Autor Wątek: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)  (Przeczytany 2622 razy)

MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« dnia: 18 Lutego 2019, 17:44 »
Wrzuciłem post o moim Aodzie do działu wężogłowów, teraz czas na jego zbiornik. Kupiłem go okazyjnie za 5 dyszek od kolegi 5 miesięcy temu, jest to kilkuletnie, panoramiczne akwarium, za pokrywę służą 2 odpowiednio wycięte panele ze szkła, oświetlenie to oklejona "półtuba" z odblaskami w środku i jedną żarówką długości na oko 60% akwarium na której temat niewiele wiem. Wodą zajmuje się filtr Cyclone CY20, nie jest wymarzony ale wystarczy na ten 60l z jedną rybą. Podłoże to lawa wulkaniczna (wybrałem ją jako dobre siedlisko dla bakterii, mój channa bardzo lubi kopać i mimo porowatości i wielkości podłoża nie zauważyłem u niego żadnych ran). W ramach aranżacji umieściłem kilka skał "Dragon Scale", korzeń Mopani i ceramiczna grotę. Wymiany robię raz w miesiącu, kiedyś robiłem to częściej bo woda robiła się lekko żółtawa (zapewne od skał lub korzenia), używam soli akwarystycznej, Aqua Art SafeWater i BactoActive. Jeśli chodzi o rośliny to kiedyś miałem Phyllanthus fluitans ale się nie utrzymało i przywiozło ze sobą ślimaki z którymi udało mi się całkiem szybko uporać. Powoli szykuję się do kupna przynajmniej 2 razy większego zbiornika i zwiększenia obsady ale najpierw wolałbym się dowiedzieć więcej o moim gatunku. Pozdrawiam!

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Lutego 2019, 20:39 »
Siema :)
Ciekawie to wyglada.
A jakie wymiary ma to szkielko?

A wiec tak.
Skoro niemasz roslin to mozesz przyciemnic to swiatlo a wezoglow bedzie sie lepiej czul i ladniej wybarwi.
Channy nielubia mocnego oswietlenia.

Filtr spokojnie wystarczy na jedna Channe.


używam soli akwarystycznej, Aqua Art SafeWater i BactoActive.

Najlepiej nieuzywac zadnej chemii czy soli przy wezoglowach.


Co do podmian to przy jednej rybce wogole ich niemusisz robic tylko dolewac to co wyparuje.

MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Lutego 2019, 21:10 »
Ciężko mi ocenić dokładne wymiary, wstyd się przyznać, ale aktualnie w mieszkaniu nie mam nawet linijki <.>
Światło ustawiłem mu akurat w ten sposób by w miarę ładnie wyglądało to na zdjęciu, przez większość czasu jest oparte o krawędź akwarium i oświetla tylko częściowo tył. Często też je wyłączam bo mam mały pokój i światło z lampy stojącej dociera do akwarium. Co do tej chemii to używałem jej by akwarium i filtr się lepiej zadomowiły, od wody w moim bloku wyraźnie czuć chlor więc szykowałem ją kilka dni przed podmianą by się trochę odstała. Gdy będę miał budżet na nowy zbiornik to liczę na pomoc w doborze nowego filtra i oświetlenia :D Pozdrawiam!

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Lutego 2019, 21:19 »
Gdy będę miał budżet na nowy zbiornik to liczę na pomoc w doborze nowego filtra i oświetlenia

Jesli niechcesz roslin i niebedziesz kupowal wiecej ryb to filtr moze zostac a swiatlo naprawde obojetne a najlepiej jak najslabsze :)


MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Lutego 2019, 21:34 »
No właśnie nie chciałbym by był sam w takim dużym zbiorniku i chciałbym spróbować też swoich sił z jakimiś roślinami. Podobają mi się wysokie trawy. Dlatego może po prostu dokupię drugi filtr albo wsadzę jeszcze wewnętrzny i dokupię jeszcze kilka sztuk laos fireback. Pytanie czy takie ok. 120 litrowe akwarium wystarczy na tyle ryb jeśli się rozrosną. Niemniej jednak podoba mi się wizja kilku takich ślicznotek w wysokiej trawie <3

cthulhu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lutego 2019, 08:40 »
Siema,
Fajny ten zbiornik, tak trochę sentymentalnie mi się zrobiło. Pierwszy raz widzę takie akwarium, ale kojarzy mi się z latami dzieciństwa czyli lata 80 te :P

Wymiany robię raz w miesiącu, kiedyś robiłem to częściej bo woda robiła się lekko żółtawa (zapewne od skał lub korzenia)

Ile wody wymieniasz ?

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lutego 2019, 12:14 »
Pytanie czy takie ok. 120 litrowe akwarium wystarczy na tyle ryb jeśli się rozrosną.

Pewnie 80cm dlugie wiec na pewno bedzie za male.
Te ryby rosna do jakis 25cm a moze i wiecej.
Na jedna rybke wystarczy.

MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Lutego 2019, 15:12 »
Staram się nie robić dużych podmian, jak zaczynałem i miałem problemy z tym kolorem wody to robiłem dosyć duże, teraz staram się wymieniać może z 10l miesięcznie. Zastanawiam się, gdybym wpuścił go i innego wężogłowa "losowej płci" do już większego akwarium to czego mogę się spodziewać? Jest jakiś złoty środek? Nadal nie wiem jakiej płci jest Aoda, zastanawiam się czy może da się je połączyć np. 2 samice by się razem nie pozjadały. No a co do aktualnego zbiornika, pewnie więcej uroku by miał z roślinami ale do teraz nie miałem czasu się tym zajmować, tata odradzał mi rośliny bo są trudne w utrzymaniu dlatego pewnie też czeka mnie dużo pracy z przygotowaniem tego nowego  :-X Pozdrawiam :D

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lutego 2019, 15:44 »
Wogole niemusisz robic podmian z ta jedna ryba tylko dolewaj to co wyparuje.


Zastanawiam się, gdybym wpuścił go i innego wężogłowa "losowej płci" do już większego akwarium to czego mogę się spodziewać? Jest jakiś złoty środek? Nadal nie wiem jakiej płci jest Aoda, zastanawiam się czy może da się je połączyć np. 2 samice by się razem nie pozjadały.

Na 90% zostanie tylko jedna i silniejsza sztuka.
W Twoim przypadku mozesz tylko zostawic ta sztuke lub dokupic jakies 4 w podobnym rozmiarze.
Tak to dziala u tych ryb i zadnego zlotego srodka niema ;)


MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lutego 2019, 15:59 »
W sensie nie da rady mieć tylko 2 w akwarium? Muszą być 1 albo np 4? Nawet jeśli by się nie sparowały.

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lutego 2019, 16:04 »
W sensie nie da rady mieć tylko 2 w akwarium? Muszą być 1 albo np 4? Nawet jeśli by się nie sparowały.

Zostanie tylko dobrana parka lub jedna sztuka.
4 sztuki beda tylko razem na poczatku jak sa mlode dopoki sie niedobierze parka.
Mozliwe iz te 4 sztuki moglyby zyc razem ale w bardzo duzym zbiorniku.
Moze...... ;)

MehHehHeh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Channa Sp. Laos Fireback (chwilowo 60L)
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Lutego 2019, 16:21 »
No to nie będę kombinował i zacznę szukać jakichś ładnych gatunków do nowego akwarium, dzięki za pomoc :>