Autor Wątek: Channa ornatipinnis mlode "step by step"  (Przeczytany 5107 razy)

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Marca 2020, 16:17 »
Jaki ja jestem upierdliwy :-[. Temperatura, światło, częstotliwość karmienia ok. O wywarze nie wspomniałeś, a to on mnie dziwi.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Marca 2020, 14:08 »
Add Peterek
Zgadzam się z tobą:że za dużo karmiłem w przyszłym roku w ogóle nie będę karmić. Zgadzam się z tobą, że dwa miesiące to za mało.

Nie zgadzam się:temperatura 12-13 stopni jest idealna, to się nie zmieni. światło, którego nie rozwiążę dla przetrwania roślin, które muszę zabłysnąć. węże nie dbają. są zakopane w podłożu.

Niezrozum mnie zle Kuba.
Niektore rzeczy co zrobiles mnie po prostu troche zdziwily ale Ty potwierdziles ze zrobiles bardzo dobrze poniewaz wszystkie te gatunki maja teraz mlode ;)
Jakby bylo im zle to by sie nierozmnozyly.
Wiec jeszcze raz gratulacje 8)


Kuba, Lanner sie pyta o Twoj WYWAR Z LISCI I SZYSZEK :)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Marca 2020, 14:22 »
Właśnie napisałem w czym się z tobą zgadzam, a co nie .... :D

wywar z liści i szyszek? o co pyta?kdzie?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Marca 2020, 14:26 »
Właśnie napisałem w czym się z tobą zgadzam, a co nie .... :D

No i super ;D


wywar z liści i szyszek? o co pyta?kdzie?

Zaskoczył mnie wywar z szyszek i liści na początek rozrodu.

Tym wywarem mnie zaskoczyłeś. Prysznic to deszczówka czyli wodą miękka i pH ok. 7. Wywar to obniżenie pH i dużo substancji humusowych. Jak wodą w potoku staje i tworzą się kałuże, to wtedy z opadłych liści do kałuży wodą się" zagęszcza". Deszcz, spływ wody z Gór to raczej wodą zimna, miękka a niekiedy zasadowa. Zależy jakie skały obmywa. Dużo niewiadomych. Zimowanie-mniej światła. A przecież jak intensywnie pada to jest pochmurno i jeszcze mniej światła. Tak kombinuję, że wiele czynników jest ważnych, ale myślę, że podniesienie poziomu wody poprzez deszczowanie miękką wodą, więcej jedzenia i wzrost temperatury stymuluje tarło. Oczywiście kluczem jest zimowanie i później zmiana warunków na przyjazne.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Marca 2020, 14:35 »
dobrze to przeczytałem. ale po prostu pisze, że był zaskoczony. co mam odpisać. wywar zrobiłem klasycznie z liści i szyszek. prysznic opisałem już w innym wątku ..
Próbuję odpowiedzieć, ale tutaj prawdopodobnie źle zrozumiałem nie gniewaj się ???

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Marca 2020, 14:41 »
Próbuję odpowiedzieć, ale tutaj prawdopodobnie źle zrozumiałem nie gniewaj się ???

Kuba ale ja sie wogole niegniewam ;)
Spokojnie.
Ja dobrze rozumiem ze rozmawiamy w innym jezyku i czasami Google Translate robi bledy.
Jesli juz mu odpowiedziales i niemasz wiecej nic do dodanie to ok 8)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Marca 2020, 17:29 »
Prawdopodobnie cię okłamałem. Myślałem, że jajka już są, ale w ostatniej chwili udało mi się to nagrać


lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Marca 2020, 18:38 »
Nadal wracam do wywaru. Moje zaskoczenie wynika z tego, że wydawało mi się, że przed rozrodem następuje dopływ świeżej wody i do tej pory zagęszczone składniki wody rozrzedzają się. Pytanie brzmi: w jakim celu dolewałeś wywar?

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Marca 2020, 18:55 »
wylewanie wywaru, ponieważ myślę, że ryby rozmnażają się w ciepłym sezonie. w głębszych sadzawkach, gdzie gromadzą się liście gałęzi i tak dalej. ale nie mam nic wspólnego ze wszystkim, co robię próbą lub błędem Na pewno nic nie zmienię, udało mi się odtworzyć wszystkie gatunki, których próbowałem

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Marca 2020, 22:57 »
Oczywiście za Twoimi racjami przemawiają czyny ;D
Chciałem tylko zrozumieć. I nadal dla nie nie jest jasne, jak to jest w Indiach, w ich środowisku naturalnym. Kiedy one się rozmnażają? Jak przybywa wody w strumieniach, zwiększa się nurt? To gdzie spokojne miejsca na ikrę? W jaskiniach pod kamieniami?
Jeszcze raz, nie dyskutuję z Tobą, bo Twoje wyniki hodowlane są jednoznaczne. Jestem z natury dociekliwy (upierdliwy -do wyboru) , ale lubię wiedzieć.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Marca 2020, 10:58 »
Nadal wracam do wywaru. Moje zaskoczenie wynika z tego, że wydawało mi się, że przed rozrodem następuje dopływ świeżej wody i do tej pory zagęszczone składniki wody rozrzedzają się. Pytanie brzmi: w jakim celu dolewałeś wywar?
aquainfo.org.   

Channa ornatipinnis
Channa ornatipinnis is a relatively small Snakehead species that grows maximum 25 cm. Channa ornatipinnis is endemic to Myanmar where it is found upstream of the Irrawady and Sitang river. These rivers are fed by the Himalaya. In the wet season the river changes in a fast running stream because of melting snow and heavy rainfal. In dry season large parts dry out, leaving isolated pools of water, with an decreasing oxygen level and PH level

lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Marca 2020, 12:16 »
Ok. Mamy porę deszczową i suchą. To teraz mam pytanie: w której porze zimujemy? W deszczowej czy suchej? Łatwiejsze jest to do zrozumienia przy gatunkach bagiennych. Woda opada, ryby się chronią w norach. Zaciemnienie akwarium i obniżenie poziomu wody naśladuje ten cykl przyrodniczy. W tym samym czasie spada temperatura. I to jest pora sucha. W błotnistej norze zagęszczają się metabolity i brak tlenu. Pora deszczowa, napływ świeżej natlenionej wody, bagno ożywa, pojawiają się rośliny i owady-okres rozrodu. Poprawcie mnie jeśli błądzę. Chcę zrozumieć związek pory deszczowej i suchej z porą zimną i ciepłą. Zazwyczaj deszcz i topniejące śniegi to spadek temperatury, a susza kojarzy się z wzrostem temperatury, ale w Indiach może jest inaczej.

Steven

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Marca 2020, 12:21 »
Czytając ten artykuł wszystko będzie zrozumiałe.
https://channa.club/parties-view/channa-andrao/


lanner

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 263
    • lesnydziadek.com.pl
Odp: Channa ornatipinnis mlode "step by step"
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Marca 2020, 14:17 »
Czytając ten artykuł wszystko będzie zrozumiałe.
https://channa.club/parties-view/channa-andrao/

Niestety nie do końca. Andrao to ryba z bagna, a np. pulchra z rzeki.  Wzrost poziomu wody pochodzącej z topnienia lodowców nie uzasadnia stosowania wywaru , ale przeczytałem zastosowanie wywaru z szyszek olchy : cyt"Szyszki olchy czarnej znajdują zastosowanie w akwarystyce ze względu na:
Wydzielają garbniki które bardzo dobrze wpływają na kondycję ryb (pomagają przy schorzeniach i w początkowych stadiach niektórych chorób), mają działanie osłonne dla ikry ryb która nie psuje się tak łatwo, w akwariach tarliskowych wiążą niektóre białka zawarte w wodzie i są pokarmem dla narybku.
Obniżają ph wody.

Oczywiście wywar niczemu nie szkodzi, a jego główną rolą może być zakwaszenie wody , bo być może woda napływająca z topniejących lodowców jest "kwaśna" i "miękka".
Odkażanie ikry przez garbniki  to też bardzo pozytywna rola wywaru, ale czy stężenie garbników rośnie przy podnoszeniu poziomu wody w rzece? Może i tak. W pierwszym okresie wypłukiwania kałuż przeciętnie na początku stężenie garbników rośnie, a później spada. Zazwyczaj woda wtedy jest mętna.
cyt:
"W północnych i środkowych Indiach występują cztery główne pory roku: zimowa - chłodna i sucha, wiosenna - gorąca i sucha, letnia - gorąca i wilgotna oraz jesienna - chłodna i wilgotna. Na południu kraju, gdzie zimowe miesiące są ciepłe, występują tylko dwie pory - sucha (w półroczu zimowym) i wilgotna (w półroczu letnim)."

POGODA
 Średnia temperatura [° C]
Sty   Lut   Mar   Kwi   Maj   Cze   Lip   Sie   Wrz   Paź   Lis   Gru
7     9     22     28     41     39     36    30    29   26   20    8

 Średnie opady deszczu [mm]
Sty   Lut   Mar   Kwi   Maj   Cze   Lip   Sie   Wrz   Paź   Lis   Gru
25    25    20    15    30    75   160   165   110   25   10   10


A tak kończąc z mojej strony wywarowe dociekanie chciałbym zwrócić uwagę na pewną oczywistość: część z tych ryb są rybami endemicznymi czyli zasiedlają stosunkowo niewielki obszar. Nawet na terenie Polski klimat Suwałk i Wrocławia bardzo się różni, a na obszarze Indii te różnice będą pewnie bardziej znaczące. Szkoda, że odkrywca nowego gatunku ryb nie podaje parametrów wody środowiska tej ryby pamiętając o sezonowej zmienności warunków w skali roku. Nie chodzi mi o to, że wytrzymują wiele.
Na jednym forum opisywano np. jak sezonowo regulować przepływ wody w akwarium z Channa ornatipinnis ( strumień/pojedyncze kałuże).
« Ostatnia zmiana: 21 Marca 2020, 14:54 wysłana przez lanner »