Autor Wątek: Channa blue moon  (Przeczytany 443 razy)

looker

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Channa blue moon
« dnia: 24 Listopada 2023, 22:06 »
Witam, czy ta Channa jest odpowiednia na pierwszą Channe?
Pozdrawiam  ;)

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Listopada 2023, 23:35 »

looker

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopada 2023, 08:01 »
Czyli raczej dla zaawansowanych rybka z powodów agresji?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopada 2023, 21:22 »
Nie zrażaj się tak szybko. Channy, chyba wszystkie, są terytorialne. Duże akwarium pozwala znaleźć rewiry osobnicze, czasami wręcz przeciwnie, kontrolowane przerybienie rozładowuje agresję. Niestety, czasami zaczynasz od 5-7 sztuk i albo dobierze się para i będziesz musiał inne ryby zabrać, a czasami zostaje jeden dominant. Nie spróbujesz, nie będziesz wiedział. Duży zbiornik i trochę szczęścia ( no, może dużo tego szczęścia ;) )

looker

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopada 2023, 17:47 »
Czy 600l starczy?

lanner1

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 352
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopada 2023, 19:15 »
600 l to dość duży zbiornik, ale pojemność to jedno, a wymiary dna to drugie. Wysokość nie jest istotna. Poczytaj o długości zbiornika dla różnych chann. Artykuły Peterka sugerują minimalne długości zbiornika dla poszczególnych gatunków.
Channa bipuli jest zaliczana do wężogłowów karłowatych. Myślę, że 30 cm to maksymalny wymiar a jak osiągnie 20 cm to  będzie dobrze ( to tylko opinia laika, nie miałem tego gatunku, zresztą wiele innych też  :) )
« Ostatnia zmiana: 26 Listopada 2023, 19:31 wysłana przez lanner1 »

head66y6

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 102
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopada 2023, 14:52 »
Witam.
Jeśli przez "blue moon" rozumiemy Channa bipuli?
Zbiornik 600l na pewno wystarczy dla małej grupy, a później może dla pary tak? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo mało jest informacji na temat tego gatunku i jak na razie wszędzie czytałem, że nie udało się ich jeszcze rozmnożyć w niewoli. Ani informacji o zachowaniu tego gatunku w parze i przez dłuższy okres czasu. Nikt nawet nie może powiedzieć na pewno, czy samiec wykluwa młode w pysku, czy też robią one pływającą tratwę na powierzchni z jaj, jak asiatica? Sam trzymam je od 2 lat i wciąż się uczę, obserwując je. Jak na razie zachowują się jak większość kanczyli z terenów wyżynnych i płynących strumieni. Są mniejsze, ale bardzo żywiołowe i nastrojowe. Myślę, że wiele zależy od obszaru dna i bardzo nierównego terenu. Dużo dużych skał, gałęzi, rurek na dnie i pływających na powierzchni - wszystko w pełni wykorzystane, gdy przybywają. W ciągu 2 lat nie widziałem jeszcze dwóch ryb trzymających się razem lub wykonujących jakiekolwiek miłosne pokazy. Nie mogą nawet sprawić, by dwie ryby leżały razem podczas odpoczynku. Wydaje się, że jest między nimi ciągłe napięcie.
I jestem pewien, że obie płcie są reprezentowane!
Czasami kończy się to tak, jak na zdjęciach! Ale ten, kto się cofnie i przyjmie podrzędną rolę, nie jest dalej atakowany. Ale jak mówię. Czas pokaże ....



Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudnia 2023, 17:49 »
Witaj Looker,

Baniak solidnej wielkości, domyślam się, że będzie to rozmiar 200x,
W takim basenie możesz się pokusić o rozpoczęcie swojej przygody z channa bipuli, po warunkiem, że stworzysz wiele kryjówek, zacienionych miejsc, korzeni, gałęzi, tuby korkowe i tym podobne...

Najważniejsze jednak jest to, czy będziesz mógł przeprowadzić zimowanie tych wężogłowów?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa blue moon
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudnia 2023, 13:24 »
Koledzy sie juz wypowiedzieli na temat tej ryby :)

A w jakim rozmiarze sa one do kupienia?