Autor Wątek: Petenia splendida  (Przeczytany 2139 razy)

Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Petenia splendida
« dnia: 15 Września 2017, 15:12 »
Pochwalę się swoimi rarytasami. Nie są to channa, które zawsze pozostaną mi bliskim gatunkiem. Przedstawiam spokojne drapieżniki z Ameryki Centralnej ( kurcze...jak z niej daleko do Azji :) ) Petenia splendida.
Mam je ponad rok od wypierdków 5-7 cm. Obecnie mają rozmiar 20-26cm.
Kilka słów o nich:

Rząd: Okoniokształtne
Rodzina : Cichlidae
Gatunek: Petenia splendida

Nazwa w innych językach: angielski:Bay snook, Finlandia: Vaanijakirjoahven; niemiecki: Gefleckter Raubbuntbarsch; miejscowy w Meksyku: Tenguajagua; chiński: 燦 麗 魚

Synonimy: brak, posiada jedną nazwę rodzajową Petenia Splendida Günther, 1862

Rozmiary: w akwariach dorasta 30-35 cm, w naturze potrafi przekroczyć 50cm

Temperament: spokojny drapieżnik. ryba z gatunku połykaczy, zasysaczy. Ma potężną, monstrualnie rozbudowaną szczękę w którą potrafi zassać ofiarę o wielkości połowy samej siebie. Ta szczęka jednak jest bardzo delikatnie zbudowana ( jest cienka jak pergamin po rozciągnięciu) i w przeciwieństwie do mocnych i masywnych szczęk innych pielęgnic Ameryki Centralnej nie atakuje zbyt często swoich pobratymców, a ofiarę odpowiedniej wielkości wybiera intuicyjnie. To bardzo inteligentne ryby jak podają różne źródła. Pozwalają się oswoić, jedzą z ręki i zawsze witają właściciela akwarium przy przedniej szybie. Obserwuję to od kilku dni, po przyjeździe uciekały gdzie pieprz rośnie teraz są na posterunku jak tylko podejdę [Obrazek: smile.gif]

Środowisko: słodkowodne, ale dosypanie soli do akwarium nic nie zaszkodzi. Mimo, że potrafią żyć w wolno płynących i ciepłych wodach potrzebują częstych podmian i świeżej wody. Jest to związane ze sposobem spożywania pokarmu- sporo tego co mielą ucieka im między skrzelami , a jako, że sporo jedzą sporo wydalają. Jak większość drapieżników są po prostu brudasami przy stole

Klimat: tropikalny, temp. 24-30*C

Występowanie:Meksyk, Belize i Gwatamala, Jezioro Peten jest jej miejscem pochodzenia i od niego ma swoją nazwę

http://www.fishbase.org/Country/CountryL...=splendida

Gdzie konkretnie ją spotykano:
http://www.fishbase.org/museum/Occurrenc...=splendida

Środowisko bytowe: jeziora i rzeki z miejscami cienistymi, odmiana Red często przebywa pod kapelonami mającymi czerwone spody liści, więc świetnie się dostosowała, pływa również wśród roślinności. Lubi piaszczyste i błotniste dno i wolny ruch wody

Rozmnażanie: składają ikrę na oczyszczonym płaskim kamieniu. Są bardzo płodne i są troskliwymi rodzicami

Znaczenie gospodarcze dla regionów występowania: ryba konsumpcyjna, poławiana dla sportu i akwarystyki, nie jest zagrożonym gatunkiem i nie niesie zagrożenia

Obserwacje własne: za krótko aby cokolwiek mówić. Młode są żarłoczne, ale nie zaobserwowałem napychania się za wszelką cenę. To co pisałem wyżej o wyborze odpowiedniej wielkości pokarmu jest prawdą- nie wpychają jak posiadane przeze mnie również pearsei do pyska wszystkiego co się znajdzie w pobliżu szczęk. Jak jest coś za duże zostawiają. To co widzę póki co przeczy ogólnej opinii, że trzeba uważać, żeby nie nałykały się żarcia jak pelikany i nie udusiły :D
Pływają sporo, są bardzo szybkie, pięknie atakują .


Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Września 2017, 15:14 »
I jeszcze kilka fot:


Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Września 2017, 15:19 »
I jeszcze wraz z całością :




I film pokazujący sposób zasysania ofiary i pokarmu:


Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Września 2017, 01:41 »
Dzieki Marcinie za ten fajny opis i swietne fotki 8)
Super jest poczytac o jakis innych rybach i poznac cos nowego tym razem z CA.
Ich sposob polykania jest podobny lub nawet taki sam jak u Nandus nandus ktore kiedys mialem.
Potezny pysk ale bardzo delikatny.
Fajnie sie prezentuja w grupie.
Widze,ze zielsko Ci ladnie sie rozrasta w akwa ;D

Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Września 2017, 19:03 »
Dzieki Marcinie za ten fajny opis i swietne fotki 8)
Super jest poczytac o jakis innych rybach i poznac cos nowego tym razem z CA.
Ich sposob polykania jest podobny lub nawet taki sam jak u Nandus nandus ktore kiedys mialem.
Potezny pysk ale bardzo delikatny.
Fajnie sie prezentuja w grupie.
Widze,ze zielsko Ci ladnie sie rozrasta w akwa ;D

To prawda, sposób połykania jek N.Nandus mają i tak samo delikatną skórę pyska.
Zielsko...powoli się zaadoptowało i nawet parę szczepek ma. Najważniejsze, że rybska odżyły po tym jak cień spadł na nie i więcej je widać, wrócił apetyt i nie uciekają w kąt jak tylko w pokoju jakiś ruch ma miejsce

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Września 2017, 00:31 »
A moze to i ich wiek ma tutaj znaczenie?
Dorastaja i madrzeja ;D

Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Września 2017, 04:17 »
A moze to i ich wiek ma tutaj znaczenie?
Dorastaja i madrzeja ;D

Jestem przekonany, że nie. Dopóki w akwarium były C. pearsei były aktywne i przeciskały się po żarcie między krówkami. Po zredukowaniu obsady właśnie o krówki, Petenia nie chciały pobierać pokarmu najpierw wcale, później z powierzchni i brały tylko opadający i cały czas się chowały. Podejście do akwa to dramat był- szaleństwo wręcz. 2 miesiące walczyłem z kombinacjami- gałęzie, mniej kamieni, więcej, mniej światła i w końcu nurzaniec wielki dał ukojenie :)

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Września 2017, 10:51 »
Czyli potrzebuja polmrok i jakies towarzystwo tak?

Marcin

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Września 2017, 13:33 »
Czyli potrzebuja polmrok i jakies towarzystwo tak?

Na pewno pływające cosie na powierzchni. Na pewno niezbyt jaskrawe oświetlenie, na pewno jakieś kamole i parę gałęzi.
To gatunek jak ja o nim mówię "wieszaków" , zachowują się w wielu przypadkach jak szczupak czy inne drapole, siedzą pod kapelonem i czają. Pływają ogólnie niewiele, przy żarciu robią kocioł ( jutro może nagram film z karmienia), trochę się przepychają, trochę się łapią za pyski, ale też tak, jakby nie chciały sobie krzywdy zrobić, bo mają świadomość jak delikatne je mają .
Ogólnie drapieżnik...bez zębów, szybki jak błyskawica ( póki co) ale inny niże zębate , które do ej pory miewałem

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Petenia splendida
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Września 2017, 00:44 »
A wiec czekam na filmik ;)
Nandus nandus czy inne liscie tez sa drapieznikami ale bez zebow.
Polykaja ofiare w caloscie,zero jakiegokolwiek rozrywania i szarpania.
I to chyba za tym tesknisz :P