Autor Wątek: Świeżak ale nie tak do końca  (Przeczytany 746 razy)

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Świeżak ale nie tak do końca
« dnia: 09 Stycznia 2023, 19:40 »
Cześć wszystkim,

Chcę rozpocząć przygodę z wężogłowami. Od lat posiadam w domu akwaria więc nie jest to mój początek z tym hobby ale nigdy dotąd nie miałem tych okazałych ryb. Jestem w trakcie zakładania największego zbiornika jaki do tej pory posiadałem. Od jakiegoś czasu poszukiwałem jakiegoś gatunku ,który sprawiłby że znów wróci ta dziecięca radość z posiadania akwarium. Szczerze mówiąc zazwyczaj szło mi to łatwo ale tym razem nie mogłem na nic sie zdecydować ,aż wpadłem na filmy z wężogłowami. Mam kilka pytań odnośnie ich hodowli oraz chciałbym zakupić ryby z pewnego źródła. Mam jeszcze około miesiąca do czasu aż wpuszczę ryby więc mam nadzieję na pomoc z waszej strony. W wolnej chwili założę wątek w dziale dla początkujących.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum i liczę na miłe przyjęcie 😉

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2023, 13:36 »
Serwus Bartoszu,

Cieszę się, że dołączyłeś do Channa Club i znalazłeś się w tym elitarnym gronie,

Jeszcze bardziej się uśmiecham, gdy czytam, że rozpoczynasz swoją przygodę z wężogłowami ponieważ Twój początek jest również moim / Naszym początkiem hodowli Twoich wspaniałych ryb.

Będę z wielkim zainteresowaniem śledził historię Twoich podopiecznych,
Jeszcze o tym nie wiesz, ale dowiesz się i poczujesz, że channomania jest chorobą nieuleczalną, jednak jakże wspaniałą :)

Znajdziesz tutaj mnóstwo przydatnych informacji oraz poznasz wspaniałe i życzliwe Tobie osoby, które z wielkim zaangażowaniem pomogą Ci w sytuacjach, gdy będziesz tego potrzebował.

Nie wahaj się pisać, pytać, zamieszczać zdjęcia i filmy, ponieważ nie tylko ja na to liczę.

Wybór wężogłowa uzależniony jest od kilku ważnych czynników:

1. Wielkość akwarium.
2. Czy masz możliwości techniczne okresowego obniżenia temperatury w baniaku?
3. Gdy odpowiesz na dwa powyższe pytania, możesz rozpoczynać poszukiwania wężogłowa, który odpowiada warunkom jakie możesz im zapewnić oraz jaki Ci się podoba.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia 2023, 23:45 »
Dziękuję serdecznie za tak życzliwe przywitanie Adminie, nie spodziewałem się  :)

Pochłania mnie przeglądanie forum i czytanie artykułów. Mimo tego , że hodowla tego gatunku wydaje się niełatwa to nie zniechęcam się i będę próbował. Z Waszą pomocą na pewno będzie dużo łatwiej.


lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Stycznia 2023, 00:17 »
Dobry wieczór!
Od kiedy zainteresowałeś się wężogłowami, Twój świat się zmienił, już nic nie będzie takie same :).
Zazwyczaj mamy w przypadku ryb tropikalnych problemy z utrzymaniem temperatury. W tym przypadku obniżenie temperatury może być problemem. Zazwyczaj chcemy obserwować ryby. W okresie spoczynku nic się nie dzieje. Czasami dochodzę do wniosku, że akwarium powinno być zaopatrzone w kółka.  Na sezon letni do salonu, a zimą do garażu. Nie wiem, czy Domowy Organ Represji, popularnie zwany Żoną, będzie się cieszył z akwarium z obniżonym poziomem wody, zaciemnionym i z temperaturą 10 stopni. To odwrotność kaloryfera.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Stycznia 2023, 01:22 »
D.O.R. - a to dobre, u mnie ten organ działa na najwyższym poziomie ale co do akwarium to muszę przyznać, że żona sama mnie namówiła. Chociaż o namawianiu w sumie ciężko mówić. Któregoś pięknego dnia nagle powiedziała: a może byśmy sobie kiedyś zrobili jeszcze większe akwarium. Dwa razy nie musiała powtarzać :) Narazie chcę skupić się na gatunku tropikalnym aby nie utrudniać sobie sprawy zimowaniem.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Stycznia 2023, 11:04 »
Moja Smoczyca też kiedyś powiedziała: "A może byśmy sobie zrobili......" Nie czekałem, aż dokończy  i mam teraz trójkę dzieci. A jej chodziło o ogródek na tarasie :)
Oczywiście akceptacja DOR to podstawa. A ta Twoja pawiooka to w jakiej temperaturze w tej piwnicy?

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Stycznia 2023, 11:35 »
Witam,
Cieszę się, że do nas dołączyłeś.
Dawaj wymiary akwarium.
200 litrów

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Stycznia 2023, 08:04 »
Lanner1: Pawiooka w temperaturze 23 stopni.

Tomaso: Wymiary akwarium to 197,5x60x60cm. Wątek w dziale dla początkujących już założony.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Stycznia 2023, 11:50 »
Pawiooka to ryba Amazonii, więc jak pisałeś o tej chłodnej piwnicy dla chann, to się zapytałem. Wszystko jasne.

Bartosz93

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 62
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Stycznia 2023, 17:01 »
Z tego co kiedyś wyczytałem to poniżej 13 stopni Pawice za długo nie wytrzymują. Dlatego ich zasięg występowania ogranicza się do wspomnianej temperatury minimalnej wody. Ale spokojnie ja mojej nie planuje uśmiercić  ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Świeżak ale nie tak do końca
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Stycznia 2023, 12:17 »
Witaj serdecznie wsrod nas Bartosz93 !  ;D
Masz bardzo fajny baniaczek dla wezoglowow.
Zadroszcze teraz Twojego "problemu" ze znalezieniem odpowiedniego gatunku do niego ;)


Nie wiem, czy Domowy Organ Represji, popularnie zwany Żoną, będzie się cieszył z akwarium z obniżonym poziomem wody, zaciemnionym i z temperaturą 10 stopni. To odwrotność kaloryfera.

 ;D ;D ;D


Moja Smoczyca też kiedyś powiedziała: "A może byśmy sobie zrobili......" Nie czekałem, aż dokończy  i mam teraz trójkę dzieci. A jej chodziło o ogródek na tarasie :)

 ;D ;D ;D

Jak zwykle lanner1 poprawiles moj humor ;D