Autor Wątek: Powitanie początkującego.  (Przeczytany 7685 razy)

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Grudnia 2019, 21:35 »
A może wystarczyłaby rama aluminiowa , ja tez jestem trochę staroświecki i uważam , ze akwa bez ramy to jak obraz bez niej i też mam swoje  akwa w aluminiowych ramkach :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Grudnia 2019, 21:57 »
Dobry wieczór!
Dno akwarium ma kształt litery "L", stąd te różne wymiary dna.

Wiec najlepiej to pasuje na te wezoglowy rosnace do 20-25cm.


Poczytałem na temat channa andrao na https://www.aquainfo.org/ i piszą tam, że w miarę łagodne :)

Dawno sie tak nieusmialem ;D ;D ;D
Polowa tych informacji to totalne bzdury.
Najwieksze pomylki sa w rozmiarach ryb.
Tak tylko na szybko przejrzalem i fotka jednego gatunku mi sie niezgadza.
Duza ilosc fotek przedstawia ryby zapasione i niezdrowo wygladajace.
Aha,andrao niejest najmniejszym gatunkiem jak tam jest napisane ;)

Jak chcesz przejrzec galerie i poczytac "normalne" informacje to zajrzyj tutaj:
https://channa.club/galeria-channa-club/

a tu masz o andrao:
https://channa.club/parties-view/channa-andrao/

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Grudnia 2019, 22:58 »
Może mi się uda umieścić wygląd akwarium w załączniku.
Jak pożegnam się z dyskowcami (przekażę córce :) ) , to chyba pomyślę o c. andrao.

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Grudnia 2019, 23:07 »
Miejsce piękne i ładnie akwa w komponowane , to stad właśnie bierze się ta litera "L" ?

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Grudnia 2019, 23:36 »
Dziękuję za dobre słowo. Pewnie zauważyłeś  schodzącą linię komory dymowej kominka :). Uprzedzam pytanie-dno akwarium izolowane, oczywiście po długim paleniu temp. wzrasta 1-2 stopnie, bo termostaty zwykle źle regulują temp. w dół , ale przy dyskach mało istotne.
Pozdrawiam.

Ps. tego filmu nie bardzo rozumiem. Te towarzystwo C.barci bardzo egzotyczne:
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2019, 00:08 wysłana przez lanner »

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Grudnia 2019, 10:41 »
Chyba mi tam tylko jeszcze Dyskowców brakuje , akwarium wymieszane po całości i dodatkowo to kałuża w stosunku do tego w czym ona powinna pływać.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Grudnia 2019, 11:04 »
Twoje akwa bardzo klimatycznie wyglada z tym kominkiem 8)
Mysle iz wezoglowy beda mialy fajny domek ;)

Co do filmiku z Channa barca to jeszcze nieraz zobaczysz cos tak kretynskiego.
Bo jak mozna nazwac polaczenie ryby subtropikalnej z tropikalnymi >:(
Kilka dni temu widzialem polaczenie Channa barca z Polypterusem ::)


to chyba pomyślę o c. andrao.

Jednak chcesz uderzyc w gatunki subtropikalne?
Bedziesz sie musial bawic w zimowanie.
Tropikalne wezoglowy latwiejsze i tansze w utrzymaniu :P

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Grudnia 2019, 14:58 »
Nie chcę być hipokrytą i nie będę wydziwiał "czego to ludzie nie wymyślą" , bo rzadko mi się zdarzało robić akwarium czysto biotopowe. Często stosujemy w akwariach anubiasy, a to rośliny z Afryki. Moje dyski to Amazonka, a bocje (Sumatra,Borneo) i grubowargi  (Tajlandia). Oczywiście szkoda tych ryb na filmie, bo albo ucierpi Channa, albo tropikalne. Część z nich ma temperaturę  zazwyczaj 28 stopni i małe wahania sezonowe.

W mojej kuchni jest teraz 19 stopni, a świeże powietrze zapewnia np. bluszcz porastający moją dom od północnej ściany, który pod belką wcisną się do domu.
Myślę, że wymyśliłem sposób na schłodzenie wody. Na werandzie mam 6 stopni. Będę wężykiem pompował wodę z akwarium do naczynia z wodą na werandzie i z powrotem. Pompka o małej wydajności. Sterowanie termostatem. Zatrzymanie pompowania przy zbyt niskiej temperaturze w akwarium.

Ryszard Ff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Grudnia 2019, 16:31 »
Masz farta bo masz swoją chatkę możesz kombinować jak chcesz i gdzie chcesz :) Tutaj to jest dopiero porażka , kałuża na 2 długości ryby i jakieś sztuczne kwiatki. 
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2019, 16:36 wysłana przez Ryszard Ff »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Grudnia 2019, 17:12 »
Nie chcę być hipokrytą i nie będę wydziwiał "czego to ludzie nie wymyślą" , bo rzadko mi się zdarzało robić akwarium czysto biotopowe. Często stosujemy w akwariach anubiasy, a to rośliny z Afryki. Moje dyski to Amazonka, a bocje (Sumatra,Borneo) i grubowargi  (Tajlandia). Oczywiście szkoda tych ryb na filmie, bo albo ucierpi Channa, albo tropikalne. Część z nich ma temperaturę  zazwyczaj 28 stopni i małe wahania sezonowe.

Mi chodzilo tylko i wylacznie o temperature.
Sam mam w akwa jakiegos glonojadka do czyszczenia a reszta to Afryka ;)


bluszcz porastający moją dom od północnej ściany, który pod belką wcisną się do domu.

Bardzo naturalnie ;D


Myślę, że wymyśliłem sposób na schłodzenie wody. Na werandzie mam 6 stopni. Będę wężykiem pompował wodę z akwarium do naczynia z wodą na werandzie i z powrotem. Pompka o małej wydajności. Sterowanie termostatem. Zatrzymanie pompowania przy zbyt niskiej temperaturze w akwarium.

Kombinuj,kombinuj.
Ja siedze tylko w tropikach wiec niemam takich problemow ;)


Tutaj to jest dopiero porażka , kałuża na 2 długości ryby i jakieś sztuczne kwiatki.

Jeszcze niema takiej tragedii porownujac do niektorych zbiornikow na Youtube ;)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Grudnia 2019, 17:53 »
Już dzisiaj użyłem słowo hipokryzja  i nie chciałbym być  o to posądzony. Wykorzystuję zwierzęta  do własnych celów i mam tego pełną świadomość. Zazwyczaj źle to wpływa na dobrostan w/w zwierząt. Najbliższy mi przykład: dzika pszczoła jest agresywna, rojliwa i leniwa (pracuje tylko tyle, ile musi) , a marzeniem większości pszczelarzy jest pszczoła łagodna, nie rojliwa i pracująca ponad miarę. Osiągnęliśmy „sukces” hodowlany  i płaczemy, że chorują. Cha, cha ,cha.
Dla nas akwarystów ludzie wyłapują młode ryby z ich naturalnych środowisk. Niektóre gatunki już zaginęły lub są krańcowo zagrożone. Nie wiem, czy wiesz, że można znaleźć w Internecie jak się reitrodukuje niektóre pyszczaki w jeziorze  Malawi z hodowli sztucznych ( bo naturalne populacje zaginęły z przełowienia).
Jeśli komuś zepsułem humor, to przepraszam. Jestem realistą do bólu, nie lubię się okłamywać i jak napisałem, nie będę tym co „ rzuca kamieniem” , bo sam korzystam z tych zasobów przyrody.

Przepraszam za ten poważny ton, strasznie mnie wkurzają bojowniki w kubeczkach. Kiedyś hodowałem i rozmnażałem bojowniki. To piękne ryby, jak im się stworzy w miarę normalne warunki, a tzw. kałuża też może mieć kilkaset litrów .
Pozdrawiam

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Grudnia 2019, 18:31 »
Hehe watpie zebys komus tutaj popsul tym humor ;)

Mi tez rzadko udalo sie miec akwaria czysto biotopowe.
Przewaznie mieszalem ryby z roznych biotopow ale nigdy subtropikalne z tropikalnymi.

Mialem kiedys Malawi-przepiekne ryby 8)
Nawet mialem wtedy czysto biotopowo ale to pewnie dlatego iz one wszystko by wytlukly ;)

Nie wiem, czy wiesz, że można znaleźć w Internecie jak się reitrodukuje niektóre pyszczaki w jeziorze  Malawi z hodowli sztucznych ( bo naturalne populacje zaginęły z przełowienia).

Nieszlyszalem o tym i tego niewidzialem.
Pewnie dlatego iz zachorowalem na Channamania i tylko tymi rybami sie teraz interesuje.


Najbliższy mi przykład: dzika pszczoła jest agresywna, rojliwa i leniwa (pracuje tylko tyle, ile musi) , a marzeniem większości pszczelarzy jest pszczoła łagodna, nie rojliwa i pracująca ponad miarę. Osiągnęliśmy „sukces” hodowlany  i płaczemy, że chorują. Cha, cha ,cha.

Ciekawe.
Nieznam sie wogole na pszczolach wiec jest to interesujace.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Grudnia 2019, 21:26 »
Uważaj na pszczoły, bo jak raz zassiesz, to przepadniesz. Ale to hobby dla pracowitych, a bodajże tutaj,  to  klub ostrożnie gospodarujących energią akwarystów ;D.

Sporządziłem taki mały zestaw ryb do zastosowania w akwarium tematycznym. Brałem pod uwagę temperaturę, pochodzenie (Azja). Myślę, że gdyby zasiedlić nowe akwarium n/w gatunkami, dać im podrosnąć i wpuścić np.młode channy andrao, to może coś by się udało?:
Brzanka Denisona      15-25 stopni Azja
Brzanka różowa         16-24 stopnie Azja
Brzanka odeska         16-24 stopnie Azja
Kardynałek chiński     16-22 stopnie Azja
Przylga chińska          16-24 stopnie Azja ( niestety czysta, natleniona woda)
Wielkopłetw wspaniały 16-27 stopnie Azja ( agresywny, 1 samiec +kilka samic)
Badis bengalski           18-26 stopnie Azja ( malutki, dla młodych chann karma, stare może zignorują 2 cm)
Danio lamparci            18-24 stopnie Azja
Danio pręgowany         18-24 stopnie Azja
Bocja siatkowana         19-27 stopnia Azja
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2019, 22:13 wysłana przez lanner »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Grudnia 2019, 00:06 »
Ale to hobby dla pracowitych, a bodajże tutaj,  to  klub ostrożnie gospodarujących energią akwarystów ;D.

To prawda ;D
Czlowiek sie tutaj troche rozleniwia ;)


A co do Twojego zestawu ryb.
Ogolnie laczenie wezoglowow z innymi rybami to taka ruletka.
Moze sie udac a moze i nie.
Kazdy wezoglow zachowuje sie inaczej i ma swoj charakterek.
Inaczej zachowuje sie pojedyncza sztuka,grupka mlodziakow,grupka podrosnietych sztuk czy inaczej dorosla parka.
W kazdym akwarium te ryby zachowuja sie inaczej.
Raz trafiaja sie aniolki a raz diabelki.
Zdarza sie ze nieraz inne malutkie rybki sa pozerane a nieraz zupelnie na odwrot czyli zyja szczesliwie z duzo wiekszymi od siebie wezoglowami.
Z innymi wiekszymi rybami to samo.
Sa zabijane lub nie.
Tutaj niema reguly.
Ale jesli niezaryzykujesz to nigdy sie niedowiesz ;)

Moje Parachanna africana ku mojemu zdziwieniu tolerowaly Pelvicachromis pulcher ktore byly na jedno klapniecie pyskiem.Byly razem kolo roku.
Teraz zyja razem i toleruja malego Motylowca-Pantodon buchholzi.
Sa juz razem ponad 2,5 roku.
Kiedys mialem singielka Channa bankanensis(20cm) ktora rozrywala inne wieksze ryby.
A o dziwo tolerowala stadko malutkich Trigonostigma heteromorpha.

Z Twojej listy mozesz wszystko wrzucic co Ci sie podoba i sam zobaczysz jak bedzie.
Ten Wielkopłetw wspaniały ladnie sie prezentuje.
Aha,moje Parachanny takze tolerowaly jakies male Bocje wiec tez mozesz z nimi sprobowac.
Tak jak napisales to najlepiej najpierw dodac te inne rybki a na samym koncu wrzucic wezoglowy bo wtedy jest wieksza szansa ze pozniej beda tolerowac inne rybki z ktorymi beda dorastac.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Powitanie początkującego.
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Grudnia 2019, 00:53 »
Jak domyślasz się, moje pomysły na łączenie chann z innymi rybami wynikają z chęci ożywienia zbiornika. Może przesadzam, ale poczytałem, że channa potrafią prowadzić skryty tryb życia, a w okresie zimowania, to na pewno cisza w zbiorniku.
Wielkopłetw ma bardzo szeroki zakres temperatur i też labiryntowy, więc natlenianie wody mniej konieczne. Brzanki i danio to ruch. Stojące danio, to chore danio, ale dolny zakres temperatur mniej korzystny.
Ok. Dziękuję za rady, pewnie będę eksperymentował  :)
Pozdrawiam.