Autor Wątek: Channa sp. Gold Dust  (Przeczytany 9755 razy)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Maja 2021, 20:05 »


Sa jakies walki?
Dalej sie ganiaja po akwa czy raczej siedza pochowane w kryjowkach?
Ostatnio mam trochę więcej czasu na obserwowanie ryb, jeśli można to tak nazwac😜. Generalnie jeśli ryby są najedzone to akwarium w ciągu dnia wygląda jakby nic w nim nie było. Przynajmniej tak uważa zona😆. Chyba, że zna się ich kryjówki to widać końce płetw ogonowych lub nosa. Natomiast gdy są głodne i zauważa ruch przy akwarium  to wówczas wychylają się z nor nawet do początku płetwy grzbietowej i obserwują. Sporadycznie ta kolorowa że zdjęcia wypłynie i czasem uda się zrobić nawet zdjęcie. Jedynie podczas karmienia można je przez chwilę oglądać w pełnej krasie.
Sytuacja zmienia się z chwilą gdy gaśnie światło nad akwarium a na dworze zaczyna się ściemniać. To jest ich czas, pływają po akwarium głównie w pobliżu dna zaglądając pod kamienie i przeganiają się jeśli tylko jedna zapuści się w pobliże kryjówki innej. Najczęściej kończy się to gonitwa lub stroszenie pokryw skrzelowych. Sporadycznie ugryzieniem.
Jeśli chodzi o terytoria to ta ciemna ryba ma w posiadaniu połowę akwarium. Cała prawa stronę aż do tego wielkiego kamienia. Na drugiej części są 4 ryby z czego jedna z nich nie ma swojej kryjówki. Większość czasu spędza w korzeniu pod powierzchnią wody. Tylko na niej widać ślady delikatnych walk-ma lekko postrzępioną płetwę odbytową. Pomimo tego wybarwionie ma praktycznie takie samo jak ta że zdjęć.
Jeśli chodzi o kolor tej brązowej to oprócz jednego razu gdy wypłynęła podczas karmienia w pełnym oswietleniu(wówczas zrobiła się znów taka jak na filmiku) to cały czas jest właśnie brązową z niebieskim podgardlem i płetwami. Ale już nigdy nie przybiera takich barw jakie ma ta kolorowa że zdjęć. Co ciekawe od kilku dnie druga co do wielkości ryba również zaczęła zmieniać kolor na brazowy- może to samice. W każdym bądź razie mam dwie brązowe i trzy niebieskie😆
Pamięta cie jak pisałem, że przed znalezieniem martwej ryby pozostałych nie widziałem, nawet do karmienia nie wychodziły. Odkąd ja wyłowiłem sytuacja ulega poprawie z dnia na dzień. Wydaje mi się, że to dobrze pokazuje jak te ryby są wrażliwe na jakość wody. Niby 1 mała rozkładająca się rybka na 600l ale swoje zrobiła. No bo jak można to inaczej wytłumaczyć...

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Maja 2021, 14:19 »
Ciekawe informacje i spostrzezenia 8)


Co ciekawe od kilku dnie druga co do wielkości ryba również zaczęła zmieniać kolor na brazowy- może to samice. W każdym bądź razie mam dwie brązowe i trzy niebieskie😆
 

Interesujace.
Te ryby to nowosc na rynku i nikt ich jeszcze nierozmnozyl.
Wiec niewiadomo jak wygladaja dorosle samce i samice.
Swietnie ze je masz u nas na forum bo mamy o nich informacje z pierwszej reki ;D


Pamięta cie jak pisałem, że przed znalezieniem martwej ryby pozostałych nie widziałem, nawet do karmienia nie wychodziły. Odkąd ja wyłowiłem sytuacja ulega poprawie z dnia na dzień. Wydaje mi się, że to dobrze pokazuje jak te ryby są wrażliwe na jakość wody. Niby 1 mała rozkładająca się rybka na 600l ale swoje zrobiła. No bo jak można to inaczej wytłumaczyć...

Wszystko mozliwe.
Moga byc bardzo delikatne.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Maja 2021, 19:40 »
Mały fotospam. Alfa w lepszym oświetleniu oraz "neon" w świetle zachodzącego słońca. Zmiana oświetlenia robi różnice  :D

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Maja 2021, 12:18 »
Dobre foty.

Czy Alfa dalej rzadzi w akwa?

Pieknie sie prezentuje Neon.
Ja zawsze powtarzam ze ryby najlepiej wygladaja w promykach slonca a nie w sztucznym oswietleniu 8)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Maja 2021, 19:46 »

Czy Alfa dalej rzadzi w akwa?


Rządzi bezsprzecznie.  Jest na tyle z uchwala, że nie wystarcza jej połowa z akwarium którą zajęła ale zapuszcza się na tereny zajęta przez inne ryby i tam próbuje wprowadzać swoje rządy. Jako, że jest najodważniejsza jest zawsze pierwsza do jedzenia. Będę musiał zacząć karmić co trzy dnie bo jak tak dalej będzie się opychała to bez diety się nie obedzie😆

« Ostatnia zmiana: 21 Maja 2021, 18:22 wysłana przez Peterek »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #35 dnia: 21 Maja 2021, 18:24 »
Rządzi bezsprzecznie.  Jest na tyle z uchwala, że nie wystarcza jej połowa z akwarium którą zajęła ale zapuszcza się na tereny zajęta przez inne ryby i tam próbuje wprowadzać swoje rządy. Jako, że jest najodważniejsza jest zawsze pierwsza do jedzenia. Będę musiał zacząć karmić co trzy dnie bo jak tak dalej będzie się opychała to bez diety się nie obedzie😆

I tak ma sie Alfa zachowywac :P

A moze sprobuj dokarmiac reszte ryb osobno w tych miejscach gdzie akurat nieprzebywa Alfa.

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #36 dnia: 23 Maja 2021, 19:59 »
Tak taż robię, ale one są dużo mniej odważne i nie zawsze zdążą wszystko wyłapać. A alpha jest na tyle cwana, że zajęta przez nią kryjówka jest w miejscu w którym prąd wody znosi jedzenie nie wyłapane przez inne ryby😜 Nie musi się nawet zbytnio wysilać. Więc karmie tylko pozostałe ryby a ta i tal syta😂

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Maja 2021, 18:35 »
Hehe moze kiedys pozostale sztuki stana sie madrzejsze i ja dogonia we wzroscie ;)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #38 dnia: 28 Maja 2021, 20:10 »
Hehe moze kiedys pozostale sztuki stana sie madrzejsze i ja dogonia we wzroscie ;)

Poza "neonem",który jest najmniejszy reszta ryb jest podobnych rozmiarów. Alpha jest tylko dużo grubsza ;D
Niby akwarium o sporej powierzchni dna jak na 5szt. niedużych ryb i dużej liczbie kryjówek to jednak najsłabszy osobnik nie ma lekko. Dziś gdy wypłynął do jedzenia zobaczyłem,że nie ma 1/3 ogona i spory ślad po zębach na jednym boku. Ryba ,która go ugryzła zostawiła odcisk całego pyska.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #39 dnia: 28 Maja 2021, 20:54 »
Witajcie,

Śledzę ten wątek od początku z wielkim zainteresowaniem,

Bardzo mnie interesuję Twój baniak i główni bohaterowie.

Z dotychczasowych zdjęć jakie przedstawiłeś, posiadane przez Ciebie wężogłowy bardziej przypominają channe red mosaic, niż gold dust.

Czy mógłbyś przedstawić zdjęcie, które więcej ukazuje?

Z serii ostatnich zdjęć: zdjęcie numer 1 oraz 2 przedstawia specyficzną zmianę ubarwienia na głowie oraz grzbiecie ryby - tak zachowuje się red mosaic gdy odczuwa stres.


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #40 dnia: 29 Maja 2021, 13:29 »
Niby akwarium o sporej powierzchni dna jak na 5szt. niedużych ryb i dużej liczbie kryjówek to jednak najsłabszy osobnik nie ma lekko. Dziś gdy wypłynął do jedzenia zobaczyłem,że nie ma 1/3 ogona i spory ślad po zębach na jednym boku. Ryba ,która go ugryzła zostawiła odcisk całego pyska.

Jak sie jakas ryba uprze zeby zabic druga rybe to i tak to zrobi niezaleznie od wielkosci akwa.
Moze to troche dluzej potrwac ale i tak to zrobi.
Takie sa wlasnie nasze ukochane wezoglowy ;)

Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #41 dnia: 29 Maja 2021, 22:08 »
Czy mógłbyś przedstawić zdjęcie, które więcej ukazuje?

Z serii ostatnich zdjęć: zdjęcie numer 1 oraz 2 przedstawia specyficzną zmianę ubarwienia na głowie oraz grzbiecie ryby - tak zachowuje się red mosaic gdy odczuwa stres.
Zdjęć lepszych niestety nie mam. Tak jak pisałem tych ryb praktycznie nie widać w ciągu dnia. Wypływają tylko do jedzenia i to dosłownie na chwilkę. Chwytają pokarm i wracają do swoich nor by tam go zjeść.  Albo późnym wieczorem gdy oświetlenie jest zbyt słabe na jakiekolwiek zdjęcia. Nie pomogło nawet przyciemnienie akwarium.
Co do tego, że to może być red mosaic... No cóż możliwe, choć żaden że mnie znawca to oglądając nieliczne zdjęcia w necie przeszło mi przez głowę że to może nie być gold dust choć jako takie zostały sprowadzone i jako takie je kupiłem.
Zastanawia mnie tylko fakt że red mosaic zmienia kolor pod wpływem stresu, jaki stres może mieć ryba która we swoim władaniu ma połowę długości zbiornika i bezapelacyjnie rządzi. Nawet ten najsłabszy osobnik, który ostro dostaje w kość ma ładne niebieskie ubarwienie. Może to jeszcze jakiś inny gatunek, jak myślicie?
Znacie kogoś kto ma te ryby dłużej i może coś w2o nich powiedzieć? Można by wówczas porównać obserwacje i wyciągnąć jakieś wnioski.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #42 dnia: 29 Maja 2021, 23:02 »
Cytuj
Zastanawia mnie tylko fakt że red mosaic zmienia kolor pod wpływem stresu, jaki stres może mieć ryba która we swoim władaniu ma połowę długości zbiornika i bezapelacyjnie rządzi.

Wiesz trudno powiedzieć jakie emocje w danej chwili odczuwa ryba :) Chciałem zasugerować, iż pod wpływem emocji red mosaic bardzo interesująco zmienia ubarwienie.

Zobacz zdjęcie i porównaj.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #43 dnia: 30 Maja 2021, 13:02 »
Co do tego, że to może być red mosaic... No cóż możliwe, choć żaden że mnie znawca to oglądając nieliczne zdjęcia w necie przeszło mi przez głowę że to może nie być gold dust choć jako takie zostały sprowadzone i jako takie je kupiłem.

Channa aristonei (red mosaic) oraz gold dust to nowe gatunki wiec tak naprawde niewiele jeszcze o nich wiadomo. Niewiadomo jak wyglada dorosla sztuka i do ilu dorasta. Niewiadomo jak wyglada samiec/samica czy jak wyglada rozrod mlodych.
Ja osobiscie mam problem rozroznic te dwa gatunki od siebie.
Nieznam sie na tych rybach i niewiem czym sie roznia.
Aristonei juz zostala opisana naukowo wiec jest o niej wiecej info.
Podana jest takze ilosc promieni pletw ogonowych czy ilosc kregow wiec mozecie je u nich policzyc ;)
Co do gold dust to tak naprawde nikt niewie co to jest.
Moze to jest nowy gatunek.Moze jakis podgatunek a moze to Channa aristonei tylko inna odmiana barwna z innego regionu wystepowania.
Trzeba poczekac az naukowcy opisza gold dust i porownaja do aristonei.



Zastanawia mnie tylko fakt że red mosaic zmienia kolor pod wpływem stresu, jaki stres może mieć ryba która we swoim władaniu ma połowę długości zbiornika i bezapelacyjnie rządzi.

To nie stres a moga byc barwy ryby dominujacej czyli Alfa.


Może to jeszcze jakiś inny gatunek, jak myślicie?

Tez tak moze byc.
Trzeba poczekac az ryby podrosna i wtedy bedzie lepiej widac.
Teraz to tylko mozemy sobie gdybac.


Mario

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: Channa sp. Gold Dust
« Odpowiedź #44 dnia: 30 Maja 2021, 19:52 »
Admin chyba ma rację, moje ryby bardziej są podobne do tej że zdjęcia niż do zdjęć czy filmików gold dust które widziałem w sieci. I faktycznie ryby dość szybko zmieniają ubarwienie, tzn. Te które prześladują są intensywnie niebieskie a prześladowane przybierają kolor jak ta ze zdjecia.
Peterek również chyba ma rację bo ta brązową z moich zdjęć jest już cały czas taka, jej kolor się nie zmienia.
Mam prośbę do Admina, jeśli to nie problem to możesz uzyskać jakieś info na temat tych ryb od tego skąd masz to zdjęcie? Najbardziej mnie interesuje w jakich warunkach je trzyma oraz jakiej są wielkości i jak długo je ma.