Autor Wątek: Witam wszystkich  (Przeczytany 1185 razy)

Ząbiak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Witam wszystkich
« dnia: 04 Października 2019, 19:26 »
Witam serdecznie. Mam na imię Przemek. Mieszkam w Dąbrowie Górniczej (śląskie). Akwarystyką pasjonuję się od 25 lat. „Były” zbiorniki ogólne roślinne, pielęgnice Pawiookie, Pyszczaki, Arowana, Dyskowce...
Obecnie posiadam zbiornik 360L (120x50 dno) dość gęsto zarośnięte roślinnością i tak... no brakuje mi czegoś :) Więc może jakiś Wężogłów?
Jeszcze nie zdecydowałem jaki. Mam nadzieję że znajdę tu potrzebne informacje i pomoc w podjęciu właściwej decyzji.
Jeszcze raz wszystkich witam
Przemek

bartekwit

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 222
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Października 2019, 19:32 »
Witaj Przemku
Na pewno pomoże ktos bardziej doświadczony niz ja, ale powiem tylko tyle ze jakis wybór channek do takiego akwarium już masz  ;)
Pozdrawiam

Ząbiak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Października 2019, 19:44 »
No właśnie z tym wyborem... wybór wyborem a dostępność to druga sprawa. Przejrzałem galerie z Channa’mi i napewno będzie to odmiana do 20-25cm gdyż bardzo zależy mi żeby ryba się dobrze czuła i mogła swobodnie pływać. Poza tym nie wiem... jedna sztuka czy kilka?

Wojtek G.

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Października 2019, 00:53 »
Witam na forum.
Wydaje mi się, że będziesz bardziej zadowolony z grupy ryb. Więcej się będzie działo, a gdy dobierze się para, to dopiero zabawa na całego😁 Akwaryście z takim dużym stażem jak Ty zapewne bardziej zależy ma obserwacji ciekawych zachowań niż na kształtach czy kolorach, chociaż wśród wężogłowów o podanych przez Ciebie rozmiarach również są pięknoty. Jedna rada ode mnie - bądź cierpliwy i kup to co Ci się najbardziej podoba i nie patrz na to, że będziesz musiał długo szukać i czekać na upragnione ryby. Zresztą pewnie sam już nie raz do tego doszedłeś😉
Ostatnia sprawa to kwestia tego czy wybierzesz ryby tropikalne czy subtropikalne. Poczytaj o różnicach, ponieważ nie każdy zdaje sobie z tego sprawę od samego początku.
Witamy w gronie channomaniaków🙂
« Ostatnia zmiana: 05 Października 2019, 00:57 wysłana przez Wojtek G. »

Ząbiak

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Października 2019, 13:39 »
A więc co do Wężogłowów tropikalnych lub subtropikalnych już dość sporo przeczytałem. Niestety pomimo mojego dość długiego doświadczenia z akwarystyką pojawiają się wątpliwości co do tego czy poradzę sobie z zimowaniem. Nigdy tego nie robiłem.
No i teraz krąg znów się zawęża... 1. Rozmiar (20-25cm) 2. Gatunek tropikalny... coraz mniejszy wybór.
Chyba że jak to mówią „strach ma wielkie oczy”... i zimowanie nie jest aż tak trudnym i wymagającym procesem. Muszę jedna wziąć pod uwagę rośliny. Jak wspomniałem mam już dość gęsto zarośnięty zbiornik i spadek temp. mógłby negatywnie wpłynąć na niektóre rośliny.

Wojtek G.

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 120
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Października 2019, 14:00 »
Zimowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga dość drogiego sprzętu w postaci chłodziarki. Wszystko zależy od Ciebie. Też myślałem skąd skombinuję chłodziarkę w dobrej cenie, co stanie się z roślinami, itd. Ale zauroczenie, w moim przypadku aurantimaculatą, było silniejsze niż wątpliwości. Chłodziarka się znalazła, rośliny przeżyją lub też nie, nie martwię się. W rezerwie mam plan na ciemne wody z mnóstwem gałęzi, liści itd.
Jeżeli jeszcze żaden wężogłów nie wpadł Ci szczególnie w oko, to jesteś w na tyle dobrej sytuacji, że możesz wybrać jakieś tropikalne ryby i ominąć kilka trudności.
« Ostatnia zmiana: 05 Października 2019, 14:05 wysłana przez Wojtek G. »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Października 2019, 17:51 »
Witaj serdecznie Przemku u nas na forum ;D

Akwarystyką pasjonuję się od 25 lat. „Były” zbiorniki ogólne roślinne, pielęgnice Pawiookie, Pyszczaki, Arowana, Dyskowce...

Hodowla wezoglowow rozni sie i to bardzo od hodowli tych "zwyklych" ryb ;)
Jezeli jeszcze nieczytales to zapraszam do tej lektury:
https://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/


Obecnie posiadam zbiornik 360L (120x50 dno) dość gęsto zarośnięte roślinnością i tak... no brakuje mi czegoś :) Więc może jakiś Wężogłów?

Mialem wczesniej taki zbiornik i wedlug mnie gatunki rosnace do 30cm pasuja idealnie.
Moje ryby mialy troszke wiecej niz 20cm i byloby fajnie jakby mialy wiecej cm.


Poza tym nie wiem... jedna sztuka czy kilka?

Najlepiej grupa mlodych sztuk okolo 6 sztuk.
Z takiej ilosci powinna dobrac sie parka.
Jesli chcesz jedna sztuke to najlepiej dodac do niej od razu jakies inne ryby.


No i teraz krąg znów się zawęża... 1. Rozmiar (20-25cm) 2. Gatunek tropikalny... coraz mniejszy wybór.

Wymienie gatunki tropikalne rosnace do 30cm i bywajace w sprzedazy w PL:
Channa bankanensis
Channa orientalis
Channa panaw
Channa punctata (toleruje temperature od 2c do 40c)
Channa pulchra(niby subtropikalny gatunek ale sporo osob trzyma go jako tropikalny ktory sie czuje dobrze w cieplej wodzie a takze rozmnaza)
Parachanna africana

Wlasnie przejrzalem OLX i masz w sprzedazy Parachanna africana(jako Channa asiatica ;) ) oraz Channa pulchra.

https://www.olx.pl/oferta/channa-asjatica-20-cm-CID103-IDzRRJu.html#70f41a77b1

https://www.olx.pl/oferta/channa-pulchra-wf-CID103-IDyI452.html#70f41a77b1


Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Października 2019, 12:28 »
Witaj na forum.
Do czasu zakupu Wężogłowa wpuściłbym tam stadko np Gupików -  ;D. Podrosną, rozmnożą się a akwarium nie będzie puste.
200 litrów

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Witam wszystkich
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Października 2019, 18:40 »
Witaj Przemku wśród Nas na Channa Club,

Znajdziesz tutaj wszystkie potrzebne informację, a na nurtujące Cię pytania na pewno odpowiedzą pomocne i życzliwe tutaj osoby,

Życzę Ci przyjemności i zadowolenia z hodowli wężogłowów.

Teraz to już nigdy nie zrezygnujesz z wężogłowów :)