Autor Wątek: Akwarium dla 5 aurantimaculata  (Przeczytany 9236 razy)

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Akwarium dla 5 aurantimaculata
« dnia: 07 Lutego 2019, 13:50 »
Cześć wszystkim,
w sobotę jadę wymienić obecną obsadę (2x Marulioides, 3x Datnioides microlepis) na 5x Channa aurantimaculata WF 20cm

Akwarium: 180x50x60h, 540l.

Docelowo zostanie para. Mam nadzieję że dobierze się z tej grupki.

Filtracja: HW-304 + Aqua Nova 1500 (oba z prefiltrami, w środku drobna gąbka + ceramika), dodatkowy wewnętrzny Aquael turbo 2000.

Oświetlenie: 2x świetlówka LED 120cm.

Mam kilka pytań co do samego urządzenia akwarium.

Obecnie na dnie mam piasek. Jeśli chodzi o higienę jest rewelacja. Chciałbym zmienić piasek na żwir kwarcowy czarny 0,8-1,2mm. Co myślicie, pomoże to w utrzymaniu roślin, czy lepiej piasek zostawić w spokoju? Jak wybarwianie się ryb na ciemnym podłożu, polypterusy świetnie wyglądały na czarnym.
Najważniejsza kwestia to kopanie, auranti to koparki, poradzą sobie ze żwirem?

Tuby korkowe muszę zamówić w dużej ilości. Macie jakiegoś sprawdzonego sprzedawce na allegro? Akwarium jest przykryte szybami i trochę się obawiam że pływające tuby mogą pleśnieć, ktoś miał taki przypadek?

Hydroponika
W akwarium z 5 auranti będzie potrzebna? Tzn chciałbym ją mieć ze względów estetycznych ale żeby rośliny posadzone w zbiorniku też miały coś dla siebie i żebym nie musiał nawozić.

in

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lutego 2019, 18:25 »
Najważniejsza kwestia to kopanie, auranti to koparki, poradzą sobie ze żwirem?
Tu może być problem ; zabierzesz im to co u tego gatunku naturalne .
Fitracja , uuu dałeś na maxa kubeł w zupełności wystarczy jak nie Aquael , podmieniać czasami wodę i  z " bani " ew hydro zrobi robotę .
Swiatło dałbym min , szyszki olchy , korzenie ,liście no i tuby .

Jesteś w stanie zejść im z temp poniżej 18*C ?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lutego 2019, 22:12 »
Auranti to nie duże pielęgnice więc taka filtracja Ci wystarczy spokojnie.
U mnie rośliny rosną w piachu i aurantii w nim kopią i jest ok. ( z jednej strony silne oświetlenie plus dla roślin ale minus dla ryb ). Mam tubę korkową i nie pleśnieje a akwarium też mam przykryte szybami.

P.S. W końcu przedstawiłeś swoje akwarium i plany z nim związane. Brawo. Kiedyś mnie krytykowałeś i pisałeś co powinienem robić ale spójrz na siebie jakie ryby trzymałeś w 540 l jakie miały warunki.
Nie będę tego dalej komentował bo skoro zmieniasz na mniejsze gatunki to chyba się przekonałeś że dałeś ciała.
Matti

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lutego 2019, 01:26 »
Dwa sprostowania i lecimy dalej.
1. Krytykowałem tylko że nie dopisałeś co się stało z resztą ryb i poddałem w wątpliwość to czy potencjalny kupiec wie co bierze. Myślę, że gdybyś Ty kupował mógłbyś chcieć wiedzieć podobne rzeczy przed zakupem.  Dostałem odpowiedź "[...]skoro jeszcze nigdy na nikim się nie przejechałeś to gratuluję". Zwracajmy na to uwagę to będzie mniej sytuacji kiedy ktoś pożałuje zakupu. (Nie chodzi tylko o Ciebie) Szkoda żeby ktoś się przejechał na naszym koledze z forum, pasjonacie, a wiedzę i zaplecze masz super. Sprawę rozwiązałeś z tego co czytałem. Ryby mają dobrze i o to chodzi. Ciężki przypadek u twoich pleuro. Relacjonuj czasem jak sytuacja wygląda.

2. Nie dałem ciała: 3x datnioides pod 20cm, 2x marulioides 45cm. Kupione i sprzedane w takim czasie jaki był zaplanowany. Są u mnie jakieś 14 miesięcy i ryby pewnie na dniach znajdą nowy większy dom. Gdybym je trzymał aż skarłowacieją albo będą miały ogon wystający z akwarium to by było przegięcie. Zmiana była od początku tak zaplanowana żeby rybami się nacieszyć bez ich szkody ale później oddać nawet za pół darmo żeby miały lepiej. Nie jest to moim zdaniem żadne zaniedbanie żeby ryby kupować i sprzedawać jeśli tylko w tym czasie zapewniło się i dobre warunki. Patologie widać na olx gdzie np. arowana lub micro pływa w 240l do 50-70cm wielkości aż jej się kręgosłup w drugą stronę wygnie.

Więc Panie Matti, jak tylko zdążę się odrobić to w sobotę to będziemy mieli te same ryby. Bez starych problemów ze zgonami pleuro i małym zbiornikiem dla marulioides.
Będzie można już fajną bazę informacji stworzyć. Może jakieś pierwsze(?) udane tarło w Polsce?

Jakiej granulacji masz piach i jaką warstwę byś polecił? Wysokości mam 60cm, mogę spokojnie dosypać, obecnie miejscami 5-8cm.

Rośliny przy takim oświetleniu bardzo fajnie mi rosną. Belkę podniosę wyżej a kiedy przyjadą tuby powinny zrobić trochę klimatu. Najwyżej będę myślał nad zmianą mocy.

Co do temperatury to do 18*C zejdę spokojnie. Jeśli będzie trzeba to na kolejne zimowanie zainwestuję w chłodziarkę.

Jakoś specjalnie przygotować tuby przed włożeniem do akwarium? Na tych zdjęciach z aukcji https://allegro.pl/oferta/tuby-korkowe-kora-debu-korkowego-1kg-reptility-7796371634 widać że są brudne, umyć je myjką ciśnieniową jak przyjadą?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Lutego 2019, 08:25 »
Dobra było minęło :)

Z tym tarłem to by było coś :)
Wysokość masz taką samą jak ja. Oczywiście przy aurantii nie ma szans byś miał na całej powierzchni równą warstwę i tak u mnie są miejsca gdzie jest 5 cm są gdzie jest 8 a są i ponad 10.
Tam gdzie rośliny piasek jakoś się trzyma bo też obłożyłem kamieniami.
Zostaw na razie tyle co masz i jak wpuścisz ryby najwyżej dosypiesz ja też tak robiłem.
Jeśli chodzi o granulację to za cholerę nie pamiętam jaka ona jest. Już kilka osób mnie pytało o to a dokumenty zakupu z piasku oczywiście wywaliłem.
Ale jak szukałem to na pewno jedna z najdrobniejszych.
Strasznie mnie ciekawi Twoje oświetlenie (jakieś foto mile widziane) rozumiem, że masz belkę podwieszaną na suficie????
Ja obecnie mam belki ledowe na serwisie bo po latach się ledy popaliły i wlutowują mi nowe.
Chłodziarkę jak najbardziej polecam :)
jeśli chodzi o tuby korkowe specjalistą na forum jest Peterek i myślę, że on Ci napisze co i jak.
Ja swoją jak kupiłem to wyskrobałem ze środka taki brązowy syfek, przepłukałem pod prysznicem i przelałem wrzątkiem.
A i jeszcze jedno. U mnie na tubie w zależności w którym miejscu akwarium się znajduje albo roni się taki kłębiasty ciemno zielony mech albo jasnozielone takie jakby długie wąsy.

Matti

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Lutego 2019, 12:02 »
No zaimponowaliście mi Panowie  ;D

Trzymam kciuki za nowe chanki. Fajnie by było gdyby nowy nabywca Marudek napisał coś o ich dalszych losach. BArdzo mi się ten gatunek podoba a nie mam szans na trzymanie go u siebie.
200 litrów

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Lutego 2019, 14:43 »
No prosze,kolejna grupka auranti na naszym forum ! 8)
Gratulacje !
Mysle,ze razem z Matti dostarczycie nam wielu swietnych informacji,spostrzezen i obserwacji tych pieknych ryb.

Jesli chodzi o filtracje to te ryby sa naprawde niewymagajace i niebrudzace.
Pamietaj,ze podczas zimowania beda duzo mniej jadly i brudzily.
Pewnie by im tylko wystarczyl ten Twoj wewnetrzny filtr ;)

Co do podloza to juz koledzy Ci napisali.
Ja jestem za piaskiem.
Wezoglowy nielubia zbyt jasnego podloza.
Na ciemnym sie lepiej prezentuja i czuja.

Tuby korkowe teraz.
Stosuje je juz od jakis 6-7 lat i zawsze je bede polecal.
Na poczatku je tylko polewalem wrzatkiem w wannie i do baniaka.
Teraz to je tylko wrzucam do wanny,odpalam prysznic i zlewam ze wszystkich stron zeby pozbyc sie brudu i kurzu.I od razu wrzucam do akwa.
Czasami w akwa na nich wyrastaja jakies niby roslinki(biala lodyga z czyms na koncu).
Nieraz widze jakies wasy jak Matti,nieraz jakis meszek.
Wszystko to wyglada bardzo naturalnie i dodaje uroku.
Zadnej plesni niewidzialem a moje akwaria sa zawsze przykryte.
Dla ciekawostki moja pierwsza tuba sama zatonela po jakis 4 latach w baniaku.
Aha,polecam te tuby z jak najwieksza srednica zeby ryby jak urosna sie tam miescily swobodnie.
No, i zeby sie tam dorosla parka zmiescila bez problemu ;)
Najlepiej tez jak najdluzsze bo zawsze je mozna przyciac jak zajdzie taka potrzeba.
Kupuj je z mysla iz kupujesz je juz dla doroslych sztuk po 45cm.

Co do temperatury dla tego gatunku to zdania sa nieraz podzielone.
Niektorzy pisza iz 18c w zime wystarczy.
Inni pisza ze lepiej zejsc nawet nizej.
Znajomy ktory ma 5 dobranych par napisal mi teraz ze najwazniejsze to stopniowe podwyzszanie i obnizanie temperatury.To samo dotyczy sie swiatla.
On osobiscie zjezdza im do 10-12c na okres 10 tygodniu.
Po tym okresie w 3 tygodnie powoli podwyzsza im temperature do 21c.
W te 3 tygodnie takze stopniowo zwieksza im ilosc swiatla.
Jego ryby podchodza do tarla przy 17c kiedy zaczyna stopniowo podwyzszac z 12c do 21c.
Wlasnie teraz to robi.
Temperatura dobila do 21c a samiec jednej z par w zeszlym tygodniu mial ikre w pysku 8)





Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Lutego 2019, 18:59 »
I jak tam aurantii już w akwarium pływają???
Matti

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Lutego 2019, 02:27 »
Stare oddane. Trochę zamieszania z nimi miałem bo podłoga wyglądała jak by to akwarium pękło co najmniej. Aurantii mają przyjechać blablacarem w poniedziałek lub wtorek wieczorem. Dam znać jak będą.

Marudy i strzępiele poszły do Płaszczki.pl i od niego też będę miał aurantii.

Gość od tub korkowych wysłał mi zdjęcia i wyceny
- długość 60cm, średnica 16-20cm, 150zł - prosta
- długość 65cm, średnica 20-25cm, 200zł - prosta
- długość 95cm, średnica 15cm, 150zł - prosta
- długość 95cm, średnica 15-30cm, 210zł - kształt Y
- długość 100cm, średnica 20-25, 160zł - prosta z szerszym końcem
Jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem to mogę podesłać zdjęcia i kontakt do niego. Ceny dość wysokie czy normalne?

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Lutego 2019, 07:10 »
Tuby duże.... Ja mam mniejsza jakiejś długości 20 cm i średnicy z 10 i płaciłem 30 Ziko.
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Lutego 2019, 11:48 »
Creepy_Guy a niemasz gdzies w poblizu sklepu z wezami czy jaszczurkami?
W takich sklepach sa sprzedawane te tuby.
Co do cen Ci niepowiem bo sie nieznam.

- długość 60cm, średnica 16-20cm, 150zł - prosta

I takie by wystarczyly.

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Lutego 2019, 15:56 »
Ryby dojechały wczoraj. Dzisiaj jadę wybrać tuby, miałem zamawiać przez allegro ale wybieranie ze zdjęć jakoś do mnie nie trafia, w Krakowie mają sklep stacjonarny z akcesoriami do terrariów.
Mam mały problem z dwiema sztukami, dam wam znać jak ogarnę temat.
Dwa zdjęcia na szybko. Całość wstawię w nowym wątku jak już będą tuby, rośliny i inne.
 

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Lutego 2019, 19:46 »
Widzę, że kryptokryny też będziesz sadził:)
No nie mów, że też masz coś z 2 sztukami nie tak :(
Już jeden użytkownik o nicku Mati przez jedno T na problemy ze swoimi.
Dobry pomysł aby tuby kupić stacjonarnie, weźmiesz do ręki oblukasz i kupisz jaka Ci się spodoba.
Jestem ciekaw co masz na myśli mówiąc o problemie z 2 sztukami...
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Lutego 2019, 22:28 »
Gratuluje nowego nabytku 8)
Bardzo ladnie prezentuja sie na fotkach.
Sliczne ubarwienie i ladna budowa ciala.
Czekam na Twoj nowy temat z fotkami calego baniaka,ryb oraz opisu wszystkiego :)

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Lutego 2019, 23:34 »
Dzięki Panowie za miłe słowa. Kiedyś zdjęcie Auranti pokazał mi jeden sprzedawca w małym sklepie zoologiczny jakieś 10 lat temu. Ryba była całkowicie poza zasięgiem. No i wreszcie pływają u mnie.  ;D

Jedna ma uszkodzony pysk a druga zamglone oko. Czeka 2 tyg co się będzie działo i najwyżej jadę wymienić. Co powiecie? Uszkodzenie czy wada genetyczna?

W sklepie pływały w 24*C, teraz mają u mnie 20*C. Schodzić im do 18? Czy prawdziwe zimowanie zrobić im pod koniec roku?

Kryptokoryna była już wcześniej, robiłem selekcję. Mam teraz jakieś 20 ładnych sadzonek (30-40cm), 8 dużych roślin (80-100cm) i od cholery małych (do 10cm). Zrobiłem pęczki bo zabrakło czasu żeby się moczyć w akwarium. Chyba poczekam te 2 tygodnie bo przy odławianiu i tak wszystko wyjdzie z piachu.

No i jak mam teraz karmić? Mam: tilapia, okoń, szczupak, aterynka śródziemnomorska, krewetki. Jak często, jak dużo?

Widziałem wątek Matiego i czekam aż odpisze w wątku z jakiego źródła je kupił i jak to wygląda teraz.
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego 2019, 23:43 wysłana przez Creepy_Guy »