Autor Wątek: Moje początki z channa  (Przeczytany 7192 razy)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Moje początki z channa
« dnia: 10 Marca 2020, 20:49 »
Myślę że już czas opuścić dział "Powitanie” i dalszą dyskusję przenieść do działu dla początkujących. Tak jak pisałem na chwilę obecną mogę zwolnić akwarium 135*40*40. Chciałbym tam trzymać jedną parę channa pulchra. Trochę wiadomości na temat tego gatunku już przeczytałem, ale prosiłbym o każdą wskazówkę jak najlepiej zacząć. Wie ktoś jak konkretnie wygląda miejsce w którym żyje pulchra. Chodzi mi o wystrój akwarium, parametry wody, itd. Lepiej zrobić coś w stylu "black water" z minimalnym ruchem wody, czy coś w stylu rwącej rzeki? Czytałem że channa toleruje dość szeroki zakres pH i temperatur, ale chciałbym wiedzieć jaki jest najbardziej optymalny dla nich. Wyczytałem również że wężogłowy lubią "starą wodę" bez częstych podmian. A jak to się ma do NO2, NO3, PO4, NH4? Jaki poziom tych związków jest dla nich szkodliwy? Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi jak i krytykę. W miarę możliwości postaram się być jak najczęściej aktywny na forum i prowadzić z Wami dyskusję.

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Marca 2020, 09:19 »
Witam serdecznie!
jestem początkującym chanamaniakiem jak Ty, ale pozwolę sobie na przekazanie Ci kilku moich przemyśleń:
1. To, że ryby tolerują dużą zawartość zanieczyszczeń w swojej wodzie nie znaczy, że uwielbiają pływać w g...e. , chociaż są ryby, które muszą mieć tzw. starą wodę.
2. Bardzo trudno znaleźć informacje w jakiej wodzie pływały złapane ryby. Zazwyczaj podawany jest szeroki zakres tolerancji, w której chany przeżyją.

 Z czego to wynika? Z sezonowych wahań parametrów ich środowiska. Od pory zimnej w której temperatura wody spada do np. 10 stopni do okresy ciepłego do temp. powietrza 30 stopni. Nie wiem,le wtedy ma woda.,ale na pewno powyżej 20 stopni.
Natlenienie wody? jak spływa woda z topniejących lodowców Himalajów woda jest zimna i natleniona i co ciekawe zwiększa się pH. Monsuny przynoszą wodę miękką. Kiedy strumienie i bagna wysychają zwiększa się zawartość zanieczyszczeń i metabolitów. Channy siedzą w kałużach (nawet te z potoków), a bagienne zakopują się w mule w jamach do 1 m głębokości. Wtedy nie jedzą, oddychają tlenem i czekają na deszcz.

Jak widzisz, jeżeli chciałbyś dogodzić Swoim rybom, musiałbyś albo stworzyć akwarium z możliwością zmian środowiska od strumienia do kałuży, albo sezonowo przesiedlać ryby do różnych zbiorników, albo docenić ich tolerancję co do parametrów wody.
Pozdrawiam

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Marca 2020, 10:41 »
To w takim razie w weekend biorę się za przygotowanie zbiornika. Z zimowaniem ryb u mnie nie ma problemu, zimą jestem w stanie im zapewnić 8-10st/C. Gdyby ktoś wiedział gdzie są dostępne channa pulchra to proszę o wiadomość.
Pozdrawiam

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Marca 2020, 11:28 »
FORUM CHANNA CLUB
CHANNIDAE => Rozmnażanie => Wątek zaczęty przez: Kuba Lasota w 05 Marzec 2020, 13:35
Tytuł: Channa pulchra mlode "step by step"👍

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Marca 2020, 15:17 »
Witaj :)

Tak jak pisałem na chwilę obecną mogę zwolnić akwarium 135*40*40. Chciałbym tam trzymać jedną parę channa pulchra.

Idealne akwarium na te ryby.
Na poczatek musisz kupic kilka mlodych sztuk i poczekac az parka sama sie dobierze.


Wie ktoś jak konkretnie wygląda miejsce w którym żyje pulchra. Chodzi mi o wystrój akwarium, parametry wody, itd. Lepiej zrobić coś w stylu "black water" z minimalnym ruchem wody, czy coś w stylu rwącej rzeki?

Jest bardzo malo info na temat tego gatunku.
Zostal on znaleziony w malym potoku gorskim w Myanmar(Birma) w Kyeintali Chaun w Poludniowym Rakhine State.
Niedaleko siedliska Channa pulchra zostal odkryty podobny gatunek Channa ornatipinnis i do tego drugiego gatunku mam fotki wiec mysle ze Channa pulchra zajmuje takie samo lub podobne siedlisko.
Fotki ponizej.


Gdyby ktoś wiedział gdzie są dostępne channa pulchra to proszę o wiadomość.
Pozdrawiam

Kolega z Czech Kuba Lasota je wlasnie rozmnozyl 8)


FORUM CHANNA CLUB
CHANNIDAE => Rozmnażanie => Wątek zaczęty przez: Kuba Lasota w 05 Marzec 2020, 13:35
Tytuł: Channa pulchra mlode "step by step"👍

Link:
https://forum.channa.club/index.php?topic=441.0

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Marca 2020, 16:32 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Super wiadomość że ryby się znalazły do kupienia. Tylko nie wiedziałem że Kuba mieszka w Czechach. Może niedaleko to zawsze mogę podjechać.

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Marca 2020, 16:35 »
Sorry że post pod postem ale już doczytałem że mieszka w Trzyńcu. Dobra wiadomość bo kilka razy tam byłem w Werk Arena na meczu hokeja Ocelari Trinec. Daleko nie mam bo ok.100km

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Marca 2020, 17:21 »
Sorry że post pod postem ale już doczytałem że mieszka w Trzyńcu. Dobra wiadomość bo kilka razy tam byłem w Werk Arena na meczu hokeja Ocelari Trinec. Daleko nie mam bo ok.100km
to świetnie, też chodzę na hokej!

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Marca 2020, 15:22 »
Ciesze sie ze mozesz miec swoje pierwsze wezoglowy od Kuby 8)
Super sie ulozylo.
Nieraz na swoje wymarzone rybki trzeba czekac i szukac miesiacami czy latami......

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Marca 2020, 19:52 »
Też się cieszę. Chciałem przez weekend zacząć przygotowania zbiornika co wiąże się bz wizytą w kilku sklepach. Jednak z racji sytuacji jaka panuje w Polsce i Europie mój zdrowy rozsądek podpowiada mi żeby odłożyć to aż wszystko się skończy.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Marca 2020, 08:22 »
Akurat przez ten czas maluchy podrosna i beda gotowe do wziecia ;D

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Marca 2020, 10:10 »
No fajnie się złożyło. Wątkom z Pulchrą  będę na pewno się przyglądał.
200 litrów

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Marca 2020, 13:30 »
Hej.
Mam już praktycznie wszystko do urządzenia akwarium. Wczoraj przywiozłem rośliny, dzisiaj piękny wielki korzeń. Jakaś sterta kamieni tam jeszcze leży w piwnicy. Myślę że w najbliższym czasie akwarium będzie przygotowane. Na pewno jeszcze kilka roślin pływających muszę załatwić a potem zobaczymy czego jeszcze brakuje.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Marca 2020, 13:37 »
Widze ze jednak niewytrzymales ;)

Ja zawsze do akwarium z wezoglowami polecam tube korkowa.
Jest to swietna i naturalnie wygladajaca kryjowka dla Chann i innych ryb oddychajacych powietrzem atmosferycznym.
Mozesz ja dostac w sklepiku z jaszczurkami lub znalezc na necie.

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Moje początki z channa
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Marca 2020, 13:51 »
Nie wytrzymałem ale w żadnym sklepie nie byłem. Wczoraj kolega robił porządek w akwarium i wysłał mi tą fotkę z roślinami do wywalenia, od razu pojechałem. Korzeń i mnóstwo kamieni znalazłem w piwnicy w mojej szafce z gratami do akwarium. Tyle tam tego jest żebym mógł sklep otworzyć :) Nigdy nie wywalam rzeczy z akwarium których już nie używam bo zawsze mogą się przydać tak jak teraz. Tuby korkowej na razie nie planuję bo korzeń po rozłożeniu ma super kształt jakby "kopuły" pod którą węże znajdą piękną kryjówkę. Z drugiej strony planuję kupić kolanko pcv fi100 i obłożyć stertą kamieni. Resztę obsadzę roślinami żeby miejsce do pływania i obserwacji ryb zostało.