molinezję. Wpuściłem jako test by zobaczyć czy mogę do niej dołożyć jakieś małe Bystrzyki. Niestety u mnie skazana jest raczej na życie w samotności. Obecny rozmiar to 36 cm. Kupiłem ją jak miała 12 cm, pływa u mnie już 3,5 roku.

Peterek:
Siema Tomaso ;D
Swietny opis z wlasnych obserwacji i spostrzezen 8)
Takie sa najwazniejsze.
Dzieki ze dzielisz sie tym z nami ;D

Pisalismy o tym juz na innym forum ale tez tutaj napisze dla innych uztykownikow a przede wszystkim tych nowych.
Jak ktos zdecyduje sie trzymac swoje wezoglowy z innymi rybkami to najlepiej to robic od samego poczatku.
Czyli kupujemy mlodziutkie ryby i wszystkie wpuszczamy naraz do zbiornika.
Jesli niemozemy kupic wszystkich ryb na raz to najlepiej najpierw kupic te "inne" ryby a na sam koniec wezoglowy.
Jest wtedy wieksze prawdopodobienstwo iz dorastajace razem ryby beda sie w przyszlosci ignorowac.
Jesli rybka jest od dluzszego czasu sama to bardzo trudno jest cos do niej wpuscic nowego.
Nowa ryba bedzie traktowana jako pokarm albo intruz w domu ;)
Mozna jeszcze zaryzykowac jak Ty Tomaso mozesz,ze do nowego zbiornika najpierw wpuscisz inne ryby a na sam koniec Parachanne.
Oczywiscie ryby niemoga byc za male i trzeba zupelnie zmienic wystroj w akwa.
To taka opcja a co wyjdzie z tego to nikt niewie :P
Dodam iz inne ryby w akwarium sprawiaja ze wezoglowy sa mniej skryte i wiecej je widac.

Admin:
Uwielbiam takie opisy oparte na własnej obserwacji i doświadczeniu - dziękuje Ci za ten,
36 cm to już piękny wymiar,
Zapraszam do zamieszczenia zdjęcia obscury oraz akawrium,

Tomaso:
Takich opisów mi brakowało gdy sam szukałem informacji. Zdjęcia I filmy (łącznie z kompromitującymi zameczkami) również załączę.

Peterek:
Czekamy z niecierpliwoscia na gatunek ktory ma najdluzsze antenki ze wszystkich wezoglowow :P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej