Autor Wątek: Channa asiatica z Tajwanu  (Przeczytany 3122 razy)

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #45 dnia: 31 Października 2023, 18:22 »
Doświadczyłem z Channa asiatica, że zimowanie w temperaturze 18°C nie jest wystarczające, a ryby nadal były aktywne, żerowały i atakowały się nawzajem.
Niektórzy hodowcy uważają że temp 18° czyli taka między zimowaniem a temp przy której podchodzą do godów może być niebezpieczna nawet dla wieloletniej pary. Twierdza ze po zimowaniu lepiej jest dość szybko uzyskać 21°
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2023, 18:42 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #46 dnia: 31 Października 2023, 18:38 »

Wydaje mi sie ze moj znajomy ktory rozmnaza i posiada kilka par auranti on je chyba rozdziela na zime........
Jak chcesz to moge go zapytac.
To od niego mam ta asiatice.
On ma tez kilka par asiatica ktore rozmnaza.
Ale on je zimuje w 8c a to juz spora roznica.

Z tego co wyczytałem to asiatica nie łączy się w pary na całe życie tylko łączy się na okres godowy więc to rozdzielenie do osobnych pojemników może nie jest najgłupszym pomysłem.
8 ° to już nisko...  na niemieckim forum gość pisał że wyciągnął swoją asiatke z oczka wodnego w listopadzie gdzie temperatura wody miała 6° twierdził że to był już dolny limit.
« Ostatnia zmiana: 31 Października 2023, 22:38 wysłana przez Grzecho »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Listopada 2023, 21:35 »
Z tego co wyczytałem to asiatica nie łączy się w pary na całe życie tylko łączy się na okres godowy więc to rozdzielenie do osobnych pojemników może nie jest najgłupszym pomysłem.

Jak niesprobujesz to sie niedowiesz ;)
Taki eksperyment moze sie zakonczyc pomyslnie lub nie.
To samo tyczy sie w akwa z tym nieprzewidywalnym gatunkiem.


na niemieckim forum gość pisał że wyciągnął swoją asiatke z oczka wodnego w listopadzie gdzie temperatura wody miała 6° twierdził że to był już dolny limit.

W Niemczech to chyba normalna sprawa trzymanie asiatica w oczkach wodnych bo juz o tym slyszalem ladnych pare lat temu.
Skoro te ryby przy 8c dalej rosna i prosza o zarcie to ciekawe jest ile tak naprawde z nimi mozna zejsc nisko. Moze rzeczywiscie te 6c to juz minimum.


head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Listopada 2023, 10:36 »
Niektórzy hodowcy uważają że temp 18° czyli taka między zimowaniem a temp przy której podchodzą do godów może być niebezpieczna nawet dla wieloletniej pary. Twierdza ze po zimowaniu lepiej jest dość szybko uzyskać 21°
¨

Tak. Też o tym czytałem i jest w tym trochę prawdy. Ci hodowcy zalecają, aby dla ryb subtropikalnych w kwietniu włożyć do zbiornika grzałkę i za jej pomocą delikatnie podnosić temperaturę powyżej 21°C, tak aby temperatura w zbiorniku bez grzałki nie utrzymywała się długo w przedziale 18-20°C
Takie temperatury podobno są niebezpieczne na dłuższą metę, tak jak piszesz. Podobno lepiej szybciej podgrzać wodę, żeby doszło do tarła i przygotowanie samicy nie trwało tak długo. 

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #49 dnia: 11 Listopada 2023, 18:43 »
¨

Tak. Też o tym czytałem i jest w tym trochę prawdy. Ci hodowcy zalecają, aby dla ryb subtropikalnych w kwietniu włożyć do zbiornika grzałkę i za jej pomocą delikatnie podnosić temperaturę powyżej 21°C, tak aby temperatura w zbiorniku bez grzałki nie utrzymywała się długo w przedziale 18-20°C
Takie temperatury podobno są niebezpieczne na dłuższą metę, tak jak piszesz. Podobno lepiej szybciej podgrzać wodę, żeby doszło do tarła i przygotowanie samicy nie trwało tak długo.
Tak, dokładnie o to mi chodziło  ;)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Listopada 2023, 12:36 »
No i co Grzecho w koncu postanowiles?

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #51 dnia: 09 Grudnia 2023, 17:48 »
Postanowiłem że każda pójdzie w osobnym pojemniku. 10 dni temu przestałem karmić a wczoraj przygotowałem pojemniki z rurką pcv. (chciałem gliniana ale nie mogłem dostać jak by komuś leżały takie drenażowe rurki to chętnie bym odkupił), kilkoma liśćmi dębu a w piwnicy dodałem jeszcze kilka kamieni.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #52 dnia: 09 Grudnia 2023, 18:01 »
Największym wyzwaniem było oczywiście wyłowienie ryb w miarę szybki i bezstresowy sposób. Z góry zbiornik jest tak zarośnięty że ciężko rękę włożyć a w środku jest pajęczyna korzeni od roślin więc postanowiłem spuścić całą wodę ze zbiornika tak żeby utknęły w dole które same sobię wykopały. Gdy to zrobiłem można je było praktycznie ręką wyłowić i nie trzeba było je ganiać po całym zbiorniku.

« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2023, 18:03 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #53 dnia: 09 Grudnia 2023, 18:12 »
Przed włożeniem w pojemniki był szybki orientacyjny pomiar. Samiec ma aktualnie 22cm samica 20cm i najmniejsza ryba 18cm ,której płci już nie jestem pewien nawet bardziej był bym skłonny powiedzieć że to samica ale jest mocno ganiana przez większą dwójkę a zdominowane samce również nie pokazują typowych cech dla swojej płci.
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2023, 18:17 wysłana przez Grzecho »

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #54 dnia: 09 Grudnia 2023, 18:14 »
A tak to wygląda w piwnicy,aktualnie jest tam 16°C. Mam nadzieję że wszystko będzie dobrze.

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 355
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Grudnia 2023, 21:11 »
Ciekawe doświadczenie. Ciągle nie mogę zrozumieć cykl pogodowy w ich środowisku. Może wiesz, jak to się układa w poszczególnych miesiącach: temp, długość dnia, deszcz, susza....?
PS. Piękne ryby, ale to już nieraz słyszałeś :)
« Ostatnia zmiana: 09 Grudnia 2023, 21:15 wysłana przez lanner1 »

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 105
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #56 dnia: 12 Grudnia 2023, 08:39 »
Dobra robota ze złowieniem ryby.
Tak, wyciąganie ryb z przerośniętego akwarium to problem i czasem szaleństwo.
Życzę Tobie i Twoim rybom szczęśliwej zimy i oby na wiosnę wszystkie bezpiecznie wróciły do tego pięknego zbiornika. Dla mnie to również będzie interesujące i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #57 dnia: 14 Grudnia 2023, 17:36 »
Ciekawe doświadczenie. Ciągle nie mogę zrozumieć cykl pogodowy w ich środowisku. Może wiesz, jak to się układa w poszczególnych miesiącach: temp, długość dnia, deszcz, susza....?

Niestety nigdy nie wczytywałem się w ten temat tak dokładnie żeby się wypowiedzieć,ale jest tu paru fachowców w tym temacie i może podrzucili by jakieś fajne stronki ??? Ja głownie opieram się na wiedzy i obserwacji innych hodowców którzy trzymają te ryby z sukcesami w niewoli.

Grzecho

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 365
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #58 dnia: 14 Grudnia 2023, 17:50 »
Dobra robota ze złowieniem ryby.
Tak, wyciąganie ryb z przerośniętego akwarium to problem i czasem szaleństwo.
Życzę Tobie i Twoim rybom szczęśliwej zimy i oby na wiosnę wszystkie bezpiecznie wróciły do tego pięknego zbiornika. Dla mnie to również będzie interesujące i mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze.
Pierwszy plan był taki żeby zamontować im te rurki PCV wcześniej i czekać na to że jak któraś wejdzie do środka to ją wyłowić razem z rurka i faktycznie tak zrobiłem , ale niestety nie chciały ze mną współpracować. Bardzo dziękuje za życzenia dzisiaj byłem po choinkę w piwnicy i jak na razie ryby wyglądają dobrze.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4709
  • Afryka Dzika
Odp: Channa asiatica z Tajwanu
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Grudnia 2023, 22:46 »
Ja mialem podobny poziom wody w akwarium z Parachanna africana jak robilem im pore sucha :)

Na tych fotkach przy miarce widac ich naturalne ubarwienie.
Jest naprawde imponujace !  :o
Ta ryba wyglada zupelnie jak inny gatunek a nie asiatica.
Cos wspanialego !
Naprawde szczerze Ci zycze zebys je rozmnozyl.

Jestem takze naprawde ciekaw Twojego eksperymentu i trzymam kciuki zeby wszystko zakonczylo sie pomyslnie jak znowu je polaczysz na wiosne.
A powiedz mi czy w tej piwnicy one sie widza przez te zbiorniczki czy moze je przysloniles czyms zeby sie jednak niewidzialy i nie wariowaly?

Rozmawialem z tym hodowca od ktorego mam asiatice oraz czytalem wypowiedzi tych madrzejszych z Rady Starcow na temat rozpoznania plci u tego gatunku.
I jest to naprawde bardzo trudne i niema pewnosci jak przy innych gatunkach wezoglowow.
Sa bardzo do siebie podobne.
I tak jak napisales moze trzeba sie domyslac po ich zachowaniu.