Autor Wątek: Channa kelaartii (limbata)  (Przeczytany 884 razy)

Basteq

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Lutego 2023, 22:02 »
Mam channa limbata z Tajlandii i mam channa kelaartii i to są zupełnie inne ryby
To nie jest pierwszy raz kiedy ten człowiek neguje ten gatunek Od znajomego Niemca od którego je mam wiem że ten właśnie Dominik oceniał je jako channa gachua Sri Lanka A jak wiadomo kelaartii pochodzi ze Sri Lanka więc albo Kelartii albo gachua Sri Lanka ale nie limbata
Aczkolwiek gachua ma najwięcej odmian i najciężej je sklasyfikować

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lutego 2023, 15:53 »
Najlepiej poczekac az one jeszcze podrosna i sie w pelni wybarwia i wtedy mozna je ocenic.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Lutego 2023, 19:22 »
Basteq, zachowaj spokój. To nie miało być dla Ciebie niemiłe.
Jak napisałeś, kompleks gachua jest duży i limbata w jego obrębie też nie jest do końca jasna. Dominik napisał mi, że kelaartii mają "oko" w płetwie grzbietowej, gdy są młode. Widać to na zdjęciach, z pracy naukowej - dodaję zdjęcie. Nie podałeś, że ryby tak mają. Ale jak mówiłem, w internecie jest sporo informacji i zdjęć o kelaartii, a jednak informacje są różne. Bezpośrednio na stronie Dominika o rybach Channa są zdjęcia formy "TH 03/02" dla C. limbata, a także zdjęcia ryby o nazwie C. limbata "Sri Lanka" - dodaję zdjęcie jeszcze raz. I te limbata "Sri Lanka" są bardzo podobne do ryb od Ciebie! Tak więc uważam, że są to ryby ze Sri Lanki i jest mi obojętne czy to limbata, gachua czy kelaartii.

I tak jak pisze Piotr... zobaczymy kiedy naprawdę urosną  :D


Zapraszam do usunięcia zdjęć, żeby nie było problemu z prawem własności ... nie chciałbym tego.




« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2023, 19:26 wysłana przez head66y6 »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Lutego 2023, 12:34 »
i jest mi obojętne czy to limbata, gachua czy kelaartii.

I to jest najwazniejsze ze ryby Ci sie podobaja !  :)


Channa gachua i channa limbata to bardzo skomplikowany temat i naprawde bardzo ciezko lub  niemozliwe do stwierdzenia jaka jest to ryba na 100%.


Zapraszam do usunięcia zdjęć, żeby nie było problemu z prawem własności ... nie chciałbym tego.

Wstaw linki do stron z ktorych pochodza te zdjecia i bedzie dobrze.
A jesli niechcesz to jak wszyscy je obejrza to wtedy wykasuje te fotki.

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Maja 2023, 17:05 »
Zaskoczyły mnie i nie miałem okazji nagrać hodowli, ale w moim zbiorniku pływa szkoła młodych kelaartii. W zbiorniku 350l z rodzicami i młodymi są jeszcze 3 Trichopodusy i 2 Kelaartii. Młode od czasu do czasu gubią jakieś. W tej chwili jest ich około 20.
Na zdjęciach widać samicę, samca i młodego.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Maja 2023, 18:48 »
Gratulacje !!!  8)
Super robota !!!

A teraz mi powiedz.
Jak juz troche ryby podrosly to myslisz ze jest to Channa kelaartii czy limbata?

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Maja 2023, 15:04 »
Dziękuję.
Nadal nie potrafię odpowiedzieć na pytanie o gatunek. Głównie dlatego, że nigdy nie trzymałem C. limbata. Widziałem wiele filmików i zdjęć w sieci.
Porównuję te ryby z różnych perspektyw.
Osobiście uważam, że nie jest to limbata. Moje ryby Basteq nie mają szerokich, wysokich pasów czerwieni na płetwie grzbietowej i ogonie, które ma wiele ryb limbata na zdjęciach i filmach. Choć oczywiście są bardziej kolorowe formy limbata, w zależności od miejsca występowania.
Ponadto wydaje mi się, że limbata, podobnie jak gachua na wielu zdjęciach, ma bardziej tępy nos z wyraźnym łukiem, gdy patrzy się na nią z góry i z boku. Coś w rodzaju bardziej okrągłego nosa i głowy.
Te moje ryby mają ostrzejszy, bardziej spiczasty nos. Głowa jest ogólnie wąska i wydłużona do przodu. Zarówno u samców jak i u samic. Moje ryby mają też czerwoną lub pomarańczową plamę od oka w kierunku rurek oddechowych. Na zdjęciach nie bardzo ją widać, ale jest tam.

Nie jestem wytrawnym weteranem hodowli Channa i nie śmiem podważać wniosków bardziej doświadczonych kolegów, ale uznałbym te ryby za C. kelaartii. A jeśli nie bezpośrednio kelaartii, to byłoby to coś ze Sri Lanki. Może jakaś inna zabłąkana forma gachua  :D
Co do limbaty, to może ktoś tutaj kto je hoduje mógłby coś doradzić i zamieścić jakieś swoje obserwacje?


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa kelaartii (limbata)
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Maja 2023, 13:39 »
Rozumiem.
Ja porownywalem przewaznie limbaty do gachua.
Limbata ma troszke inne ubarwienie,inny pysk i ma bardziej podkreslone luski.

A czy wiadomo do ilu dorasta kelaarti?
Pytam sie bo jesli dorasta do np max 20cm to limbata rosnie do jakis 25-30cm i w ten sposob mozna cos wiecej stwierdzic.