Autor Wątek: Parachanna Obscura  (Przeczytany 64115 razy)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Parachanna Obscura
« dnia: 15 Września 2017, 11:15 »
Chciałby tutaj podzielić się spostrzeżeniami odnośnie mojego obecnego faworyta
Parachanna Obscura
Zacznę o suchych faktów  :)
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Chanidae - Żmijogłowate
Zamieszkuje: Afryką: Niger, Kamerun, Senegal, Czad, Sudan, Demokratyczna Republika Konga
Wielkość: Max na wolności 54 cm. W akwariach ok 45 cm.
Pielęgnacja: temperatura: 26-30°C, pH: 6.0 do 7.5
Wielkość akwarium: zapraszam do dyskusji. zakładam 150x50 - powierzchni dna.
Rozmnażanie: w akwariach dosyć często. Mam nadzieje, że opisze proces Ktoś komu się udało.
Odżywianie: kocha pokarm żywy  ryby, dżdżownice), akceptuje mrożonki ale trzeba przyzwyczaić od młodości.
Ciekawostki: Rybka raczej mało aktywna, rozpoznaje właściciela, potrafi błyskawicznie zmieniać kolor. Nie zaobserwowałem uderzania o pokrywę. U mnie w pierwszym okresie życia - tak do 17 cm pływała bardzo aktywnie w toni. Później pojawił się okres skrytości, który trwał tak do 29 cm. Obecnie rybka jest odważna, głodna grozi mi przez szybę. Bywa, że chowa się za korzeniem. Lubi siedzieć w liściach żabienicy. Nie mam zbyt dużo roślin. Żywymi rybami nie karmię bo boję się, że później nie przyjmie pokarmów mrożonych. Rybka atakuje nawet 1 cm molinezję. Wpuściłem jako test by zobaczyć czy mogę do niej dołożyć jakieś małe Bystrzyki. Niestety u mnie skazana jest raczej na życie w samotności. Obecny rozmiar to 36 cm. Kupiłem ją jak miała 12 cm, pływa u mnie już 3,5 roku.

200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2017, 12:51 »
Siema Tomaso ;D
Swietny opis z wlasnych obserwacji i spostrzezen 8)
Takie sa najwazniejsze.
Dzieki ze dzielisz sie tym z nami ;D

Pisalismy o tym juz na innym forum ale tez tutaj napisze dla innych uztykownikow a przede wszystkim tych nowych.
Jak ktos zdecyduje sie trzymac swoje wezoglowy z innymi rybkami to najlepiej to robic od samego poczatku.
Czyli kupujemy mlodziutkie ryby i wszystkie wpuszczamy naraz do zbiornika.
Jesli niemozemy kupic wszystkich ryb na raz to najlepiej najpierw kupic te "inne" ryby a na sam koniec wezoglowy.
Jest wtedy wieksze prawdopodobienstwo iz dorastajace razem ryby beda sie w przyszlosci ignorowac.
Jesli rybka jest od dluzszego czasu sama to bardzo trudno jest cos do niej wpuscic nowego.
Nowa ryba bedzie traktowana jako pokarm albo intruz w domu ;)
Mozna jeszcze zaryzykowac jak Ty Tomaso mozesz,ze do nowego zbiornika najpierw wpuscisz inne ryby a na sam koniec Parachanne.
Oczywiscie ryby niemoga byc za male i trzeba zupelnie zmienic wystroj w akwa.
To taka opcja a co wyjdzie z tego to nikt niewie :P
Dodam iz inne ryby w akwarium sprawiaja ze wezoglowy sa mniej skryte i wiecej je widac.

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Września 2017, 17:16 »
Uwielbiam takie opisy oparte na własnej obserwacji i doświadczeniu - dziękuje Ci za ten,
36 cm to już piękny wymiar,
Zapraszam do zamieszczenia zdjęcia obscury oraz akawrium,

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2017, 19:48 »
Takich opisów mi brakowało gdy sam szukałem informacji. Zdjęcia I filmy (łącznie z kompromitującymi zameczkami) również załączę.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Września 2017, 00:29 »
Czekamy z niecierpliwoscia na gatunek ktory ma najdluzsze antenki ze wszystkich wezoglowow :P

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Września 2017, 07:47 »
Śledzę wątek intensywnie bo obscury i pleuro są w strefie moich przyszłych zainteresowań ;)
Bardzo mi się u nich podoba ubarwienie.
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Września 2017, 10:28 »
Śledzę wątek intensywnie bo obscury i pleuro są w strefie moich przyszłych zainteresowań ;)
Bardzo mi się u nich podoba ubarwienie.

Parachanna obscura ma niesamowity kamuflaz 8) 8) 8)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Września 2017, 14:41 »
Ryba jest naprawdę magiczna. Jej dostojny sposób poruszania, odgłos nabierania powietrza. Miałem z nią chwile zwątpienia - okres, w którym rybka się ukrywała był ciężki. Brak aktywności pupilka sprawiał, że szukałem mu towarzystwa. Całe szczęście się nie udało. W tej chwili doceniam Obscurę jak koneser dobre wino, które też nie smakuje szerokiej grupie popijających  :).
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Września 2017, 19:26 »
W tej chwili doceniam Obscurę jak koneser dobre wino, które też nie smakuje szerokiej grupie popijających  :).

Swietnie to podsumowales 8)
Tez kiedys chcialbym sprobowac z tym gatunkiem.


Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Września 2017, 09:14 »
Ja jako opiekun dojrzałem do mojej Obscury. Już miałem chwile gdy chciałem ją wymienić na mniejszy gatunek by spokojnie pasował do akwarium. Dla tej rybki postanowiłem zmienić zbiornik na większy. Żona była przeciwna, ale Obscurka umie zjednywać sobie ludzi  ;). Gdy żona siedziała obok akwarium i rozmawiała przez telefon to rybka wisiała w toni patrząc w nią jak urzeczona. Zostało to odebrane jako przejaw sympatii ze strony węża. Ja sądzę, że za tym zachowaniem stoją świecące kolczyki  ;D.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Września 2017, 12:16 »
Ja jako opiekun dojrzałem do mojej Obscury. Już miałem chwile gdy chciałem ją wymienić na mniejszy gatunek by spokojnie pasował do akwarium. Dla tej rybki postanowiłem zmienić zbiornik na większy. Żona była przeciwna, ale Obscurka umie zjednywać sobie ludzi  ;). Gdy żona siedziała obok akwarium i rozmawiała przez telefon to rybka wisiała w toni patrząc w nią jak urzeczona. Zostało to odebrane jako przejaw sympatii ze strony węża. Ja sądzę, że za tym zachowaniem stoją świecące kolczyki  ;D.

I mysle ze bardzo dobrze zrobiles ;D
Pozniej moglbys bardzo zalowac ze ja oddales :(
Bardzo latwo jest kupic nowe ryby ale dostac z powrotem oddane juz jest problem lub niemozliwe.
Ciesze sie ze do niej dojrzales.Niewszyscy tak potrafia.
Kupienie nowego akwa dla niej swiadczy o Twoim przywiazaniu do niej 8) :-*
I tak trzymaj ;)
Moim zdaniem mozesz zaryzykowac i kupic inne ryby zeby ozywic zbiornik i samego wezoglowa.
PS.kup tez wiecej kolczykow dla zonki :P

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Września 2017, 10:40 »
Większy baniak, to większa radość nie tylko dla hodowcy,
Dobrze, że jej nie wymieniłeś na inny gatunek, a akcja ze zjednaniem małżonki była napewno super :)
Czekamy na zdjęcia...
« Ostatnia zmiana: 20 Września 2017, 10:42 wysłana przez Admin »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Września 2017, 13:56 »
a akcja ze zjednaniem małżonki była napewno super :)
Czekamy na zdjęcia...

Malzonki czy ryby? ;D :P ;)

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Września 2017, 14:25 »
Jako towarzystwo dla Obscury szukam Polypterusa Delhezi lub Teugelsi. Zastanawiam się, czy w razie czego nie skusić się na jedną dwie łagodne pielęgnice (Severum, Czekoladowa). Oczywiście będzie to profanacja zbiornika. Boję się też, że pielęgnice "zabiją" czar akwarium z Wężogłowem.

Dodam, że szukam Polly minimum 28 cm. Boję się, że mniejsze zostaną połknięte jak Ostronos Kolegi od Grzesia/Auranti.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Parachanna Obscura
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Września 2017, 01:03 »
Zapomnij o Polypterus teugelsi,najwiekszego na fotkach jakiego widzialem mial 75cm ;)
Polypterus delhezi rosnie 30-40cm.
Mysle,ze mozesz dac nawet mniejsze niz te 28cm.
Te smoki to nie wegorze ;D
Nigdy jeszcze nieslyszalem zeby jakis wezoglow zjadl smoczka.
Na pielegnicach sie kompletnie nieznam :P