Autor Wątek: Esox lucius  (Przeczytany 1002 razy)

Kacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
Esox lucius
« dnia: 04 Marca 2018, 14:03 »
Cześć! Prezentuje Wam rybkę, który każdy chyba zna :D Rybka była u mnie może niecały tydzień, podkarmiłem ją muszlowcami wielopręgimi (Neolamprologus multifasciatus) i żywą ochotką. Jak ta rybka dostała się do mnie? A no parę lat temu chciałem wziąć trochę rzęsy i żabiścieku pływającego do akwarium w celu sprawdzenia, czy będzie mi to rosło (no nie rosło niestety :D). No i się trochę zdziwiłem jak w akwarium zaczął mi pływać jakiś przecinek. Miał około półtora centymetra. Po tygodniu krótkich obserwacji wrócił w to samo miejsce skąd został niechcący schwytany. Ogólnie bardzo ładna rybka, spokojna, majestatyczna nawet przy takim małym rozmiarze, niesamowity żarłok. Niestety mały drapieżnik był bardzo ostrożny co do mojego aparatu/telefonu. Jak tylko się zbliżałem to szczupaczek spokojnie, lecz zarazem nieco nerwowo chował się w roślinkach albo "stał" w toni w kompletnym bezruchu do tej pory, aż się nie oddaliłem.

Na filmiku nie widać jednak jak w końcu mały szczupaczek połyka swoją zdobycz. Dopiero jak zostawiłem go w spokoju to wtedy po kilkunastu minutach zrobił co trzeba.

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Marca 2018, 14:10 »
Ty miałeś przez przypadek. A ja bym chciał świadomie mieć przez jeden sezon szczupaczka, właśnie od takiego rozmiaru jak Ty i kilka okoni. Do tego jakąś fajną babkę. Polskie rybki są całkiem fajne, tylko to zimowanie.

Kacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Marca 2018, 14:53 »
Ty miałeś przez przypadek. A ja bym chciał świadomie mieć przez jeden sezon szczupaczka, właśnie od takiego rozmiaru jak Ty i kilka okoni. Do tego jakąś fajną babkę. Polskie rybki są całkiem fajne, tylko to zimowanie.
Niektóre gospodarstwa rybackie prowadzą sprzedaż narybku takich fajnych drapieżników jak sandacze, czy szczupaki. Myślę, że w takie miejsca możesz uderzyć :)
Nasze rybki tak jak piszesz są fajne, nawet bardzo. Minus taki, że większość rośnie do sporych rozmiarów, a zimowanie do łatwych nie należy :/ taki sandacz to taki polski hoplias, te zęby i drapieżność...

seban

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 249
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Marca 2018, 15:04 »
W zeszłym roku kupowałem szczupaki na wystawę to najmniejsze jakie mieli miały 15-20 cm. Nikt nie chciał sprzedać mi nic mniejszego. Jak dojrzeję do polskiego biotopu, to będę szukał przecinków. Sandacz też ciekawy. Jednak przy tylu drapieżnikach, skończyłoby się pewnie tym, że zostałaby jedna ryba.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marca 2018, 16:12 »
Swietny filmik 8)
I pomyslec ze z takiego przecinka wyrosnie szybko taka bestyjka ;)

Moi znajomi trzymaja afrykanskie szczupaki Hepsetus odoe ktore rosna mniejsze i niewymagaja zimowania.
Tez ladnie sie prezentuja.


Duchu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
    • Yt
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Marca 2018, 16:20 »
Ciekwe rybstery a i klimat w akwa lux
Pozdrawiam.
Kamil , Szymek

Kacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Marca 2018, 16:47 »
Szczupaki afrykańskie też są mega, maja bardzo ciekawe ubarwienie. A jak już zaczęliśmy pisać o innych szczupakach to polecam poczytać i pooglądać filmiki z udziałem szczupaczków żyworodnych Belonesox belizanus. Swego czasu strasznie byłem najarany na tę rybkę, ale nie wiem czy zdołałbym wykarmić takie stadko (niektóre osobniki podobno przyjmują tylko i wyłącznie żywy pokarm). Pomimo, że nie są one jakoś super ubarwione to sam fakt trzymania takiego szczupaczka i obserwacja jego polowań jest super :)


« Ostatnia zmiana: 04 Marca 2018, 16:55 wysłana przez Peterek »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Marca 2018, 16:54 »
Niezle przyspieszenie :o
Z tego co czytam to jest to mini-szczupaczek ;D
Max 20cm?

Kacper

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marca 2018, 17:28 »
Tak tak, 20 cm jeśli chodzi o samicę, samce rosną o wiele mniejsze (do okolo 12 cm) :) idealne do naszych domowych zbiorników.

cthulhu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marca 2018, 17:41 »
Szczupaki i sandacze powiadacie ...?  ;D

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marca 2018, 00:23 »
Szczupaki i sandacze powiadacie ...?  ;D

Twoje? :P

cthulhu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
Odp: Esox lucius
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Marca 2018, 15:58 »
Twoje? :P

Nie... W weekend znajomy mi przesłał je z jakiejś restauracji w Czorsztynie. Nie wiem.... Może tak są trzymane pod klienta, że wybiera co cche jeść i od razu na patelnie lądują.  :)