Autor Wątek: Channa Sp. Laos Fireback  (Przeczytany 1317 razy)

MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Channa Sp. Laos Fireback
« dnia: 18 Lutego 2019, 17:19 »
Witam! Chciałbym przedstawić Wam mojego wężogłowa. Nabyłem go od znajomego mojemu tacie hodowcy, miał ok. 8-9 cm. Teraz, po ok. 5 miesiącach znacznie podrósł, ciężko zmierzyć, ma na na oko może 15 cm. Dołączyłem do tego grona by dowiedzieć się o nim troszkę więcej, w necie ciężko znaleźć informacje na jego temat. Nie był zimowany, trzymam go w 26 stopniach jak wyczytałem na jakichś przypadkowych stronach po niemiecku i francusku. Dzisiaj dowiedziałem się, że on jednak do końca tropikalnym gatunkiem to nie jest więc liczę na pomoc w polepszeniu mu warunków. Aktualnie przebywa sam w zbiorniku 60l, ma kilka skał, kryjówek i korzeń, jako podłoża użyłem lawy wulkanicznej (możliwe, że jest troszkę za duża a bardzo lubi kopać, nie zauważyłem u niego żadnych ran więc jest chyba okej). Karmiłem go mrożonym krylem i wodzeniem, teraz dostaje dżdżownice ze sklepu wędkarskiego. Jest znacznie inteligentniejszy niż ryby z którymi miałem styczność (od skalarów i brzanek po wielopłetwce i batrachy), bardzo szaleje gdy rozpozna niedawno kupioną pincetę - pora karmienia. Przez niezbyt szczelną pokrywę udało mu się uciec raz, całkiem niedawno, od dłuższego czasu nie skakał i był spokojny dlatego mnie to zdziwiło. Wybarwił się lekko na przestrzeni czasu, kiedyś był zielonkawo szary, teraz wpada pod ciemny granat a jego płetwy coraz bardziej nabierają pomarańczowego koloru. Niedługo kupuję nowe akwarium, wtedy może dostanie jakieś towarzystwo, trzeba będzie to dobrze przemyśleć bo jest całkiem agresywny i boję się o inne ryby. Jak trzeba będzie to zostanie sam lub dokupię do pary drugiego, muszę najpierw rozpoznać płeć.
Edit: Udało mi się cyknąć mu więcej fotek, ciężko złapać focus a do dyspozycji mam tylko telefon ale coś tam widać
« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2019, 22:29 wysłana przez MehHehHeh »

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lutego 2019, 20:25 »
Na prawdę bardzo ładny okaz. Ten pomaraņczowy akcent prezentuję się na Nim tak jakby nie był elementem jego ubarwienia od zawsze.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lutego 2019, 21:10 »
Witam :)
Dzieki iz zalozyles nowy temat z tym gatunkiem bo jestes jedynym na forum ktory go ma.
Rybka wyglada naprawde swietnie 8)
Ten pomaranczowy kolorek chyba jeszcze sciemnieje i bedzie wpadal w czerwien.

Teraz napisze co sie o nim dowiedzialem :)
Nazwa wskazuje iz pochodzi z Laosu.
Ale jest to blad gdyz ta ryba pochodzi z Polnocnej Tajlandii.
Znajomy podczas zimowania trzyma je w 13-14C bez zadnych problemow.
I do tylu wlasnie temperatura spada w tamtych rejonach podczas ich pory zimowej.
Bardzo goraco jest tam od Marca do Maja.
Pora deszczowa wystepuje od polowy Maja do Pazdziernika.
Pora sucha i zarazem chlodna jest od Listopada do Lutego.
Najchlodniej jest w Grudniu i Styczniu (12-13C).
Mojego znajomego rybki maja jakies 22-24cm.
Wiec mysle iz dorastaja do jakis 25-30cm.
To dobrze iz zamierzasz zwiekszyc baniak ;)


Jak trzeba będzie to zostanie sam lub dokupię do pary drugiego, muszę najpierw rozpoznać płeć.

Ta opcja odpada.
Wezoglowy same sie dobieraja z grupy.
Nawet jak rozpoznasz plec to dokupienie plci przeciwnej nic nieda.
Albo go zostawisz samego albo dokupisz kilka sztuk w podobnej wielkosci.

Jak czesto go karmisz teraz?
Jak on sie zachowuje w akwa?
Zabezpieczyles teraz lepiej ta pokrywe?
To mistrzowie ucieczek wiec uwazaj zeby go niestracic.




MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lutego 2019, 21:24 »
Dzięki! Faktycznie, pomarańczowy akcent nie był obecny na początku, wraz ze wzrostem powoli go nabywa, prawdopodobnie gdy płetwy mu urosną to właśnie część z tym odcieniem będzie najbardziej się wyróżniała.
Nie wiem właśnie jak będzie z tym zimowaniem, trzeba kupić chłodziarkę czy wyłączenie grzałki spełni swoje zadanie? Z tego co wiem, koszt takiego sprzętu jest niemały. Co do karmienia, staram się nie przekarmiać, dostaje dżdżownicę 2-3 razy w tygodniu, czasem daje po sobie poznać gdy jest głodny i wtedy lituje się nad nim i dostaje jakiś bonus. Od czasu do czasu robię kilkudniową głodówkę. Pokrywa jest teraz zabezpieczona, nie ma najmniejszej szansy na ucieczkę. Pierwszy i ostatni raz :D W akwarium zachowuje się różnie, czasem całkowicie pochłania go kopanie, szukanie i kombinowanie pod którą skałą jeszcze go nie było, czasem sobie "usiądzie" na którymś z elementów i obserwuje, czasem lubi schować się z tyłu za korzeniem tak by nie było go widać. Gdy skapnie się, że jest wieczór i widzi, że podchodzę to robi się bardzo aktywny bo przyzwyczaiłem go do dostawania przysmaków właśnie w porach wieczornych, zauważa też zmianę światła bo zdejmuję pokrywę. Kiedyś czasami słychać było w nocy jak podskakuje, teraz tego nie robi nie licząc tego jednego wypadku.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Lutego 2019, 12:04 »
A jaka masz temperature w zime w pokoju?
Watpie zebys bez grzalki w akwa tak nisko zjechal ale kto wie.
Sprobuj.

Jesli ma teraz 15cm to mozesz go wlasnie spokojnie karmic 2-3 razy w tygodniu.

Wezoglowy skacza i probuja uciekac z akwa jak cos im niepasuje jak temperatura,silny filtr,mieszkancy,mocne swiatlo itp.


Zobaczcie jak pieknie sie prezentuje parka tych ryb 8)


MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lutego 2019, 15:04 »
Nie jestem pewien co do temperatury w pokoju, nie jest najcieplej ale nie jest też zimno, stety niestety da się usiedzieć w zimę bez grzejnika więc jest całkiem ciepło, jeszcze coś wymyślę, do sezonu zimowania jeszcze czas. To była moja pierwsza zima w tym mieszkaniu, nie mam termometra. Co do skakania to się właśnie zdziwiłem, temperatura taka jak zawsze, nie kombinowałem z nią jeszcze ale według tych wytycznych może się coś tam pobawię, innych mieszkańców nie ma, światło jak zawsze, część wypuszczająca wodę z filtra jest może troszeczkę mocniejsza niż jak był wewnętrzny ale on coś tam przy nim kombinuje więc to może być to. Zauważyłem, że zachciało mu się skakać jak przemeblowałem mu akwa i zmieniłem filtr, może za dużo zmian na raz ale teraz jest ok, dostał nauczkę jak sobie przepełzał cały przód szafki przed akwarium i wlazł za filtr, po wpuszczeniu zestresowany siedział za korzeniem ale do dzisiaj jest w porządku.
No a parka wygląda świetnie, nie mogę się doczekać aż sam będę mógł sobie pozwolić na więcej niż jednego ptysia  ;D

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lutego 2019, 15:39 »
Wiekszosc wezoglowow lubi bardzo delikatny ruch wody.
Moze to wlasnie byl ten filtr.
Ale najwazniejsze iz juz nieskacze.

W tym 120l akwa mozesz miec tylko tego jednego wezoglowa.
Ale mozesz pokombinowac i wrzucic jakies inne ryby z Tajlandii zeby bylo jakies zycie i ruch w akwa.
Najwazniejsze abys najpierw wpuscil inne ryby a na koncu Channe.
Moze uda Ci sie utrzymac z nim jakies stadko malych rybek.
Nieraz wezoglowy olewaja malutkie ryby bo sa za male na kolacje a moze i tez dodaja jakiegos bezpieczenstwa wezoglowom.
Ja kiedys mialem wlasnie jednego wezoglowa w 125l wraz ze stadkiem razborek klinowych i super to wygladalo :)
Inne wieksze ryby ktore wpuscilem byly zabijane lub pokaleczone a te malutkie razborki byly bezpieczne i nigdy niezniknela nawet jedna sztuka.
I tak to u mnie wygladalo:


MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lutego 2019, 16:03 »
Faktycznie świetnie to wygląda :D Zastanawiałem się właśnie jak to jest z tymi mniejszymi rybami, widziałem na YT jak ludzie trzymają channe barce z mieczykami i molinezjami i dziwiłem się, że nie są zjadane. Chciałbym mieć więcej niż jednego wężogłowa ale jak to ma z góry nie wypalić to nie wiem czy warto próbować i od razu nie wrzucić jakiejś w miarę dużej, spokojnej ryby której po prostu w życiu nie zmieści w pysku. Spoko by było też z mniejszymi rybami ale gdy channa dostaje tak 2 razy tygodniowo jeść to w pewnym momencie nie zacznie aktywnie na nie polować?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lutego 2019, 16:11 »
Ja swoja karmilem raz w tygodniu i nigdy nawet nieprobowala atakowac razborek ;)

Kazda ryba ma inny charakter wiec trudno cos zaplanowac z gory.
Moze ale niemusi tolerowac innych ryb w akwa.
Jesli chcesz jakas wieksza rybe do wezoglowa to musi to byc cos bardzo spokojnego i nieterytorialnego.
Taka ciepla klucha ;)

Moj znajomy trzyma dorosla Channa aurantimaculata z mnostwem malutkich ryb przez kilka lat bez zadnych problemow 8)


MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lutego 2019, 16:20 »
No to będzie jej pierwsze spotkanie od 5 miesięcy z innymi rybami odkąd zostawiłem ją na weekend z 2 kosiarkami (kupiłem kosiarki bo były tanie a nie miałem pieniędzy by sprawdzić czy z wodą wszystko w porządku przed jej przyjazdem), po moim przyjeździe kosiarek oczywiście nie było, w 60l akwarium nie wytrzymałaby z takimi rybami więc to rozumiem. Zobaczymy jak to będzie, czas poszukać jakichś ładnych ryb i szykować akwarium  8)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Czerwca 2019, 09:28 »
Co slychac u rybki?