Autor Wątek: Grzesiowa - channa aurantimaculata  (Przeczytany 9577 razy)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Grzesiowa - channa aurantimaculata
« dnia: 16 Października 2017, 23:51 »
W ostatnich dniach czerwca tego roku, zamieszkała u mnie Grzesiowa. Jej domek to standardowe 450l. Od czerwca, stoi dla niej w garażu prawie dwa razy większe szkło. Przeprowadzka miała być w październiku lecz już wiem, że nie dam rady i prawdopodobnie przeciągnie się do grudnia lub nawet stycznia.
Grzesiowa, jako towarzystwo ma bocje siatkowane (ostatnio było 13 szt.), dwa ancistrusy sp., kilka setek helenek, jednego helmeta i jak go nie upolowała to jeszcze jednego małego armatusa.
Ile wiosen liczy Grzesiowa, tego nie wiedzą najstarsi Górale. Od pyska do końca płetwy ogonowej wychodzi około 34 cm.
Piękna najbardziej lubi armatusy, następnie pałki dla arowan i kulki dla dużych pielęgnic. Kolejno jest dendrobena i stynka. Czasem rzuci się na drobnice typu ochotka, wodzień czy artemia. Potem pojawiają się ślimaki i małże. Skorki, muchy czy krewetka to jakaś ostateczność. Suszonych świerszczy nie tyka. W planach są patyczaki. Poniżej wstawiam kilka fotek i sporo filmików. Na filmikach widać jej niepowtarzalny stan. Od czasu kiedy trafiła do mnie poprawiło się trochę ubarwienie. Od miesiąca widzę odrastające łuski, lecz nie są takiej barwy jak być powinny. Jako początkujący z channeczkami, Peterek prowadził mnie przy stawianiu pierwszych kroków. W okresie wakacyjnym temperatura max wynosiła około 27*C. Obecnie wynosi jakieś 20-22*C. Zimą spadnie do około 18-19*C. Nie wiem czy to nie będzie za wysoka temperatura. Chciałbym uzyskać 15*C. Jednak jeżeli to zrobię, to dostanę od żony wałkiem w łeb. Nie chcę ryzykować bo wałek jest solidny, dębowy. Mogę też szkło przenieść do piwnicy. Tam zimą temperatura spada do około 10-12*C. I to tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest -20*C.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Października 2017, 23:53 »
Ciąg dalszy fotek. Wchodzą tylko 4 szt.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Października 2017, 23:55 »
I kolejne.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Października 2017, 23:55 »
To już ostatnie  ;D.


Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Października 2017, 07:44 »
Auranti zawsze mi się podobały tylko nie byłbym w stanie zapewnić jej zimowania.
Bardzo przyjemny zbiornik :)
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Października 2017, 16:33 »
Po pierwsze to tutaj naleza sie duze brawa i szacun dla Sebana 8)
To on przeznaczyl swoj czas,akwarium i wlozyl swoje serce w ta rybke......
Ta auranti byla w kiepskim stanie jak widac na niektorych fotkach.
Spore ubytki w luskach,w pletwach,rana na glowie i co chyba najgorsze to ma przetracony kregoslup :'( :( >:(
To on ja uratowal z karceru w ktorym byla przetrzymywana.
Bez zadnego zimowania,ciagle w tropikalnej temperaturze.
Napychana sztucznym pokarmem i trzymana ze zla obsada.
Wyniki tego widzicie na fotkach czy filmiku......
Jeszcze raz brawo i RESPECT Seban 8) 8) 8)

Po tych kilku miesiacach widze iz pletwy powoli odrastaja i Grzesiowa zaczyna sie powoli wybarwiac jak na auranti przystalo ;)
Co do ubytkow w luskach to Ty zapewne lepiej widzisz.
Kregoslup juz sie pewnie niepoprawi niestety.
Zachowawanie to Ty tez wiesz lepiej czy sie zmienilo na lepsze czy nie.
Na pewno mozna stwierdzic iz Grzesiowa czuje sie wrescie jak w prawdziwym domu.
Zbiorniczek super jej odwaliles.
Ma kryjowki,zielsko i drzewo.
A co najwazniejsze....ma Ciebie 8)
Gratulacje !!!

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Października 2017, 20:56 »
Bardzo przyjemny zbiornik :)
Dziękuję. W planach są zmiany. Ciemniejsze podłoże. Mam trochę piasku z nad morza od Drago. Dojdzie jeszcze doniczka z nurzańcem. Trochę waty w postaci liści i gałązek, przede wszystkim dębowych i olchowych. Muszę też poszukać grubszej kory po wycince drzew. No i zmienić oświetlenie.
Po pierwsze to tutaj naleza sie duze brawa i szacun dla Sebana 8)
To on przeznaczyl swoj czas,akwarium i wlozyl swoje serce w ta rybke......
No, aż tak ciężko nie było. Ta rybka nie wymaga niczego. Wręcz same korzyści. Miesięcznie płacę 150 zł mniej za prąd. Nie muszę grzać wody do 30*C. Jadę teraz na dwóch modułach led (łącznie 6W), a nie 6 rur, po ponad 50W każda. Zaoszczędziłem też na wodzie. Obecnie podmiana raz w miesiącu około 50-80 litrów. Z czego tylko 20l RO. Wcześniej co tydzień 80l RO i 80l kranówki. Na karmie też lepiej wychodzę. Ostatnia motorówka wciągała codziennie 6 stynek i 6 krewetek. Grzesiowa zjada 3 stynki na tydzień i kilka chrupek.
Po tych kilku miesiacach widze iz pletwy powoli odrastaja i Grzesiowa zaczyna sie powoli wybarwiac jak na auranti przystalo ;)
Co do ubytkow w luskach to Ty zapewne lepiej widzisz.
Kregoslup juz sie pewnie niepoprawi niestety.
Zachowawanie to Ty tez wiesz lepiej czy sie zmienilo na lepsze czy nie.
Na pewno mozna stwierdzic iz Grzesiowa czuje sie wrescie jak w prawdziwym domu.
Zbiorniczek super jej odwaliles.
Ma kryjowki,zielsko i drzewo.
A co najwazniejsze....ma Ciebie 8)
Gratulacje !!!
.
Najładniej zregenerowała się płetwa ogonowa. Pojawiły się też łuski, jednak bez koloru. Przypominają trochę paznokieć. Przetrącony kręgosłup najbardziej przeszkadza jej w jedzeniu. Podczas jedzenia, zawsze podnosi tylną połowę ciała do góry. Najbardziej ogon. Podczas pływania jest odwrotnie. Tylna połowa opada na dół. Choć zdarzają się momenty, że pływa prosta jak strzała.
Poniżej karmienie stynką i obsypane piaskiem szkiełko.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Października 2017, 00:47 »
Wiesz Seban,niewszyscy potrafia przygarnac takiego Quasimodo do domu ;)
Niewielka ilosc ludzi zalicza sie do takiego grona.
Co mnie zastanawia to to,czy ta ryba juz sie nieurodzila z taka wada(kregoslup).
Znam takie przypadki i widzialem na wlasne oczy u wezoglowow.

Ciekawie sie zapowiada ta zmiana wystroju o ktorym napisales 8)
Co do hodowli wezoglowow to duzo niepotrzeba jak juz wspomniales.
Aha,mysle iz te 18c na zimowanie jej powinno wystarczyc.

Przetrącony kręgosłup najbardziej przeszkadza jej w jedzeniu. Podczas jedzenia, zawsze podnosi tylną połowę ciała do góry. Najbardziej ogon.

Spokojnie.
Wezoglowy taka wlasnie przyjmuja pozycje przy jedzeniu ;)


Radecki

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Października 2017, 19:24 »
Jeszcze raz brawo i RESPECT Seban 8) 8) 8)

Nie inaczej! BRAWO!

Myślę, że się jeszcze nie raz pięknie odwdzięczy - to wspaniałe ryby! :)

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Października 2017, 19:27 »
Wiesz Seban,niewszyscy potrafia przygarnac takiego Quasimodo do domu ;)
Jakie Quasimodo? Widzieliście gdzieś piękniejszą auranti? Bo ja nie. ;D Takiej księżniczki nie ma nikt.
Jedyne czego mi brakuje, to dwóch zgodnych sztuk. Fajnie byłoby widzieć dwa potworki i między nimi małe bocje.

Ciekawie sie zapowiada ta zmiana wystroju o ktorym napisales 8)
Musze z tym poczekać. Nie mam liści dębu. Przekopałem cały garaż (20m2) tylko i wyłącznie ze sprzętem akwarystycznym i nie znalazłem liści dębu. Musiało wszystko pójść na wystawach, a miałem tego z 200 litrów. Dwa pełne worki po ziemniakach.

Co mnie zastanawia to to,czy ta ryba juz sie nieurodzila z taka wada(kregoslup).
Znam takie przypadki i widzialem na wlasne oczy u wezoglowow.
Może tak być. Nie znam nikogo, kto widziałby tę rybkę gdy była mała.

Aha,mysle iz te 18c na zimowanie jej powinno wystarczyc.
Mam nadzieję. W pokoju mam dobowe skoki temperatury w zakresie 1-5 stopni. W akwarium jest to obecnie tylko 1, może 2 stopnie. Mam też skoki temperatury zależne od temperatury na zewnątrz. W pokoju gdzie stoi akwarium nie grzeję. Jeżeli temperatura nie spada poniżej 10*C, na noc zostawiam otwarte okno. Rano czasem w pokoju jest 13-15 stopni. W akwarium najmniej co zauważyłem to 19*C. W dzień temperatura w pokoju podnosi się do około 19-21 stopni. Czy takie skoki temperatury są dobre? Czy lepiej będzie, bardziej ją ustabilizować?

Spokojnie.
Wezoglowy taka wlasnie przyjmuja pozycje przy jedzeniu ;)
Jestem spokojniejszy. Myślałem, że ona się bardzo męczy przy jedzeniu gdy tak skacze jak żaba.

Myślę, że się jeszcze nie raz pięknie odwdzięczy - to wspaniałe ryby! :)
Już się odwdzięcza. Wdzięczy się przez cały czas będąc na widoku.  ;D Rzadko muszę jej szukać, bo gdzieś się ukryła.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Października 2017, 01:51 »
W pokoju mam dobowe skoki temperatury w zakresie 1-5 stopni. W akwarium jest to obecnie tylko 1, może 2 stopnie. Mam też skoki temperatury zależne od temperatury na zewnątrz. W pokoju gdzie stoi akwarium nie grzeję. Jeżeli temperatura nie spada poniżej 10*C, na noc zostawiam otwarte okno. Rano czasem w pokoju jest 13-15 stopni. W akwarium najmniej co zauważyłem to 19*C. W dzień temperatura w pokoju podnosi się do około 19-21 stopni. Czy takie skoki temperatury są dobre? Czy lepiej będzie, bardziej ją ustabilizować?

Najlepiej jakby sie tutaj wypowiedzieli spece od subtropikow ;)
Wedlug mnie 1-2 stopnie roznicy na dobe to pikus dla takich ryb.
W naturze sa o wiele wyzsze skoki.
Zimne noce i cieplejsze popoludnia.
Niewiem jak dokladnie u auranti ale u innych subtropikow sa naprawde spore wahania temperatur na dobe.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Października 2017, 20:05 »
Ok. Poczekam, może ktoś coś napisze. Od dziś notuję temperatury w pokoju i szkle. Zobaczymy dokładnie jak wyglądają skoki temperatury.
23.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 16*C, szkło 18*C
godz. 20:00 pokój 20*C, szkło 20*C

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #13 dnia: 23 Października 2017, 22:55 »
Ok. Poczekam, może ktoś coś napisze. Od dziś notuję temperatury w pokoju i szkle. Zobaczymy dokładnie jak wyglądają skoki temperatury.
23.10.2017 r.
godz. 6:00 pokój 16*C, szkło 18*C
godz. 20:00 pokój 20*C, szkło 20*C

Poczekajmy wiec na kogos od subtropikow ;)
Tylko 2 stopnie roznicy na dobe wiec spoko.
Teraz sobie przypomnialem,ze ostatnio w lato moim africanom obnizylem z 5 stopni w ciagu kilku minut.
Wieksza podmianke jak nigdy zrobilem bardzo zimna woda.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Grzesiowa - channa aurantimaculata
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Października 2017, 23:04 »
Dolewki robię co tydzień około 5l RO. Więc skoku temperatury nie ma. Podmiany średnio raz w miesiącu, RO mieszane z zimną kranówką. Więc tu jakiś skok może być. Przy najbliższej podmianie sprawdzę jaka to wartość.