Autor Wątek: Powitanie  (Przeczytany 1551 razy)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Powitanie
« dnia: 10 Marca 2020, 07:15 »
Witam wszystkich.
Mam na imię Marcin i mieszkam w Bytomiu. Posiadam kilka zbiorników o łącznej pojemności ok. 2700l. Jestem akwarystą hobbystą a nie żadnym handlarzem, wszystko co robię to z pasji a nie dla pieniędzy. Obecnie pływają u mnie pielęgnice afrykańskie z jezior Malawi i Tanganika, plus jeden słony zbiornik z nano rafą. Kiedyś zainteresowały mnie wężogłowy ale jakoś temat przepadł. Ostatnio jednak przeglądając ogłoszenia akwarystyczne olx natknąłem się na super fotki tych ryb i postanowiłem że to już ten czas żeby coś więcej się dowiedzieć o tych rybach. W języku polskim praktycznie tylko Wasze forum dysponuje wiedzą o wężogłowach więc trochę już zaglądałem jako gość aby poczytać. W końcu jednak zdecydowałem się zalogować aby mieć dostęp do zdjęć i filmików. Mam nadzieję że pomożecie mi wybrać jakiś ciekawy gatunek oraz chętnie podzielicie się wiedzą i doświadczeniem.
Pozdrawiam

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Marca 2020, 07:30 »
Pozdrowienia, zrobiliście tak dobrze, że dołączyliście. Długo utrzymywałem pielęgnice, ale kiedy spróbowałem węży, inne ryby nie miały szans. Z czasem doszedłem do sześciu gatunków i na pewno dodam jeszcze kilka. Naprawdę nie mogę się doczekać, jakie węże ostatecznie wybierzesz. jedna rada na początek: dokładnie przestudiuj dostępne informacje i wybierz gatunek, który zapewni mu godność życia. powodzenia

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marca 2020, 14:09 »
Witaj 😁
Napisz jaki zbiornik możesz poświecić na Channa, wtedy coś się wymyśli. Napisz też czy masz możliwość okresowego obniżenia temperatury wody.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marca 2020, 15:31 »
Witaj serdecznie Marcinie na naszym forum ;D

Na poczatek jesli jeszcze nieczytales zapraszam Cie do tej lektury:
https://channa.club/parties-view/wezoglowy-hodowla-wezoglowow/


Obecnie pływają u mnie pielęgnice afrykańskie z jezior Malawi i Tanganika, plus jeden słony zbiornik z nano rafą.

Jak juz sie pewnie domysliles wezoglowy to zupelnie inna bajka od tych ryb co teraz posiadasz ;)


Jestem akwarystą hobbystą a nie żadnym handlarzem, wszystko co robię to z pasji a nie dla pieniędzy.

To tak jak My.
Witaj wsrod swoich :)


jedna rada na początek: dokładnie przestudiuj dostępne informacje i wybierz gatunek, który zapewni mu godność życia.

Prawda :)


Napisz jaki zbiornik możesz poświecić na Channa, wtedy coś się wymyśli. Napisz też czy masz możliwość okresowego obniżenia temperatury wody.

Zgadza sie :)

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Marca 2020, 15:42 »
Cześć.
Największe akwarium jakie mam to 200*50*50 ale niestety stoi w mieszkaniu, tak więc etap zimowania odpada. Dwa duże regały mam w piwnicy i tam sześć zbiorników w sumie ok 1700l. Na chwilę obecną mógłbym zwolnić jeden 135*40*40. Conieco już poczytałem że niektóre gatunki wymagają zimowania więc piwnica zimą zapewnia mi temp 8-10st/C. Na początku bardzo chciałem mieć channa aurantimaculata ale niestety ze względu na rozmiary odpada. Zastanawiam się nad parą channa pulchra. Myślę że skoro rosną max 30cm to na jedną parę w/w zbiornik by wystarczył. Wiem że im większy tym lepszy ale na chwilę obecną taki mogę zwolnić.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Marca 2020, 17:37 »
Original dla channa pulchra 👍Mogę tylko polecić. niesamowite, choć czasem skomplikowane ryby

aquafan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Marca 2020, 19:16 »
No jak mi się uda gdzieś dostać to raczej się zdecyduję na pulchra. Na razie nigdzie tego gatunku nie znalazłem.

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Marca 2020, 19:34 »
No jak mi się uda gdzieś dostać to raczej się zdecyduję na pulchra. Na razie nigdzie tego gatunku nie znalazłem.
uzyskanie channa pulchra nie będzie problemem 😜

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Marca 2020, 14:13 »
Gdzieś ktoś pisał, że Pulchra nie wymaga tak restrykcyjnego zimowania.
Jeżeli tak to kiedyś w przyszłości też się tym gatunkiem zainteresuję.
Mogę zejść z temp do 18 stopni
200 litrów

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Marca 2020, 14:21 »
Gdzieś ktoś pisał, że Pulchra nie wymaga tak restrykcyjnego zimowania.
Jeżeli tak to kiedyś w przyszłości też się tym gatunkiem zainteresuję.
Mogę zejść z temp do 18 stopni
18 jest malo...

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Marca 2020, 14:27 »
Ok
200 litrów

Kuba Lasota

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 554
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Marca 2020, 14:34 »
18 stopni wydaje mi się mało. moja para naprawdę zaczęła zimować, aż temperatura spadła poniżej 16.chociaż informacje są różne. może nawet 18 będzie wystarczające, a zima dłużej. moje ryby są przyzwyczajone do tych 12 stopni. Myślę, że będzie to indywidualne podejście do tego, do czego ryby przywykły od najmłodszych lat
« Ostatnia zmiana: 11 Marca 2020, 14:41 wysłana przez Kuba Lasota »

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4701
  • Afryka Dzika
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Marca 2020, 15:24 »
18 stopni wydaje mi się mało. moja para naprawdę zaczęła zimować, aż temperatura spadła poniżej 16.chociaż informacje są różne. może nawet 18 będzie wystarczające, a zima dłużej. moje ryby są przyzwyczajone do tych 12 stopni. Myślę, że będzie to indywidualne podejście do tego, do czego ryby przywykły od najmłodszych lat

Trzeba sie posluchac Kuby ktory je rozmnozyl i ma z nimi doswiadczenie 8)

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1001
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Marca 2020, 01:27 »
Witaj Marcinie,
Cieszę / cieszymy się, że jesteś wśród Nas i wzbogacisz to miejsce swoją osobą, a jednocześnie wiedzą nie tylko akwarystyczną,
"Pozyskuj" proszę radość i satysfakcję...i obdarzaj nią innych,

Wszystkiego dobrego Ci życzę w wodnej przygodzie z wężogłowami.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1853
Odp: Powitanie
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Marca 2020, 10:06 »
Raczej. Je miałbym w planie rozmnażania. Chodzi mi bardziej o to by nie cierpiała ryba na jakieś infekcje.
200 litrów