Autor Wątek: Channa sp. Gold Dust  (Przeczytany 9865 razy)

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Kwietnia 2021, 13:14 »
100w na 600litrow to jest masakra já mám na Zbiorniku dla red mosaic 10w na 300 litrow a jescze dalem dodatkowe zaciemnienie...
Myślę, że to za mocne światło



Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Kwietnia 2021, 20:30 »
Tu jest filmik o którym pisałem. jest na nim ta sama ryba co na czwartym zdjęciu. Widać jak zaczęła zmieniać kolory.
Co do oświetlenia to wbrew pozorom na żywo nie jest silne,większość tego światła cieniują krzaki z hydro. Ale może masz rację spróbuję trochę przyciemnić i zobaczymy czy będą odważniejsze.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Kwietnia 2021, 11:46 »
Akwarium i rybki są piękne! Gratuluję
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Kwietnia 2021, 15:37 »
Co do akwa to ma wymiary 210x65x45h.  Filtr to tzw narurowiec na pompie co alpha 25-60 grundfos i 6 korpusach narurowych. Dwa korpusy przed pompa jako mechaniki oraz  cztery za jako biolog. Dwa zasypane piaskiem jako fbf-y a dwa TMBT. Do dego filtrację jest wspomagana przez hydroponika widoczna na zdjęciach.

Twoj baniak naprawde bardzo,bardzo mi sie podoba !  8)
Ma MOC !
Wyglada bardzo naturalnie.
Gratuluje.
Ten wystroj to taki rwacy gorski potok.
Naprawde swietnie to wszystko razem sie prezentuje.
Domyslam sie ze te wieksze kamulce sa spore i takze sa ciezkie.
Na filmiku widac ze mocno dmucha tam filtr ale chyba nieprzeszkadza to rybkom.
Ciekawy jestem czy w naturze tez maja taki mocny nurt.
Moze niedlugo beda jakies fotki z ich naturalnego srodowiska to byloby  fajnie to zobaczyc.
Jak bedziesz nastepnym razem filmowal rybki to prosze Cie zebys takze nagral w calosci akwarium.
Ciekawy jestem bardzo jak to wszystko tam funkcjonuje.
Te 6 malych rybek ma tam naprawde bardzo,bardzo duzo miejsca dla siebie.
Mysle ze niedlugo spokojnie bedziesz mial tam ze 2 parki do obserwacji :)


Wracając do rybek zauważyłem jeszcze dwie sprawy. Ostatnio choć bardzo tego nie lubię musiałem pogrzebać w akwarium. Podnoszac kamień w ostatniej chwili zauważyłem, że od spodu jest ryba. Co ciekawe nie uciekła w od razu tylko tak jakby była do niego przyklejona plecami. Gdy ruszałem kamieniem raz w jedna a raz w drugą stronę ryba przemieszczała się razem z nim. Dopiero bardziej energiczny ruch sploszyl rybę.
Druga sprawa to, że na początku w ogóle jej nie zauważyłem. One są trochę jak kameleony. Gdy siedza w ukryciu mają inny kolor-widać to na czwartym zdjęciu. Sami widzicie, że wygląda inaczej jest brązowawa w moro😜. Natomiast nie długo po wypłynięciu nabiera pięknych kolorów. Jeśli mi się uda wrzucę filmik który wczoraj nagrałem tej samej brunatnej ryby chwilę po tym jak wywabilem ja z kryjówki.

Bardzo interesujace obserwacje tam masz ktorych Ci zazdroszcze ;)
Do tej pory Channa lipor byla wlasnie uznawana za takiego kameleona wsrod wezoglowow.
A tu prosze bardzo mamy kolejny gatunek ktory to robi.
Swietne ryby 8)

Czekamy na wiecej obserwacji,zdjec i filmikow od Ciebie ;D

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Kwietnia 2021, 12:31 »
Te dwa największe kamienie są sztuczne więc nie są ciężkie. Mają wymiary  ok 40x40x30 wiec naturalne by sporo ważyły. Bałbym się takich dużych włożyć do akwarium.
Co do nurtu to jest spory ale nie zauważyłem by przeszkadzał rybom. Wieczorem gdy gaśnice światło w akwarium ryby zaczynają pływać po akwarium i powiem szczerze, że bardzo dobrze sobie radzą w takim nurcie.
Wczoraj o mały włos nie doszło do tragedii. Po powrocie z pracy dzwoni do mnie żona z informacją, że jakaś ryba leży na podłodze. Akwarium miałem szczelnie jak mi się wydawało przykryte. Był tylko jeden otwór w szkle przykrywającym o średnicy 3,5cm na samym środku przez który karmie ryby. Wyobraźcie sobie, że ta zołza jakimś cudem wyskoczyła przez ten otwór, następnie pełzła przez cały pokój, przedpokój i "doszła" aż pod biurko córki w następnym pokoju. Musiała pokonać przynajmniej 15metrow. Gdy żona ja znalazła ryba była brązową i w ogóle się nie ruszała. Mimo to powiedziałem by wpuściła ją do akwarium. Po wpuszczeniu bezwładnie opadła na dno. Po chwili dzwoni ponownie żona, że ryba "ożyła" Znów nabrała kolorów i schowała się pod kamień.  Szkoda, że nie mogłem tego zobaczyć na własne oczy. Ale fakt faktem, że jakimś cudem przeżyła. Te ryby są niesamowite.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Maja 2021, 12:36 »
Takie rybie terminatory.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Maja 2021, 09:48 »
Co do nurtu to jest spory ale nie zauważyłem by przeszkadzał rybom. Wieczorem gdy gaśnice światło w akwarium ryby zaczynają pływać po akwarium i powiem szczerze, że bardzo dobrze sobie radzą w takim nurcie.

Rozumiem.
Podejrzewam ze w naturze takze moga zyc w takim mocnym nurcie.



Wczoraj o mały włos nie doszło do tragedii. Po powrocie z pracy dzwoni do mnie żona z informacją, że jakaś ryba leży na podłodze. Akwarium miałem szczelnie jak mi się wydawało przykryte. Był tylko jeden otwór w szkle przykrywającym o średnicy 3,5cm na samym środku przez który karmie ryby. Wyobraźcie sobie, że ta zołza jakimś cudem wyskoczyła przez ten otwór, następnie pełzła przez cały pokój, przedpokój i "doszła" aż pod biurko córki w następnym pokoju. Musiała pokonać przynajmniej 15metrow. Gdy żona ja znalazła ryba była brązową i w ogóle się nie ruszała. Mimo to powiedziałem by wpuściła ją do akwarium. Po wpuszczeniu bezwładnie opadła na dno. Po chwili dzwoni ponownie żona, że ryba "ożyła" Znów nabrała kolorów i schowała się pod kamień.  Szkoda, że nie mogłem tego zobaczyć na własne oczy. Ale fakt faktem, że jakimś cudem przeżyła. Te ryby są niesamowite.

Normalna rzecz u wezoglowow ;D
Sa mistrzami ucieczek i do tego sa twarde jak terminatory.
Niejestes pierwsza osoba i ostatnia ktorej uciekla Channa z akwa i przezyla ;)


Jakies masz nowe obserwacje rybek ale tym razem w akwarium a nie poza nim? :)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Maja 2021, 10:11 »
Chwilowo nic nowego, nadal większość czasu spędzaja w ukryciu. Zmieniło się tylko jedno. Rybki już chyba bardziej się zadomowiły bo juz rzadziej trzymają się razem. Praktycznie każda (bo namierzylem 5) ma swoją kryjówkę w której spędzę większość dnie. Co jakiś czas wypływa na bardzo krótki rekonesans najbliższej okolicy i wraca do schronu. Zaczely też przeganiać się wzajemnie ale póki co nie jest to zbyt agresywne. Co ciekawe te kryjówki z wyjątkiem 1szt (zresztą tego uciekiniera) są bardzo blisko siebie. Cztery ryby zajmują dno o powierzchni ok 60x70cm, jedna na drugim krańcu akwarium(i ta jest najbardziej przeganiana) a jednej jeszcze nie namierzylem ale podejrzewam, że jest zabunkrowana z inną pod największym kamieniem.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Maja 2021, 19:31 »
Ciekawe obserwacje :)

Rybki beda dorastac wiec pewnie niedlugo bedzie wiecej mocniejszych bijatyk oraz ustalanie hierarchi.
A wiec jeszcze wiecej obserwacji i emocji ;D

Masz jakis nowe fotki czy filmiki?

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #24 dnia: 05 Maja 2021, 10:24 »

Masz jakis nowe fotki czy filmiki?

Chwilowo nic ciekawego nie mam. Ostatnio więcej czasu ich nie widzę niż widzę  ;D. Ale myślę, że to po części moja wina. One są dużo bardziej aktywne gdy są głodne i choć karmie je co dwa dni to chyba jeszcze za dużo. Spróbuję trochę je przegłodzić może wówczas wyjdą i uda się zrobić jakieś zdjęcie.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #25 dnia: 05 Maja 2021, 22:57 »
One są dużo bardziej aktywne gdy są głodne i choć karmie je co dwa dni to chyba jeszcze za dużo. Spróbuję trochę je przegłodzić może wówczas wyjdą i uda się zrobić jakieś zdjęcie.

Na 10-12cm karmisz je dobrze.
Co 2 dni raz dziennie wystarczy.
Wraz z wzrostem karm je rzadziej.
Oczywiscie mozesz je teraz przeglodzic jak chcesz a wyjdzie im to tylko na zdrowie ;)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Maja 2021, 21:23 »
Przełknąłem gorycz porażki więc mogę napisać co się stało. Otóż straciłem jedną rybę.  Na 90% to był ten kaskader który postanowił zwiedzić mieszkanie. W przeszłość zdarzało mi się trącić ryby ale ta strata jakoś mocniej mnie dotknęła. Mam do tych ryb specjalny sentyment, ale do rzeczy. Zonz musiała mi źle zrelacjonować wydarzenia z tamtego dnia. Żona stwierdziła, że po wpuszczeniu do akwarium owa ryba opadła na dno i chwilę leżała na podłożu. Wyszła na chwilę z pokoju a gdy wrzuciła twierdzi, że ryba schowała się pod kamień. Gdy teraz o tym myślę wydaje mi się, że ta pod kamieniem to musiała być zupełnie inna channa a tamta martwa lub ledwie żywa została zaciągnięta do groty.  Zacząłem coś podejrzewać ponieważ od tamtego dnia ryby pomimo iż nie były karmione to z dnia na dzień były coraz mniej aktywne, nie było ich nawet widać w ich stałych kryjówkach. Więc w sobotę zacząłem przeglądać każdy zakamarek akwarium. Zobaczyłem pod kamieniem kawałek ogona, chwyciłem penceta i wyjalem martwa rybę. Musiała tam leżeć kilka dni bo była w dużym stopniu rozłożona i już dobrze tracala smrodkiem. Miała również wyjedzony brzuch.
Po usunięciu martwej sztuki ryby powoli znowu zaczynają być widoczne i poszukują pokarmu. Narazie tylko po zgaszeniu świateł ale ożywienie jest wyraźnie widoczne. Światło gaśnice po 19 więc w pokoju jest jeszcze widno i dość dobrze widać.
Niepokoi mnie natomiast inna kwestia. Pamiętacie ta rybę na filmiku,ta co zmieniała kolor. Otóż już tego nie robi, cały czas jej ciało ma brązowy kolor tylko "podgardle" i ogon ma niebieskie. Zarazem jest największą i najbardziej aktywna ryba w akwarium. Myślałem, że została przegoniona w drugi kraniec akwarium a tym czasem widzę jak ona przegania wszystko że swojej części zbiornika. Martwi mnie tylko, że zaczęła ocierać się o podłoże. Tzn w ciągu dnia gdy widzę ja w schowana wszystko jest ok, natomiast wieczorem gdy zaczyna aktywnie pływać dosyć dużo  się ociera. Dziwne, jest to, że tylko na początku, później już tego nie zaobserwowałem. Oprócz ubarwienia i ocierania nie zauważyłem nic niepokojącego. Ma dobry apetyt, nie pluje jedzeniem, nie ma żadnych widocznych śladów na skórze, nie chowa się. Jak wspomniałem jest najaktywniejsza ryba w zbiorniku.
Najgorsze, że dzisiaj zauważyłem jak kolejna ryba zaczęła się ocierać. Więc to musi być jakiś pasożyt. Pytanie, czy podać leki, czy jeszcze się wstrzymać? Jeśli tak to jakie?
Moze przez tą rozkładająca się rybę w wodzie namnożyły się jakieś bakterie. Lub ta największą ryba była nosicielem, a ta sytuacja spotęgowała wszystko.
Przepraszam, że zamęczam Was takim elaboratem. Po prostu te tyby to dla mnie nowość, nowość która mnie fascynuje więc o wszystko pytam i wszystkim chciałbym się dzielić. Choć pewnie dla was większość moich informacji to chleb powszedni.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Maja 2021, 21:50 »
Wspolczuje straconej ryby :(
Niestety tak to juz jest z wezoglowami i ich ucieczkami z akwarii.

Masz duze akwarium i sporo w nim wody.
Niewydaje mi sie zeby taka mala martwa rybka mogla tak popsuc wode.
Te ocieranie sie moze byc spowodowane czyms innym.
To sa dzikie ryby wiec same ze soba mogly cos przywlec z natury.
Ale tez moge sie mylic.
U mnie ryby tez sie czasami ocieraja o piasek czy dekoracje.

Co do lekow to musisz uwazac.
Wezoglowy to twarde ryby ale chyba niezbyt dobrze je znosza.
Do tego Twoj gatunek jest bardzo delikatny wiec jeszcze bardziej musisz uwazac.
Moze czestsze i male podmiany wody by pomogly?
Poczekaj na wypowiedz innych.

Ta najwieksza i najaktywniejsza sztuka to moze byc Alfa i moze dlatego ma ciemniejsze ubarwienie.
Obserwuj ja.


Przepraszam, że zamęczam Was takim elaboratem. Po prostu te tyby to dla mnie nowość, nowość która mnie fascynuje więc o wszystko pytam i wszystkim chciałbym się dzielić. Choć pewnie dla was większość moich informacji to chleb powszedni.

Po to zalozylismy to forum zeby sobie pomagac nawzajem i dzielic sie informacjami wiec pytaj :)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Maja 2021, 19:31 »
Wrzucam nowe zdjęcia byście mogli porównać. Na pierwszych zdjęciach ryba z filmiku,tak teraz wygląda cały czas już nie zmienia kolorów. Jest największa,zajęła największy teren i jest najodważniejsza z całej obsady.
Na kolejnych dwóch zdjęciach ryba najmniejsza ale najbardziej kolorowa. Również dosyć aktywna ale strachliwa. Jako jedyna zapuszcza się na teren tej największej.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Maja 2021, 20:54 »
Ta ciemniejsza sztuka moze rzeczywiscie to Alfa i to sa jej barwy dominujace.
Czas pokaze.
Daj znac jak znowu zmieni kolor jak wczesniej.
Ta mniejsza sztuka jest naprawde pieknie wybarwiona 8)

Sa jakies walki?
Dalej sie ganiaja po akwa czy raczej siedza pochowane w kryjowkach?