Autor Wątek: Akwarium dla 5 aurantimaculata  (Przeczytany 9236 razy)

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Marca 2019, 21:56 »
Ja teraz mam dokładnie takie zestawienie o jakim napisałeś. Nie mam glonów i innych dziadów. Na starym mieszkaniu glony mi się robiły ale to dlatego że światło słoneczne padało na zbiornik.
Matti

Admin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1000
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Marca 2019, 22:05 »
Ja mam moduły Samsung 5630, każdy moduł zawiera 4 diody SMD,
Strumień świetlny równy 170 lumenów, jeden moduł to moc 2,5W, kąt świecenia 120°,
U siebie zastosowałem 12 takich modułów każdy po 2,5W czyli całkowity pobór mocy to 30W.
Użyłem 4 szt. o barwie białej ciepłej (temp. koloru = 3100 K) oraz 8 o barwie białej zimnej (temp. kolory = 6700 K) na przemian, a w środkowej strefie tylko białe,
O klasie szczelności IP65, wszystko funkcjonuje od kilku lat bezproblemowo.

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #32 dnia: 06 Marca 2019, 14:45 »
No to będę musiał sklecić jakieś oświetlenie samodzielnie.
Myślałem o połączeniu modułów:
1. MODUŁ LED SAMSUNG SMD 5630 IP68 1.08W BIAŁY CIEPŁY (https://allegro.pl/oferta/modul-led-samsung-smd-5630-ip68-1-08w-bialy-cieply-7334840299)
2. MODUŁ LED SAMSUNG SMD 5630 IP68 1.08W BIAŁY ZIMNY (https://allegro.pl/oferta/modul-led-samsung-smd-5630-ip68-1-08w-bialy-zimny-7334841689)
3. MODUŁ LED GOQ CHIP SAMSUNG IP68 NIEBIESKI 0,72W (https://allegro.pl/oferta/modul-led-goq-chip-samsung-ip68-niebieski-0-72w-7715395376)
4. MODUŁ LED GOQ CHIP SAMSUNG IP68 CZERWONY 0,72W (https://allegro.pl/oferta/modul-led-goq-chip-samsung-ip68-czerwony-0-72w-7720882809)

Mógłbym to wszystko podłączyć pod jeden zasilacz + ściemniacz? Gdybym chciał RGB to już musi być osobny zasilacz tak?

Nie ma pojęcia w jakich proporcjach je podpiąć.
 
Mam stare oprawy hermetyczne pod świetlówki 2x120cm, wszystko bym wpakował w jedną taka oprawę. Ewentualnie zrobię ramkę z jakiejś płyty lub spienionego PCV i środkiem puszczę profile a na nich moduły led. Taką oprawę mogę zrobić nawet na te 180cm więc cały zbiornik ładnie doświetlony.

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #33 dnia: 06 Marca 2019, 21:06 »
Niebieski 20%, czerwony 15% reszta ciepły-jedna tuba. Zimny-jedna tuba.  Co do rgb to w mojej opini zabawka, zmiana koloròw. Zamiast rgb proponuje kolejny kawał zimnego. Wtedy bez problemu podepniesz pod wszystko sterownik i zasilacz. Jak dodatkowo użyjesz włącznika i puścisz przez niego 2 zasilające od pierwszych dwòch pozycji to wyłączając je będziesz palił ostatnią tubę zimnego, ktòrą bd mògł ściemnić.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #34 dnia: 06 Marca 2019, 21:20 »
Pierdziu Ojciec ale to zamotane... Ja w ogóle się w tym nie odnajduje :(
Matti

Ojciec

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 462
  • Nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło!
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Marca 2019, 11:19 »
Jak knociłem swoje pierwsze światło to mòj Ojciec mi pomagał. To wbrew pozorą nie jest takie trudne jak wszystko już leży przed Tobą na stole.
Żonaty, młody, przystojny. Ojciec trójki dzieci.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Marca 2019, 14:07 »
Cytuj
Pierdziu Ojciec ale to zamotane... Ja w ogóle się w tym nie odnajduje :(
Ja też tego nie ogarniam  :-[
200 litrów

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Marca 2019, 15:39 »
Panowie, od 3 dni dwie największe sztuki regularnie się splatają :D
Jak to wygląda w praktyce, jest się już z czego cieszyć czy to normalne zachowanie i za chwilę im przejdzie?
Z jednej strony super że jest nadzieja na parę a z drugiej to ta cholerna warga... Teraz jej nie wymienię przecież na inna.

Raciczka

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 793
  • Afryka 720l
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #38 dnia: 08 Marca 2019, 11:09 »
Wargi są ok, przestań :) Przynajmniej masz rybę z charakterem ;)
Pozdrawiam,
Monia

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Marca 2019, 13:34 »
Niebieski 20%, czerwony 15% reszta ciepły-jedna tuba. Zimny-jedna tuba.  Co do rgb to w mojej opini zabawka, zmiana koloròw. Zamiast rgb proponuje kolejny kawał zimnego. Wtedy bez problemu podepniesz pod wszystko sterownik i zasilacz. Jak dodatkowo użyjesz włącznika i puścisz przez niego 2 zasilające od pierwszych dwòch pozycji to wyłączając je będziesz palił ostatnią tubę zimnego, ktòrą bd mògł ściemnić.

A w jakim to jezyku bo nierozumiem? :P


Panowie, od 3 dni dwie największe sztuki regularnie się splatają :D
Jak to wygląda w praktyce, jest się już z czego cieszyć czy to normalne zachowanie i za chwilę im przejdzie?
Z jednej strony super że jest nadzieja na parę a z drugiej to ta cholerna warga... Teraz jej nie wymienię przecież na inna.

Jak sie splataja to dobrze 8)
Bardzo mozliwe iz to bedzie parka.
Albo juz jest i chca podejsc do tarla.
Obserwuj je.
A jak ta parka sie zachowuje w stosunku do reszty ryb  w akwa?


Wargi są ok, przestań :) Przynajmniej masz rybę z charakterem ;)

No i unikatowa :)

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Kwietnia 2019, 14:19 »
Wiem że czekacie na zdjęcia ale od marketowych świetlówek led mam inwazję krasnorostów. Ogarnę trochę i coś wstawię. Czekam na akcesoria do lampy i biorę się do roboty.

Najmniejsze 2 szt dostają takie baty że chyba będę musiał szukać im nowego domu.

Mam teraz problem z wargą a właściwie z jej oczami. Wygląda to jak zaćma. Co powiecie?
Na obojgu oczach wygląda to tak samo. Jedno oko już po przyjeździe było zamglone.

Matti

  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 707
  • CHANNA AURANTII, PALETKARIUM
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Kwietnia 2019, 14:24 »
Klasyk. Miałem to samo z jedną z aurantii. Jakiś czas temu opisywałem tą sytuację. Na dzień dzisiejszy już nie ma tego czegoś na oczach. U mnie to tak się dziwnie zbiegło wraz z podwyższaniem temperatury. Myślę że to jednak nie miało związku ale kto wie. Nie ma co panikować czekaj i obserwuj. U mnie to trwało kilka miesięcy.
Matti

Peterek

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4676
  • Afryka Dzika
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #42 dnia: 02 Kwietnia 2019, 15:49 »
Mam teraz problem z wargą a właściwie z jej oczami. Wygląda to jak zaćma. Co powiecie?
Na obojgu oczach wygląda to tak samo. Jedno oko już po przyjeździe było zamglone.

To taka pierdolka u wezoglowow ;)

Creepy_Guy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Czerwca 2019, 14:11 »
Po jednej dawce (1 tydzień! (kuracja trwa 4tyg + profilaktyka)) Femanga Algen Stopp General glony ustąpiły na tyle że rośliny dostały niezłego kopa. Równowaga odzyskana. Tuby wróciły i w akwarium zrobił się fajny klimat.

Ryby można teraz podzielić na 3 grupy.
2szt małe
1szt średnia
2szt duże

Akwarium przedzieliłem na 2 części bo najmniejsza zbierała łomot od jednej dużej i średniaka aż się płakać chciało. Dwie małe dostały około 2/5 akwarium, dwie duże plus średnia dostały resztę. 

Nowy problem: średniak albo dostaje lanie od dużych albo leje małe. Wrzuciłem go do małych i dwie największe spokojnie razem siedzą. Zastanawiam się czy zostawić tylko te dwie większe czy ewentualnie pozbyć się średniej i później połączyć 4 szt.
Bardzo zależy mi na dobraniu się pary. Dwie największe coś tam kiedyś tańczyły ale z drugiej strony to pozostała część jest chyba jeszcze za mała na zaloty.

 
Mam ciekawy patent na sadzenie roślin  - korzenie układam pomiędzy dwoma kwadratami wyciętymi z plastikowej kraty grodziowej dla pszczół i zaciskam delikatnie opaskami do przewodów "trytytkami". Roślina swobodnie się ukorzenia i nie jest zagrożona wykopaniem. Nawet jeśli chcemy roślinę przesadzić to do nowego miejsca przenosimy mocno rozbudowany system korzeniowy.

Do dzielenia akwarium też użyłem krat grodziowych dla pszczół tyle że sztywniejszych. Sprawdzają się idealnie bo są bardzo wytrzymałe i nietoksyczne.

Tomaso

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1851
Odp: Akwarium dla 5 aurantimaculata
« Odpowiedź #44 dnia: 13 Czerwca 2019, 15:53 »
To dzielenie mnie zainteresowało. Myślę by sobie kupić na wymiar przegrodę - tak w razie czego.
Gdzie kupiłeś Swoje?
200 litrów