Autor Wątek: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim  (Przeczytany 973 razy)

MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Zacznę może od ponownego powitania koleżanek i kolegów :)

Jestem fanem biotopów azjatyckich, mówiąc ściśle zaś - ryb występujących w południowo- i środkowoazjatyckich wodach stojących i wolnopłynących. Jest coś pięknego w tym, że w owych ciasnych, płytkich sadzawkach można znaleźć prawdziwe perełki, ryby imponujące zarówno wyglądem, jak i przystosowaniem do zróżnicowanych warunków środowiskowych.

Większość piszących tu osób, co naturalne, dedykuje swoje akwaria dla konkretnego gatunku, co jest rzeczą chwalebną. Ja chciałbym poruszyć sprawę od nieco innej strony - czy istnieje możliwość "wkomponowania" wężogłowów do akwarium biotopowego z innymi azjatyckimi gatunkami, zajmującymi podobne środowiska i z którymi wężogłowy spotykają się w naturze?

Przybliżę może specyfikę zbiornika, który szykuję - na dniach (w gorszym wypadku tygodniach) chcę przesiadać się na akwarium 200-240 litrów i odtwarzać środowisko płytkich zbiorników regionu azjatyckiego. Nie zdecydowałem jeszcze, czy pójdę w Indie, czy też Indochiny, chociaż nie zamierzam też odtwarzać żadnego konkretnego miejsca, a raczej ogólny koncept tego, jak może wyglądać "randomowe" mokradło w tamtym rejonie. Raczej nie będzie to "rasowe" BW, bo mam na to za twardą wodę, ale dużo korzeni, kępy nurzańców i kryptokoryn... Z tego, co zdążyłem tu przeczytać, rozumiem już, że jestem raczej skazany na jedną z wielu odmian Channa gachua, jako pasujących i wymaganiami, i biotopem.

Czy jednak istnieje szansa na dobór towarzyszy z tego biotopu, którzy nie zostaną pożarci przez wężogłowy, a i same mu nie zaszkodzą?

Być może duże gurami, takie jak dwuplamy lub nawet lepiej - mozaikowy? Są na tyle duże, że raczej nie staną się pokarmem, a przy tym (w tym drugim wypadku) nie są tak agresywne; wiem, że dwuplame potrafią zaskoczyć i wiele zależy od osobnika.

A może indyjskie szczupieńczyki pręgowane? Ze względu na preferowaną pozycję w górnych partiach wody kontakt byłby ograniczony, poza tym też są dosyć dużymi i silnymi rybami.

Wyrośnięte przeźroczki indyjskie? Wydają się dosyć łagodne, ale nie wiem, czy nie stanowią atrakcyjnego celu.

Poczekam może jednak na sugestie ekspertów, bowiem o ile chciałbym spróbować swoich sił z channami, nie chcę tego robić na siłę i unieszczęśliwiać wszystkich mieszkańców zbiornika.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Lipca 2023, 12:23 »
Witaj ponownie !  :)

Kazde akwarium jest inne,kazda ryba jest inna.
W niektorych przypadkach polaczenie wezoglowow z innymi rybami sie sprawdza a w innych nie.
Jak sam niesprobujesz to sie niedowiesz.
Towarzysze dla chann to powinny byc ryby nieagresywne i nieterytorialne.
Najlepiej takiej wielkosci zeby niezmiescily sie do pyska doroslej channy.
Ale zdarzaja sie przypadki ze wezoglowy plywaja bez problemow z rybami o wielkosci neonka.

Kolejna sprawa ze jesli masz kilka wezoglowow to wczesniej czy pozniej dobiora sie w parki i beda chcialy miec mlode.
Wtedy tez ich agresja wzrosnie do innych mieszkancow zbiornika.
Ale tez zdarzaja sie przypadki ze tak niejest.

Zycze powodzenia ;D


MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Lipca 2023, 18:21 »
Dziękuję za odpowiedź, ale w takim razie chciałbym doprecyzować kilka zagadnień :)

Cytuj
Towarzysze dla chann to powinny byc ryby nieagresywne i nieterytorialne

Czy przez "terytorialność" ryb rozumie tu kolega wszystkie ryby terytorialne, w tym też te, które zajmują terytoria i przejawiają agresję tylko/głównie wewnątrzgatunkową (by podać przykład z własnego poletka - prętniki karłowate), czy też wyłącznie ryby-psychopatów z rodzaju Księżniczek z Burundi i innych porąbanych pielęgnic? W tym drugim wypadku łagodne błędnikowce, właśnie pokroju gurami mozaikowych, miałyby chyba rację bytu (aż do tarła...).

Po drugie, chciałbym w takim razie zapytać się o tzw. min-maxa. Jaki gatunek/odmiana wężogłowów z tych, które komfortowo czują się w 200 litrach ma opinię najłagodniejszego? A w drugą stronę - jaki byłby największy możliwy gatunek przy takim litrażu (bo robiąc jednogatunkowe zakładam, że musi on być sam w sobie ozdobą zbiornika)?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Lipca 2023, 11:03 »
Czy przez "terytorialność" ryb rozumie tu kolega wszystkie ryby terytorialne, w tym też te, które zajmują terytoria i przejawiają agresję tylko/głównie wewnątrzgatunkową (by podać przykład z własnego poletka - prętniki karłowate), czy też wyłącznie ryby-psychopatów z rodzaju Księżniczek z Burundi i innych porąbanych pielęgnic? W tym drugim wypadku łagodne błędnikowce, właśnie pokroju gurami mozaikowych, miałyby chyba rację bytu (aż do tarła...).

Piszac ryby terytorialne i agresywne mialem na mysl wlasnie opcje nr 2 czyli ryby zblizone do zachowan pielegnic.
Kolega na forum Duchu polaczyl swoje channa gachua wlasnie z jakimis gurami.
Poczekaj na niego to moze sie cos wypowie na ten temat.


Po drugie, chciałbym w takim razie zapytać się o tzw. min-maxa. Jaki gatunek/odmiana wężogłowów z tych, które komfortowo czują się w 200 litrach ma opinię najłagodniejszego? A w drugą stronę - jaki byłby największy możliwy gatunek przy takim litrażu (bo robiąc jednogatunkowe zakładam, że musi on być sam w sobie ozdobą zbiornika)?

Odpowiedz na pierwsze i drugie pytanie to moim zdaniem bedzie wlasnie Channa gachua.
Idealny gatunek dla poczatkujacych channomaniakow.
I najbardziej dostepny.
Rozmiar max to okolo 20cm.

MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Lipca 2023, 11:24 »
Wydaje się OK, chociaż jak rozumiem, teraz powinienem poczytać o jego różnych odmianach :) Czy różnice charakterologiczne między nimi są naprawdę tak duże, jak sugerują niektóre angielskie strony, czy też każda gachua się nada i mogę dobierać pod względem kolorystyki (i dostępności/ceny...)?

W takim razie czekam na Duchu :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Lipca 2023, 13:00 »
Wydaje się OK, chociaż jak rozumiem, teraz powinienem poczytać o jego różnych odmianach :) Czy różnice charakterologiczne między nimi są naprawdę tak duże, jak sugerują niektóre angielskie strony, czy też każda gachua się nada i mogę dobierać pod względem kolorystyki (i dostępności/ceny...)?

W Polsce jest wybor raczej ograniczony.
Channa gachua blue bengal lub Channa gachua ;D


W takim razie czekam na Duchu :)

Poczekajmy wiec :)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lipca 2023, 11:27 »
Witam! A ja odpowiem Ci tak: "nie spróbujesz, nie zobaczysz" :)
Możemy oczywiście jeszcze podyskutować, ale jak Peterek napisał w ramach jednego gatunku są ryby łagodne i agresywne. czasami po okresie łagodności nagle w akwarium się gotuje. Gurami w grupie też zazwyczaj ma dominanta, który goni inne. Podsumowując: pamiętaj, że w nowym zbiorniku zasiedlamy ryby razem. Dodawanie później ryb jest ryzykowne. Weź pod uwagę też channa andrao. Mała channa i owadożerna, ale wymaga zimowania. W tym przypadku gurami raczej odpada.

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lipca 2023, 13:14 »
Tak jak chłopaki napisali wyżej. Trzeba zacząć od tego że każdy gatunek chann jest inny pod względem agresywności jak i zachowań. Nawet w zgranym stadzie można spotkać kilera który nawet ślimaki wybije i nie po to żeby zjeść.
Większość takich przygód z innymi rybami w tle kończy sie w okresie rozrodu.
Nawet gachua która u jednego będzie łagodna jak baranek w innych warunkach będzie diabłem wcielonym :P
Najważniejsze jest to żeby ryby były od małego z docelową obsadą a napewno będzie lżej je przystosować do wspólnego życia.
Pierwsze gachua udało mi się nawet z kardynałkami oswoić ale po dwutygodniowym urlopie i mojej nieobecności zniknęła większość z nich a tym samym ryby posmakowały i z dnia na dzień zniknęły wszystkie. Mimo że żyły około rok razem.
Próbowałem ze szczupieńczykami ale to był zły moment na takie eksperymenty bo bengale były już spore a szczupieńczyki zaledwie 5-7 cm. Był młyn.
Dodam jeszcze że dla szczupienczykow jak i channidae tafla wody jest bardzo ważna.
Bezpiecznie czującą sie channa woli przebywać przy tafli. Co do strefy gdzie ryby żyją tu nie ma reguły.
Trzeba próbować. Podam przykład. Z 7 gurami mozaikowych przeżyło 3 i żyją wntym układzie do tej pory, jednak gurami dwuplamiste przeżyło tyle ile wpuściłem.
Zauważyłem że ryba która ucieka lub słaba jest odrazu likwidowana.
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lipca 2023, 13:15 »
Wydaje się OK, chociaż jak rozumiem, teraz powinienem poczytać o jego różnych odmianach :) Czy różnice charakterologiczne między nimi są naprawdę tak duże, jak sugerują niektóre angielskie strony, czy też każda gachua się nada i mogę dobierać pod względem kolorystyki (i dostępności/ceny...)?

W takim razie czekam na Duchu :)
Każda gachua może być inna
« Ostatnia zmiana: 25 Lipca 2023, 22:42 wysłana przez Duchu »
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Lipca 2023, 13:59 »
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, dały mi nieco do myślenia... Skłaniam się do wpuszczenia razem Channa gachua i gurami dwuplamych, jako ryb silniejszych od mozaikowych. Czy koledzy sądzą, że powinienem wpuszczać ryby podobnej wielkości, czy też nawet dać gurami "fory" i wpuścić osobniki starsze od wężogłowów?

Przejdę teraz do pytań bardziej praktycznych, niż wcześniejsze rozważania.

Widzę już po fotkach na forum, że nurzaniec i kryptokoryna lubią się z wężogłowami - i dobrze, bo mam tego w dużych ilościach :) Ale czy przy Channach można stawiać akwarium-ziemniaka? Z mniejszymi zbiornikami zawsze tak robiłem i jakoś tak się człowiek przyzwyczaił.

Po drugie - załóżmy, że uda mi się dostać 5-6 sztuk... czy dla uniknięcia chowu wsobnego radzicie szukać dwóch różnych źródeł? A teraz w kwestii dobierania się ryb w pary - artykuły na stronie sugerują, że po dobraniu się pary pozostałe sztuki trzeba odłowić, ale na zdjęciach w galeriach dużo hodowców zdaje się hodować dwie-trzy pary razem... jak więc należy postąpić? Odławiać obligatoryjnie, czy też dopiero w wypadku, kiedy pary zaczną się wzajemnie mordować?

Po trzecie - czy są jakieś praktyczne różnice w hodowli między gachua "original edition" :) a Bengal Blue? Ktoś na forum wspominał, że tą drugą odmianę trzeba zimować, ale nie widziałem jej na liście zimujących wężogłowów. A Inle Lake? I czy wszystkie owe odmiany można swobodnie mieszać w akwarium/krzyżować, czy też jest to niewskazane (chodzi mi zarówno o kwestie temperamentu, jak i pojawiające się wątpliwości, czy mamy do czynienia z odmianami jednego gatunku, czy też całą grupą spokrewnionych gatunków)?
« Ostatnia zmiana: 25 Lipca 2023, 18:42 wysłana przez MrTrichopodus »

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Lipca 2023, 11:46 »
Chodzi o to żeby młode channy wychowywały od małego a to oznacza od maluchów 3-5 cm
Po dobraniu pary w zależności od gatunku i charakteru samej pary okaże się czy inne ryby będą miały życie.
Wszysyko masz opisane wyżej.....

Ziemia pod podłożem w akwa sie nie nadaje. Każda chyba channa czasem kopie dziury a to oznacza ziemie w toni wody

Żadnemu pasjonatowi podchodzącemu poważnie do ryb z rodziny channidae nie przyjdzie do głowy trzymania różnych gatunków a nawet odmian razem pod wieloma względami. Tym bardziej je krzyżować ???
Chyba słabo odrobiłeś prace domową czytając artykuły na channa club
« Ostatnia zmiana: 26 Lipca 2023, 12:29 wysłana przez Duchu »
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Lipca 2023, 02:38 »
Szanowny kolego!

Z całym szacunkiem, ale po to zadaję pytania, by się czegoś dowiedzieć - właśnie dlatego, że nie mam doświadczenia z tymi gatunkami, a nie chcę być niedzielnym akwarystą, który kupuje ryby po to, by potem dziwić się, czemu mu nie wyszło. Z tego też powodu rzeczy "oczywiste" dla osoby z doświadczeniem (takie jak to, że wszystkie channy kopią podłoże) są dla mnie nowością.

Chciałbym jednak wyjaśnić jedno nieporozumienie, które mnie szczególnie zabolało - kolega zdaje się chyba myśleć, że moim celowym planem stało się w pewnym momencie zmieszanie trzech-czterech gatunków wężogłówów, najlepiej jeszcze różnych rodzajów, a potem tworzenie hybryd, na sprzedaż lub wyłącznie dla własnej satysfakcji uzyskiwania mutantów. Tymczasem moje pytanie dotyczyło właśnie tego, żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień - jak zaznaczyłem, chciałem uniknąć chowu wsobnego biorąc ryby z dwóch źródeł, narażając się jednak tym samym na otrzymanie ryb z dwóch różnych populacji. W końcu, póki co, systematyka channa gachua jest, z tego co zrozumiałem, niezadowalająca i możliwe jest, że pod tym mianem kryje się kilka gatunków. Z drugiej strony kolega jak sądzę też wie, że pojęcie "populacji" w akwarystyce jest pojęciem traktowanym swobodnie, prowadząc do niepożądanych zjawisk - hybrydyzacje, celowe lub nie, są powszechne przy hodowli żyworódek, danio, zbrojników, bocji... Dobrą praktyką jest chyba wyjaśnienie tych wątpliwości, "oczywistych" dla hodowcy z doświadczeniem.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipca 2023, 02:46 wysłana przez MrTrichopodus »

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lipca 2023, 13:30 »
Zapraszam do lektury
https://channa.club/artykuly/
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

MrTrichopodus

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Lipca 2023, 14:38 »
Dziękuję za znany mi link, ale jeżeli pytanie o klasyfikację podgatunków wężogłowów jest uznawane za afront i odesłanie do artykułów (w której notabene sprawa też nie została wyjaśniona w sposób satysfakcjonujący - nadal nie wiem m.in. czy pod pojęciem Channa gachua dostępnych w handlu kryją się zawsze czyste formy, czy też należy spodziewać się hybryd), to jednak nie czuję się zachęcony do eksperymentów i myślę, że jednak sobie daruję hodowanie na siłę, w sposób "oczywisty" nie posiadając wiedzy...Chyba jednak pozostanę przy znanej mi Azji i znanych mi błędnikowcach.

Kolegom dziękuję za dyskusję.

Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: "Miejsce" dla wężogłowów w biotopowym akwarium azjatyckim
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Lipca 2023, 22:33 »
.
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek